Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > Challenger Cup K: Bułgaria zagra w przyszłorocznej Lidze Narodów

Challenger Cup K: Bułgaria zagra w przyszłorocznej Lidze Narodów

Siatkarki Bułgarii wygrały turniej Challenger Cup kobiet w Limie i w przyszłym sezonie zastąpią w Lidze Narodów reprezentację Argentyny. Bułgarki w finale turnieju pokonały 3:1 Kolumbię, a najskuteczniejszą zawodniczką była dobrze znana z polskiej ligi Marija Karakaszewa. W meczu o trzecie miejsce zespół Portoryko wygrał po tie-breaku z gospodyniami, reprezentacją Peru.

Mecz o 3. miejsce w turnieju Challenger Cup tak naprawdę był tylko meczem pocieszenia i o niczym nie decydował. Trenerzy obu drużyn zdecydowali się więc dać szansę zmienniczkom. W pierwszej szóstce zespołu Portoryko pojawiła się rozgrywająca Jennifer Nogueras, znana z występów w polskiej I lidze, a pierwsze skrzypce w ataku grała Shirley Ferrer, która w całym spotkaniu zdobyła 28 punktów. W drużynie Peru na ławce rezerwowych usiadły Brenda Uribe i Shiamara Almeida, a najskuteczniejszą zawodniczką w tym meczu była Karla Ortiz, która zapisała na swoim koncie 21 punktów.

Mecz dobrze zaczął się dla gospodyń, które wygrały pierwszego seta do 22, ale w kolejnym już musiały uznać wyższość siatkarek z Karaibów, które wysoko zwyciężyły do 15. Gdy po trzecim, wygranym do 21 secie Peruwianki prowadziły 2:1, wydawało się, że są w stanie wygrać to spotkanie. Portorykanki wróciły jednak do gry, w czwartym secie pokonały rywalki do 17, a w tie-breaku po zaciętym secie wygrały 16:14 i to one zajęły trzecie miejsce w turnieju. Ogromną rolę odegrał blok zespołu Portoryko, przez który nie mogły się przedrzeć atakujące Peru. – Jestem zadowolony z wyniku, mimo że nie dostaliśmy się do finału – mówił po meczu trener reprezentacji Portoryko, Abdel Otero.To był świetny mecz i cieszę się, że kończymy turniej zwycięstwem i trzecim miejscem – dodał.

mecz o 3. miejsce:
Portoryko – Peru 3:2
(22:25, 25:15, 21:25, 25:17, 16:14)

Portoryko: Ferrer (28), Victoria P. (19), Santana (14), Quesada (10), Nogueras (2), Hernandez A. (1), Rosado (libero) oraz Jusino (5), Collazo (3), Valentin i Hernandez L.
Peru: Ortiz (21), Montes (13), Yllescas (12), Lobaton (7), La Rosa (4), De La Peña (1), Sanchez (libero) oraz Mosquera (9), Aquino (4), Uribe, Almeida i Olemar

Mecz finałowy dużo lepiej rozpoczęły siatkarki Kolumbii, które szybko objęły prowadzenie i nie oddały go już do końca seta, pewnie wygrywając 25:22. W drugim secie to Bułgarki przejęły inicjatywę i całkowicie zdominowały wydarzenia na boisku. Podopieczne trenera Iwana Petkowa wygrały do 19, wyrównując stan spotkania. Świetnie radziła sobie Marija Karakaszewa, która okazała się najskuteczniejszą zawodniczką tego meczu. W zespole Kolumbii szalała Dayana Segovia (24 pkt.), ale Bułgarkom udało się zatrzymać Amandę Coneo.

W trzeciej partii siatkarki z Europy odskakiwały rywalkom, te jednak nie poddawały się i odrabiały straty. W końcówce Bułgarki jednak nie dały się już dogonić, wygrały 25:20 i objęły prowadzenie w meczu. W czwartej partii jednak to zespół z Ameryki Południowej miał cztero-, pięciopunktowe prowadzenie. Bułgarki szybko odrobiły straty, doprowadzając do remisu 11:11. Zacięta walka punkt za punkt trwała już do końca. W ostatnich piłkach lepsze okazały się podopieczne trenera Petkowa, które wygrały 25:23 i całe spotkanie 3:1. To oznacza, że w przyszłym roku zastąpią one Argentynę w rozgrywkach Siatkarskiej Ligi Narodów.