Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Challenge Cup: Ruszyły ćwierćfinały, Kluth i Pęcherz z wygraną

Challenge Cup: Ruszyły ćwierćfinały, Kluth i Pęcherz z wygraną

W Pucharze Challenge rozpoczęła się runda ćwierćfinałowa, a za nami są pierwsze spotkania z dwumeczów. W nich dobrze spisała się izraelska drużyna Bartłomieja Klutha i Sebastiana Pęcherza, która dość niespodziewanie pokonała francuski Stade Poitevin Poitiers. Pozostałe spotkania nie kończyły się zaskakującymi wynikami, a zespół wygrany zazwyczaj dość szybko i łatwo kończył mecz. Co ciekawe, na tym etapie rozgrywek w rywalizacji pozostają trzy drużyny z Portugalii.

Praktycznie przez całe spotkanie siatkarze Biełogorie Biełgorod rozdawali karty na boisku, prowadząc kilkoma punktami. Portugalska drużyna – Benfica Lizbona w połowie trzeciej odsłony zaczęła jednak radzić sobie coraz lepiej, podbijając kolejne piłki i kończąc kontrataki. Skuteczna gra sprawiła, że goście objęli nawet minimalne prowadzenie i doprowadzili do emocjonującej końcówki. W niej rosyjska drużyna nie pozwoliła sobie na potknięcie i po kilku minutach zaciętej walki wygrała seta i całe spotkanie. W całym meczu siatkarze Biełogoria widocznie przeważali jedynie w bloku (11:5) oraz w przyjęciu. W ataku portugalski team był słabszy tylko nieznacznie. O wygranej zespołu gospodarzy zdecydowała trójka John Gordon Perrin (17 punktów), Denis Zemczenok (13 punktów) oraz Aleksander Safonow (12 punktów). Po stronie przyjezdnych dobrze spisywał się Thiago Oliveira (16 punktów).

Trzech setów do wygranej potrzebowała też drużyna Bartłomieja Klutha i Sebastiana Pęcherza (obecnie Devash). Izraelski team nie dał ekipie Stade Poitevin żadnych szans, wygrywając w każdym z setów bardzo pewnie. W miarę wyrównana walka toczyła się jedynie w trzecim secie, jednak od jej połowy gospodarze zaczęli odjeżdżać z wynikiem. Siatkarze Hapoelu Kfar Saba bardzo dobrze zagrywali (7 asów serwisowych), co było niezwykle ważne w kontekście wygranego spotkania. Co prawda goście atakowali częściej, ale ich skuteczność była słabsza, a dodatkowo ważne akcje miejscowi wygrywali blokiem. Po stronie Hapoelu Kfar Saba najlepiej spisywała się dwójka Polaków. Bartłomiej Kluth był najlepiej punktującym, kończąc mecz z czternastoma punktami (10 ataków, 2 bloki i 2 asy serwisowe). Drugi z Polaków do dziesięciu punktów zdobytych atakiem dołożył asa serwisowego. Po stronie gości najlepiej punktującym był Antonii Kucmus (13 oczek), kolejnych 10 punktów dołożył Jochen Schoeps.

W bratobójczym starciu dwóch drużyn z Portugalii trzy sety po swojej stronie zapisali siatkarze SC Portugal Lizbona. Gospodarze rozegrali z Fonte Bastardo Azores niezwykle zaciętego i długiego pierwszego seta. Od pierwszego gwizdka sędziego obie drużyny szły łeb w łeb, a żadna nie była w stanie przejąć inicjatywy. Mimo że goście byli skuteczni w ataku, to jednak ich udręką były błędy w polu zagrywki i to zdecydowało o ich porażce. W kolejnych partiach miejscowi poszli już za ciosem – w drugiej świetnie zagrywając, a w trzeciej dołączając do tego skuteczne akcje w bloku. Do wygranej ekipę z Lizbony poprowadził Wallace de Souza, zdobywca 22 punktów.

Niespodzianki nie było w starciu Vero Volley Monza z Calcitem Kamnik, choć to słoweński zespół otworzył mecz wygranym pierwszym setem. Wpływ na to miały głównie błędy gospodarzy. W kolejnych partiach Włosi przeważali już wyraźnie w każdym elemencie, a zwłaszcza na siatce – wyśmienicie blokując oraz kończąc dużo więcej akcji. Od początku każdego z trzech kolejnych setów ekipa z Monzy budowała solidne prowadzenie, które utrzymywała do samego końca, wygrywając już pewnie całe spotkanie. Bardzo dobre zawody rozegrał Donovan Dzavoronok (22 punktów), ważne akcje dla swojej ekipy wygrywał także Wiktor Josifow.

Rundę rewanżową w ćwierćfinałach Pucharu Challenge zaplanowano na połowę lutego.