Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Challenge Cup M: Tylko jeden tie-break w pierwszych meczach 1/8

Challenge Cup M: Tylko jeden tie-break w pierwszych meczach 1/8

W Challenge Cup zostało już tylko szesnaście drużyn. W pierwszych spotkaniach 1/8 finału tylko w Estonii kibice mogli oglądać długie i zacięte starcie. Pozostałe pojedynki rozstrzygały się głównie w trzech setach Najbardziej jednostronny był pojedynek w Dąbrowie Górniczej, gdzie Aluron Virtu CMC Zawiercie podejmował Spor Toto SC Ankara. Rewanżowe pojedynki zaplanowano w dniach 11-13 lutego.

Chociaż Unicaja Costa de Almeria w Estonii wystąpiła w zaledwie dziewięcioosobowym składzie, dopiero tie-break rozstrzygnął o zwycięstwie przyjezdnych. Gospodarze prowadzili już 2:1, ale po długiej grze na przewagi w czwartym secie Hiszpanie zdołali doprowadzić do piątego seta, którego wygrali 15:13. Bardzo dobrą postawą mogli pochwalić się Pablo Koukartsev (28 punktów) i Guilherme Magnani Hage (24 punkty). Dla gospodarzy najczęściej punktował Javier Ernesto Jumenez Scull (22).

Czterech setów potrzebowali siatkarze Penzügyör Budapeszt by pokonać we własnej hali Haasrode Leuven. Węgrzy wygrali pierwszego seta po walce na przewagi. Druga odsłona również rozstrzygnęła się dopiero w końcówce. Chociaż Belgowie zdołali przedłużyć losy meczu, to w czwartej odsłonie podopieczni trenera Jokaya nie dali szans rywalom, którzy zdobyli zaledwie 14 punktów. Obie drużyny miały zbliżoną skuteczność w ataku (49% do 44%), gospodarze jednak dwa razy częściej blokowali, zdobywając w tym elemencie 12 punktów. Również po czterech partiach ze zwycięstwa w Nitrze cieszyli się siatkarze Rennes Volley 35. Tylko w pierwszym secie gospodarze nie zdołali przekroczyć bariery 20 punktów, w pozostałych do końca starali się walczyć, jednak tylko w jednej z odsłon udało im się przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. W szeregach drużyny prowadzonej przez Nikolę Matijasevicia wyróżniali się Kamil Baranek (20) i Rafael Araujo (18). Dla gospodarzy najczęściej punktował Lubos Kostolani (16).

Pozostałe pojedynki rozstrzygnęły się w trzech setach. Najbardziej jednostronny był mecz polskiego zespołu. Spor Toto SC Ankara dopiero w trzecim secie postawił się rywalom, ale nie wystarczyło to, by zagrozić zawiercianom. Relacja z tego meczu dostępna jest tutaj. Nieco dłużej powalczyli siatkarze w Czechach, gdzie ČEZ Karlovarsko podejmował Volei Municipal Zalau. Po pierwszym, bardzo jednostronnym secie w dwóch kolejnych goście zdobyli po 20 punktów. Spokojnie grą gospodarzy kierował Lukas Tichacek, który rozdzielał piłki równo między Filipa Rejleka, Marcela Luxa i Łukasza Wiese. Polak zdobył 12 punktów przy 64% skuteczności w ataku. Wiese był najbardziej obciążony w przyjęciu odebrał 20 piłek – 65% pozytywnego i 40% perfekcyjnego odbioru.

Inny czeski zespół – Volleyball.cz Kladno mimo walki nie ugrał nawet seta w starciu z SC Portugal Lizbona. Czesi mieli swoje szanse w pierwszym i trzecim secie, jednak w obu decydujące akcje należały już do przyjezdnych. Portugalczycy mieli znacznie większą skuteczność w ataku (58% do 44% gospodarzy), jednak również częściej popełniali błędy (22 pomyłki przy 17 Czechów). Montpellier Castelnau UC nie miał większych problemów z pokonaniem Lycurgus Groningen. Jedynie w końcówce drugiego seta Holendrzy odrobili straty i doprowadzili do zaciętej końcówki, jednak ostatnie słowo należało do gospodarzy, których liderem był Ryan Joseph Sclater. Kanadyjski atakujący zdobył aż 22 punkty utrzymując 69% skuteczność w ataku.

Chorwacki Mladost Kastela nie był w stanie powstrzymać ekipy z Włoch. Allianz Powervolley Milano potrzebował jedynie nieco ponad godziny, by pokonać przeciwników. Włosi znacznie skuteczniej atakowali (65% przy 44% rywali) oraz mocniej zagrywali punktując w tym elemencie 4 razy. Gospodarze nie pomagali sobie popełniając wiele błędów, tylko w pierwszym secie oddali przyjezdnym 11 punktów. Głównym punktującym włoskiej ekipy był Nimir Abdel-Aziz, który zapisał na swoim koncie 21 punktów.