Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Challenge Cup M: Gospodarze lepsi w pierwszych starciach 1/8

Challenge Cup M: Gospodarze lepsi w pierwszych starciach 1/8

Tylko Cvena Zvezda Belgrad przegrała we własnej hali w pierwszym meczu 1/8 Challenge Cup mężczyzn. W pozostałych starciach triumfy odnosili gospodarze. Spotkania rewanżowe, które zdecydują o tym, jakie zespoły awansują do dalszej fazy rozgrywek, zostaną rozegrane w połowie stycznia.

Najmniejszych problemów z pokonaniem rywali nie mieli siatkarze Biełogoria Biełgorod. We własnej hali Rosjanie pokonali Omonię Nikozja 3:0. Podopieczni Slobodana Kovaca potrzebowali jedynie niespełna 53 minuty, Cypryjczycy w żadnym z setów nie zdołali zdobyć więcej niż 17 punktów, chociaż szkoleniowiec Biełogoria już w trakcie drugiego seta wprowadził zmienników. Tylko w jednym secie 20 punktów zdołali zdobyć siatkarze Crveny Zvezdy Belgrad, którzy we własnej hali podejmowali Vero Volley Monza. Włosi jako jedyni w tym tygodniu wygrali swoje wyjazdowe spotkanie, a potrzebowali do tego 65 minut. Tylko początki poszczególnych setów były wyrównane, w dalszych fazach do głosu dochodzili przyjezdni, którzy kolejne odsłony wygrywali do 17, 20 i 18. Gospodarzom nie pomogła nawet dobra postawa Danilo Pavlovicia, bowiem to goście górowali na siatce, szczególnie w bloku (jedenaście punktów Włochów, przy jednym Serbów).

Nieco mniej jednostronny przebieg miał pojedynek Fonte Bastardo Azores z Dynama Apeldoorn. Trener Redbad Strikwerda po przegranych przez Holendrów dwóch partiach w trzeciej wprowadził zmiany. Jego drużyna co prawda doprowadziła do emocjonującej końcówki, jednak również ta odsłona padła łupem gospodarzy. W szeregach Fonte Bastardo wyróżniali się Witalij Sukinin (16 punktów) i Alexandre Monteiro (12). Bez straty seta wygrała również inna portugalska drużyna – Benfica Lizbona, która we własnej hali grała z ACS Volei Municipal Zalau. Rumuni starali się postawić gospodarzom, jednak mimo fragmentami zaciętej grze, końcówki toczyły się po myśli podopiecznych Marcela Matza. Wśród Portugalczyków najlepiej zaprezentował się Theo Fabricio Lopes, który zdobył 15 punktów. Najlepiej punktującym zawodnikiem meczu był natomiast siatkarz gości – Żani Żeliazkow (17).

Gorzej zaprezentował się trzeci z portugalskich zespołów – SC Portugal Lizbona w wyjazdowym meczu nie ugrał nawet seta z Maliye Milli Piyango Ankara. Już pierwszy set zwiastował emocje, żadna z drużyn nie była w stanie zbudować wyraźnego prowadzenia. Ta partia została wygrana przez gospodarzy 26:24. W dwóch pozostałych pierwsze fragmenty należały do gości, jednak Turcy w decydujących momentach przejmowali inicjatywę i wygrali do 21 i 20. Siatkarze Serdara Uslu do zwycięstwa poprowadził Jhon Soane Patita Vaimua Wendt. Tylko jednego seta w meczu przeciwko Stade Poitevin Poitiers zdołali urwać siatkarze Perungan Pojat Rovaniemi. Finowie wykorzystali słabszą końcówkę pierwszego seta podopiecznych Brice Donata, dzięki czemu wygrali 25:23. W trzech pozostałych partiach przewaga Francuzów nie podlegała dyskusji. Niemal od pierwszej do ostatniej piłki prowadzili gospodarze, a w żadnym z setów przyjezdnym nie udało się przekroczyć bariery 20 punktów. 14 punktów w tym meczu zdobył Andrii Kutsmus, natomiast o oczko mniej jego kolega z zespołu – Zouheir El Graoui.

Dwa pozostałe starcia 1/8 Challenge Cup zakończyły się tie-breakami. Emocji nie zabrakło w Kuopio, gdzie Savo Volley walczyło z Calcitem Kamnik. Obie drużyny walczyły o zwycięstwo w każdym z setów. Chociaż goście prowadzili już 2:1, Finowie nie poddali się i po tie-breaku to oni cieszyli się ze zwycięstwa. Gospodarzy do triumfu poprowadził Antii Siltala. Po drugiej stronie siatki dobry występ zaliczył natomiast Primoz Vidmar. W Belgii Haasrode Leuven podejmował Hapoel Kfar Saba. Drużyny grały falami i wygrywały sety na zmianę. W tie-breaku podczas zmiany stron prowadzili Izraelczycy, jednak końcówkę lepiej rozegrali gospodarze, triumfując 15:13. Najlepiej punktującym zawodnikiem był Sebastian Rafał Devash, który zapisał na swoim koncie aż 25 oczek. W szeregach gospodarzy natomiast 19 punktów zdobył Mathieu Vanneste.