Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Challenge Cup M: Dwie drużyny odwróciły losy dwumeczu, zawiercianie za burtą

Challenge Cup M: Dwie drużyny odwróciły losy dwumeczu, zawiercianie za burtą

Tylko Saaremaa VC i Spor Toto SC Ankara zdołały, mimo przegrania pierwszego meczu, awansować do kolejnej fazy Challenge Cup. Dwukrotnie kibice byli świadkami złotych setów – w Belgii Haasrode Leuven wygrało mecz, jednak w decydującym secie więcej zimnej krwi zachowali Węgrzy, zaś Spor Toto SC Ankara triumfowało zarówno w meczu jak i złotym secie.

W Dąbrowie Górniczej Aluron Virtu CMC Zawiercie nie dało szans Spor Toto SC Ankara. Turcy w rewanżu zagrali znacznie lepiej, gospodarze górowali przede wszystkim na siatce, co pozwoliło im wygrać 3:1. W złotym secie po dobrym początku to zawiercianie przejęli inicjatywę. Podopieczni (wtedy jeszcze) trenera Lebedewa prowadzili już 12:7, ale nie utrzymali tej przewagi, ulegając ostatecznie rywalom 13:15. Tym samym polski zespół pożegnał się z rozgrywkami. Więcej o tym meczu tutaj. Drugi złoty set rozegrany został w Leuven. Gospodarze po walce (trzy sety rozegrane na przewagi) triumfowali 3:1. Nie zdołali jednak pójść za ciosem. W szeregach Penzügyör rządził i dzielił William Reffatti da Costa i to on poprowadził Węgrów do zwycięstwa w decydującej odsłonie. Przyjmujący węgierskiego zespołu chociaż najczęściej był celem zagrywek rywali, to zdobył 35 punktów (60% skuteczności). Po drugiej stronie siatki dobre zawody rozegrali Seppe Baetens, który zdobył 31 punktów (58% skuteczności) i Gert Van Walle (27, 51%).

Kolejny raz wyraźne zwycięstwo odnieśli siatkarze Allianz Powervolley Milano. Włosi potrzebowali zaledwie nieco ponad godziny, by pokonać Mladost Ribola Kastela. Jedynie w pierwszym secie przyjezdni starali się walczyć, w dwie kolejne odsłony to popis gry gospodarzy, których do zwycięstwa poprowadził duet Nimir Abdel-Aziz/Nemanja Petrić. Również trzy sety wystarczyły Rennes Volley 35. Ich rywale – VKP SPU Nitra tylko w trzeciej partii zdołali przekroczyć barierę 20 punktów. Gospodarze górowali na siatce, atakowali znacznie bardziej skutecznie (60% przy 44% rywali) i dwa razy częściej blokowali. Czesi aż 14 razy zepsuli zagrywkę, dołożyli 9 błędów w ataku. Francuzi przeciwnikom oddali tylko 14 oczek.

Saaremaa VC po porażce we własnej hali 2:3 w Almerii zdołała wygrać 3:1 i tym samym to Estończycy kosztem Hiszpanów awansowali dalej. Przyjezdni kontrolowali przebieg niemal całego pojedynku. Goście bardzo dobrze zagrywali (aż 10 asów), co przekładało się również na dobrą grę blokiem (14). Aż czterech siatkarzy Saaremaa mieli dwucyfrowy dorobek a najwięcej oczek na swoim koncie zapisał Daniel De Souza Maciel (20). SC Portugal Lizbona mimo porażki awansował do kolejnej rundy. Gdy gospodarze mieli na swoim koncie dwa sety, które gwarantowały im udział w ćwierćfinale, trener Gerson Amorim zdecydował się na wprowadzenie zmienników. Szkoleniowiec Czechów zdecydował się na mniejsze roszady. Goście zdominowali czwartą oraz piątą partię i wygrali cały mecz. Aż 31 punktów zdobył w tym pojedynku Stefan Okosanović, notując imponującą, 73% skuteczność w ataku.

Montpellier Castelnau UC nie miało większego problemu z pokonaniem Lycurgus Groningen i przypieczętowaniem awansu. Mecz był dosyć nierówny, zespoły grały falami. Gospodarze nie pomagali sobie, często psując zagrywki. Obie ekipy miały wyraźnych liderów – w holenderskim zespole był to Collin Mahan a u Francuzów Joseph Ryan Sclater, który grając tylko w trzech setach zdobył 23 oczka. Również w  czterech partiach rozstrzygnął się mecz pomiędzy Volei Municipal Zalau a ČEZ Karlovarsko. Chociaż Czesi już po dwóch pierwszych setach byli pewni awansu, a trener Novak zdecydował się na zmiany, gospodarze nie zdołali doprowadzić do tie-breaka. Najlepiej punktującym siatkarzem meczu był Gabriel Cherbeleata (18, 47% skuteczności). W szeregach gości najwięcej oczek zdobył Marcel Lux (17, 48% skuteczności). Łukasz Wiese w pierwszych dwóch setach wchodził na zmiany, zaś dwa kolejne grał już od początku. Polak zdobył 9 punktów (47% skuteczności w ataku), odebrał 12 zagrywek popełniając przy tym 2 błędy (50% pozytywnego i 25% perfekcyjnego przyjęcia).