Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Challenge Cup K: Emocje w Monzie, włosko-turecki finał

Challenge Cup K: Emocje w Monzie, włosko-turecki finał

Turecki Aydin BBSK oraz włoski zespół Saguella Monza zmierzą się w finałowym dwumeczu Pucharu Challenge siatkarek. Turczynki po raz drugi pokonały słoweński GEN-I Volley Nova Gorica, z kolej zespół z Monzy po wygranym tie-breaku w Le Cannet we własnej hali… przegrał 2:3. Włoszki rozstrzygnęły jednak kwestię awansu do finału na swoją korzyść w złotym secie.

W pierwszym meczu półfinałowym w Novej Goricy turecki Aydin BBSK pokonał po tie-breaku GEN-I Volley i w rewanżu był zdecydowanym faworytem. Podopieczne trenera Mustafy Uysala z dużym animuszem rozpoczęły mecz, wygrywając pierwszego seta do 14. W drugim jednak lepsze okazały się siatkarki ze Słowenii, które wyrównały stan meczu.

W dwóch kolejnych partiach trwała wyrównana walka, ale przewagę miały gospodynie, które wygrywały do 22 i 19. Tym samym Aydin BBSK wygrał 3:1 i wywalczył awans do finału Pucharu Challenge. Duża w tym zasługa Brayelin Martinez, która zdobyła dla swojego zespołu 21 punktów. – Przede wszystkim chce pogratulować koleżankom z drużyny, jestem bardzo zadowolona z tego zwycięstwa – mówiła po meczu Brayelin Martinez. – To był dobry mecz w naszym wykonaniu. Teraz oczywiście będziemy chciały sięgnąć po tytuł – przyznała reprezentantka Dominikany.

Aydin BBSK (TUR) – GEN-I Volley Nova Gorica 3:1
(25:14, 20:25, 25:22, 25:19)

pierwszy mecz: 3:2 dla BBSK
awans: Aydin BBSK

BBSK: Martinez J. (10), Gonzalez (15), Nikołowa (12), Dal (2), Duzceller (4), Martinez B. (21), Kasapoglu (libero) oraz Sazlidere (libero), Turkkan, Demirhan (1) i Ozbek (1)
GEN-I: Kovacic (9), Perić, Velikonja (1), Lipicer (8), Grudina (17), Scuka (12), Zampedri (libero) oraz Blażić (libero), Ferlinc (2), Zbićajnki (2) i Lucas

Spore emocje były w drugim meczu półfinałowym, w którym Saguella Monza po wyjazdowym zwycięstwie 3:2 z Volero Le Cannet podejmowała francuski zespół we własnej hali. Pierwszy set szybko i łatwo padł łupem gospodyń, w dwóch kolejnych triumfowały jednak podopieczne trenera Avitala Selingera i to one były o krok od awansu. Świetnie w zespole gości spisywały się Nancy Carrillo De La Paz (21 pkt.) oraz Ana Bjelica (19 pkt.).

Gospodynie wróciły do gry w secie czwartym i doprowadziły do tie-breaka. W nim od początku przewagę miał zespół z Monzy, prowadził nawet 10:6, ale nagle stanął. Wykorzystał to zespół z Volero, który wygrał 15:13 i całe spotkanie 3:2. To oznaczało konieczność rozegrania dodatkowego „złotego seta”, który miał rozstrzygnąć o awansie do finału. W nim od samego początku prowadziły podopieczne trenera Miguela Falasci (6:1). Ostatecznie włoski zespół wygrał 15:9 i ku zadowoleniu swoich kibiców zagra o zwycięstwo w Pucharze Challenge. Po 17 punktów w tym meczu zdobyły dla włoskiego zespołu Serena Ortolani i Rachael Adams.

– Osiągnęliśmy kolejny cel, ale głównym naszym zadaniem jest zdobycie tego trofeum – mówiła po meczu libero zespołu z Monzy, Chiara Arcangeli. Walczyłyśmy dziś z wielką determinacją i włożyliśmy wiele wysiłku w ten półfinał. Volero ma świetne zawodniczki i nigdy się nie poddaje. Walczyłyśmy jak wojowniczki i tak samo będzie w finale – zapewniła Arcangeli.

Saguella Monza (ITA) – Volero Le Cannet (FRA) 2:3
(25:16, 15:25, 21:25, 25:18, 13:15)

pierwszy mecz: 3:2 dla Saguella Monza
złoty set: 15:9 dla Saguella Monza
awans: Saguella Monza

Saguella: Ortolani (17), Adams (17), Hancock (4), Begic (5), Orthmann (6), Melandri (6), Arcangeli (libero) oraz Devetag (4), Buijs (10), Facchinetti i Bianchini (2)
Volero: Lazarenko (10), Casanova, Dimitrowa (2), Hasanowa (15), Bjelica (19), Mori (2), Ortschitt (libero) oraz Carrillo De La Paz (21), Herrera i Giardino (libero)