Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Challenge Cup: Emocjonujący początek finału dla Vero Volley Monza

Challenge Cup: Emocjonujący początek finału dla Vero Volley Monza

Za nami pierwsze w dwumeczu starcie Vero Volley Monza i Biełgorie Biełgorod. Na włoskim terenie drużyny walczące już w finale Challenge Cup siatkarzy zapewniły kibicom ogrom emocji, a praktycznie wszystkie sety kończyły się grą na przewagi. W tej rywalizacji w tie-breaku lepsi okazali się siatkarze z Monzy, ale teraz walka przenosi się do Rosji, a tam Biełgorie z pewnością będzie walczyć o tytuł.

Od mocnego uderzenia spotkanie rozpoczęli gospodarze, którzy szybko wypracowali wysokie prowadzenie. Wszystko za sprawą świetnej postawy włoskiego bloku. Różnica na poziomie sześciu, siedmiu punktów utrzymywała się przez dłuższy czas. Z czasem Rosjanie zaczęli atakować dużo skuteczniej, kończyli akcję za akcją i do tego utrzymywali dobrą skuteczność w kontrze. Od połowy seta przewaga ekipy z Monzy szybko topniała, a końcówka seta otwierającego mecz była niezwykle zacięta. Włosi utrzymali jednak koncentrację i choć rywale mocno naciskali, wygrali seta. W kolejnej odsłonie siatkarze Vero Volley również szybko wypracowali nadwyżkę i utrzymywali ją długi czas. Końcówka im jednak zupełnie nie wyszła. W decydującą fazę seta zespoły weszły przy dwupunktowym prowadzeniu gospodarzy, a następnie do głosu doszli Rosjanie. Trudne zagrywki i dobra gra blokiem w połączeniu ze słabszą grą miejscowych pozwoliły Biełgorie szybko przejąć inicjatywę i wygrać seta numer dwa.

Kolejna część meczu również była bardzo ciekawa i miała różne okresy. Po wyrównanej grze na początku siatkarze z Monzy znowu udanymi atakami m.in. Dzavoronoka zbudowali nadwyżkę (16:10). Ta utrzymywała się w kolejnych akcjach. Włosi zaczęli jednak coraz częściej mylić się w ataku, więc z czasem różnica zaczęła się zmniejszać. Dodatkowo Rosjanie dobrze atakowali, ale nie zdołali dogonić przeciwników, choć byli już bardzo blisko. Najbardziej emocjonujący był set numer cztery, mimo że początek wcale nie wskazywał, że partia zakończy się wojną nerwów. Ekipa Vero Volley szybko przejęła inicjatywę, ale znowu nie była w stanie utrzymać poziomu gry. Gdy Rosjanie wzmocnili zagrywkę, ich gra w bloku i ataku od razu zaczęła wyglądać inaczej, a przewaga Włochów szybko stopniała. Zaciętą końcowkę wygrali siatkarze z Biełgorodu, doprowadzając do tie-breaka. W nim gospodarze znowu wypracowali prowadzenie, choć już nie tak okazałe, jak wcześniej, i tym razem nie pozwolili sobie na jego stratę.

Falująca gra obu ekip wykreowała w tym meczu dwóch liderów w ekipie z Monzy. Oleh Plotnicki oraz Donovan Dzavoronok zdobyli dla swojej drużyny po 27 punktów. Po drugiej stronie siatki najlepiej spisywał się John Gordon Perrin (23 punkty).

Vero Volley Monza – Biełgorie Biełgorod 3:2
(29:27, 22:25, 25:23, 32:34, 15:12)

Volero: Dzavoronok (27), Orduna (4), Ghafour (16), Josifow (10), Beretta (4), Plotnicki (27), Rizzo (libero) oraz Buti (3), Calligaro, Botto i Giannotti
Biełgorie: Perrin (23), Petrić (20), Poroszin (2), Safonow (3), Zemczenok (18), Gucaliuk (11), Gołubiew (libero) oraz Obmoczajew (libero), Semiszew, Tietiuchin (1) i Chanipow (8)