Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Challenge Cup: Bułgarski Hebar bez szans w starciu z zwiercianami

Challenge Cup: Bułgarski Hebar bez szans w starciu z zwiercianami

Aluron Virtu CMC Zawiercie bardzo dobrze spisał się w pierwszym meczu 1/16 finału Challenge Cup siatkarzy. Polska drużyna pokonała w nim bułgarski Hebar Pazardżik, a spotkanie zakończyło się w trzech setach. Rywale w przeciągu całego spotkania praktycznie cały czas byli poza zasięgiem ekipy z Zawiercia.

Swój pierwszy, a zarazem historyczny mecz w europejskich pucharach zawiercianie otworzyli atakiem Mateusza Malinowskiego oraz blokiem Alexandre Ferreiry (2:0). Do remisu doprowadził asem serwisowym Bradley Gunter (3:3). Gospodarze ponownie zbudowali sobie dwupunktową przewagę po ataku Nikołaja Penczewa – 8:6, ale nie cieszyli się z niej zbyt długo. Przy serii Ljubomira Agoncewa goście z Bułgarii odskoczyli na dwa punkty i o przerwę na żądanie poprosił trener Mark Lebedew (8:10). Sygnał do odrabiania strat dał Mateusz Malinowski, a po jego asie serwisowym był remis 13:13. Przez dłuższy czas obie drużyny grały punkt za punkt do stanu 19:19. Po ataku Ferriery oraz asie serwisowym Bartosza Gawryszewskiego jurajscy rycerze prowadzili 21:19. Był to przełomowy moment tego seta. Ponownie w ataku dobrze spisał się Ferreira, a seta udanym atakiem zamknął Malinowski.

W drugim secie spotkania goście po atakach Bradleya Guntera prowadzili 3:1, do remisu doszło po zbiciu Malinowskiego (4:4). Gra obu drużyn falowała, obie popełniły błędy własne. Podopieczni Marka Lebedewa przy serii Nikołaja Penczewa uzyskali czteropunktową przewagę (14:10). Po asie serwisowym Guntera Hebar przegrywał 15:17. Zawiercianie lepiej spisali się w grze na siatce, kontrataki zamieniali w punkty i po błędzie swoich rywali mieli cztery punkty więcej od nich (23:19). Seta atakiem ze skrzydła zakończył Ferreira.

W początkowej fazie kolejnej partii żadnej z drużyn nie udało się zbudować wyraźnej przewagi (3:3). Nie do zatrzymania w ataku był Ferreira, a po jego atakach ekipa z Zawiercia prowadziła 8:5. Goście z Bułgarii stanęli w miejscu, nie mogli poradzić sobie z zagrywkami Nikołaja Penczewa. W zawierciańskiej drużynie punktował Malinowski, nie zawodził Ferriera (11:6). Set miał jednostronny przebieg i toczył się pod dyktando polskiej drużyny. Po ataku ze środka Pietera Verheesa było 18:10 dla zawiercian. Goście zerwali się jeszcze do odrabiania strat, zniwelowali prowadzenie swoich rywali do pięciu punktów (21:16). Seta oraz mecz atakiem ze skrzydła zakończył Wojciech Ferens i pierwsze historyczne zwycięstwo ekipy jurajskich rycerzy stało się faktem.

Aluron Virtu CMC Zwiercie – Hebar Pazardżik 3:0
(25:21, 25:21, 25:18)

Aluron: Malinowski (10), Ferreira (18), Gawryszewski (4), Verhees (10), Penczew (10), Masny, Koga (libero) oraz Czarnowski, Swodczyk, Bociek i Ferens (1)
Hebar: Ragin (1), Aleksiew (9), Agoncew, Ljaftow (11), Gunter (14), Kartiew (4), Karakaszew (libero) oraz Iwanow (libero), Nenczew (1), Chawdarow, Simeonow M., Bajrew (4) i Simeonow A.