Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > CEV zmieniła rankingi… trzy polskie zespoły w LM

CEV zmieniła rankingi… trzy polskie zespoły w LM

fot. archiwum

Rada Administracyjna CEV zaaprobowała zmiany w europejskich pucharach na najbliższy sezon. Okazał się, że do rankingu federacji wzięto zupełnie inne parametry, dzięki czemu trzy polskie drużyny zagrają w fazie grupowej Ligi Mistrzów. W Lidze Mistrzyń dwa zespoły będą w fazie grupowej, trzeci zagra w kwalifikacjach.

Zarówno w Lidze Mistrzów, jak i Lidze Mistrzyń w sezonie 2018/2019 weźmie udział po 20 zespołów. Do tej pory do rankingu federacji liczyły się punkty najlepszego zespołu z danego kraju w każdym pucharze. Teraz CEV zmieniła tę zasadę i do nowego rankingu wzięła punkty wszystkich zespołów danej federacji z ostatnich trzech sezonów. To znacznie zmieniło rankingi zarówno męskich, jak i żeńskich klubów z Polski.W rankingu klubów męskich Polska znalazła się na trzecim miejscu, co oznacza, że podobnie jak Włochy i Rosja będzie miała trzech przedstawicieli w Lidze Mistrzów (prawo gry wywalczyły Skra, ZAKSA i Trefl). Dwa zespoły do fazy grupowej wprowadzą Turcja, Niemcy i Belgia i te federacje mają jeszcze po jednym miejscu w kwalifikacjach. Po jednym miejscu w fazie grupowej i kwalifikacjach będą miały Francja, Słowenia i Grecja. Pozostałe federacje mogą wystawić mistrza kraju w kwalifikacjach do Ligi Mistrzów. Do fazy grupowej z kwalifikacji dostaną się tylko 2 zespoły.

U pań 3 drużyny w fazie grupowej Ligi Mistrzyń mieć będą Turcja, Rosja i Włochy. Po dwa miejsca przysługują Polsce (Chemik i ŁKS) oraz Francji, federacje te mają jeszcze po jednym miejscu w kwalifikacjach (Budowlani Łódź). Jedno miejsce w fazie grupowej i jedno w kwalifikacjach przysługuje Szwajcarii, Rumunii, Niemcom, Serbii i Czechom. Mistrzowie pozostałych federacji europejskich grać będą w kwalifikacjach o dwa pozostałe miejsca. Co ciekawe zespoły, które odpadną w jednej z trzech rund kwalifikacyjnych, będą grać dalej w Pucharze CEV.

W fazie grupowej zarówno Ligi Mistrzów, jak i Ligi Mistrzyń zespoły podzielone zostaną na pięć grup po 4 drużyny. Awans do ćwierćfinału uzyskają zwycięzcy grup oraz trzy najlepsze zespoły z 2. miejsc. Tak więc w rundzie play-off (ćwierćfinale) zagra osiem, a nie jak dotychczas sześć zespołów. Nie będzie również turnieju finałowego – zarówno w ćwierćfinałach, jak i półfinałach rozgrywane będą mecz i rewanż. Finał na neutralnym gruncie będzie rozgrywany w formacie jednego spotkania – co ciekawe gospodarz finału Ligi Mistrzów i Ligi Mistrzyń ma być ten sam, a mecze mają być rozegrane dzień po dniu.

źródło: CEV

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, europejskie puchary

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2018-05-25

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved