Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > CEV Satellite Timisoara: Polki walczą o medal

CEV Satellite Timisoara: Polki walczą o medal

W stawce drużyn walczących o medale w rumuńskiej Timisoarze pozostały już tylko cztery pary. Wśród nich znalazły się także Jagoda Gruszczyńska i Dorota Strąg. Czy Polkom uda się zdobyć swój pierwszy medal na seniorskiej imprezie tej rangi? W finale zameldowały się już Austriaczki, Nadine i Teresa Strauss. Ta sztuka nie udała się biało-czerwonym i te powalczą o miejsce na najniższym stopniu podium.

W pierwszym sobotnim półfinale w rumuńskiej Timisoarze zmierzyły się ze sobą niepokonane dotąd Łotyszki – Anastasija Kravcenoka i Tina Graudina, a po drugiej stronie siatki stanęły reprezentantki Austrii – Nadine i Teresa Strauss. Zdecydowanie lepiej w to spotkanie weszły Austriaczki, przy pierwszej zmianie stron prowadząc 5:2. Zawodniczki w pierwszym fragmencie meczu atakowały bardzo pewnie, blokująca i broniąca miały niewiele do powiedzenia przy piłkach zbijanych z dużą siłą. Nadal utrzymywała się trzypunktowa zaliczka, którą siostry Strauss zbudowały sobie już w pierwszych akcjach meczu (13:10). Później kontrolowały już przebieg meczu, po ataku w siatkę jednej z Łotyszek i asie serwisowym Teresy Strauss było 19:12 i set zakończył się wyraźnym zwycięstwem Austriaczek (21:15).

W drugiej odsłonie Łotyszki chciały jak najszybciej wywrzeć presję na rywalkach i po autowym ataku rywalek wyszły na prowadzenie. Nie cieszyły się jednak z niego zbyt długo, bo później cała seria efektownych obron i bloków sióstr Strauss (5:3) postawiła je w podbramkowej sytuacji. Austriaczki w kilku przedłużających się wymianach popisały się lepszym przeglądem boiska i sprytem, dzięki czemu cały czas nieznacznie prowadziły (9:6). Przy przerwie technicznej obraz gry znacznie się wyrównał, ale wciąż więcej niewymuszonych błędów było udziałem Łotyszek, które „goniły” wynik. Konsekwentna gra Nadine i Teresy wystarczyła jednak, by to one znalazły się w finale (21:18).

Kravcenoka/Graudina LAT [13] – Strauss N./Strauss T. AUT [10] 0:2
(15:21, 18:21)

Jagoda Gruszczyńska i Dorota Strąg stanęły przed szansą osiągnięcia historycznego dla siebie wyniku. Jednak w półfinale na ich drodze stanęły Niemki, Kim Behrens Nadja Glenzke, te same, które w pojedynku I rundy stoczyły heroiczny bój z biało-czerwonymi, ostatecznie wydłużając drogę Polek do najlepszej czwórki. Od asa serwisowego rozpoczęły nasze zachodnie sąsiadki, ale po chwili Dorota Strąg odpowiedziała mocnym atakiem. Niestety w kolejnych akcjach naszym młodym reprezentantkom zabrakło precyzji, rywalki dobrze ustawiały się w obronie i już przy stanie 1:4 o czas poprosiły Jagoda i Dorota. Po pierwszej zmianie stron gra Polek wyglądała już lepiej, ale zagrywki Glenzke znów wybiły biało-czerwone z rytmu. Akcją „na przełamanie” mogła okazać się piłka na 9:12, trzykrotnie znakomitą obroną popisała się Jagoda, ale w ataku zabrakło jej już sił na ominięcie bloku Niemek i wydawało się, że Polki będą musiały poczekać na swoją szansę w drugim secie. Behrens i Glenzke czego się nie dotknęły, to zamieniały na punkt, Polki przegrały pierwszą partię 13:21.

Początek drugiego seta to znakomita zagrywka Jagody Gruszczyńskiej. Szybko dwa znakomite zagrania po prostej w samą linię i bardzo konsekwentne posyłanie zagrywek w kierunku wyższej Doroty przyniosły rezultaty i sprawiały, że biało-czerwone musiały cały czas biegać za piłką. Kilka złych decyzji, niewygodnych pozycji atakującej i piłki uciekającej z rąk Polkom zaraz po przyjęciu zadecydowało o tym, że Jagoda i Dorota poprosiły o przerwę (3:8). Niestety na niewiele się to zdało, Polki długo nie były w stanie doprowadzić do przejścia, musiały ratować się przebiciami drugiej piłki, widać było, że rywalki odebrały im pewność siebie, którą dotychczas prezentowały na tym turnieju. Polkom nie pozostało już nic innego, jak postarać się o kosmetykę wyniku. O godzinie 17:00 Jagoda i Dorota powalczą z Łotyszkami o brązowy medal (11:21).

Behrens/Glenzke GER [14] – Gruszczyńska/Strąg POL [6] 2:0
(21:13, 21:11)