Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > „Być albo nie być” zespołów z dołu tabeli

„Być albo nie być” zespołów z dołu tabeli

Zakończyła się 17. kolejka PlusLigi, która dla podopiecznych Stelio Derocco oznaczała szesnastą porażkę (jedenastą z rzędu). Choć będzinianie w wyjazdowym meczu z Cuprum Lubin wywalczyli punkt, co zdarzało im się tylko trzy razy w tym sezonie, to nadal przyszłość tego plusligowego zespołu jest bardzo skomplikowana. W podobnej sytuacji są również BBTS Bielsko-Biała, Effector Kielce oraz AZS Częstochowa.

Warunek sportowy, mówiąc dokładnie warunek osiągania wyników sportowych gwarantujących zdolność do konkurowania z innymi drużynami ligi, pojawił się w 2014 roku. Po tym, jak zespół BBTS Bielsko-Biała nie zachwycił działaczy PLPS swoją postawą w sezonie 2013/14 (wygrywając tylko trzy mecze – z AZS-em Politechniką Warszawską 3:1, z AZS-em Częstochowa 3:0 oraz z Czarnymi Radom 3:2), organizatorzy wprowadzili restrykcje sportowe. Sprowadzały się one do wygrania minimum pięciu meczów w sezonie. W tej edycji PlusLigi ten warunek jeszcze bardziej zaostrzono.Obecnie PLPS może nie dopuścić zespołu do rozgrywek PlusLigi w następnym sezonie, jeżeli klub nie wygra minimum pięciu spotkań w fazie zasadniczej, większość meczów przegra bilansem 0:3 lub 1:3, a także zajmie ostatnie miejsce w tabeli na koniec sezonu.

W tym kontekście nadchodzące mecze dla Stelio Derocco i jego zawodników oznaczać będą walkę o być albo nie być w PlusLidze. Pozostało bowiem dziewięć meczów do zakończenia sezonu, a do warunku sportowego MKS-owi brakuje czterech zwycięstw, co oznacza, że średnio co drugi mecz będzińskie Tygrysy muszą po prostu wygrać. Patrząc bardziej realnie, zawodnicy z Będzina absolutnie muszą wygrać spotkania we własnej hali z sąsiadami z dolnej części tabeli, a więc z AZS-em Częstochowa oraz BBTS-em Bielsko-Biała. Do tego muszą wygrać spotkania wyjazdowe z Effectorem Kielce oraz najlepiej z AZS-em Politechniką Warszawską.

Problem ze spełnieniem warunku sportowego dotyczy także zespołów z Kielc (11. miejsce, 3 zwycięstwa), Bielska-Białej (12. miejsce, 4 zwycięstwa) oraz Częstochowy (13. miejsce, 3 zwycięstwa). Można więc spodziewać się podobnej mobilizacji z ich strony, kiedy przyjdzie im walczyć przeciwko MKS-owi Będzin.

Niespełnienie warunku sportowego nie musi jednoznacznie oznaczać nakazu eksmisji z PlusLigi. Ostateczną decyzję będzie podejmować Rada Nadzorcza PLPS, biorąc pod uwagę kilka innych kryteriów, jak płynność finansowa, hala sportowa czy szkolenie młodzieży.

źródło: inf. własna, volleytigers.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2016-02-16

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved