Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > Budowlani po sezonie: Jest dobrze, a mogło być lepiej

Budowlani po sezonie: Jest dobrze, a mogło być lepiej

fot. Bogusław Krośkiewicz

Siatkarki Budowlanych Łódź są jednym z pozytywnych zaskoczeń niedawno zakończonego sezonu Orlen Ligi. Podopieczne Jacka Pasińskiego w końcu przełamały klątwę siódmego miejsca, a przy innym systemie play-off być może mogłyby nawet namieszać w czwórce. I tak jednak sezon zakończyły tuż poza nią, zyskując prawo rywalizacji w europejskich pucharach.

Choć w ostatnich latach Budowlani prezentowali się bardzo różnie, to trzy razy z rzędu sezon kończyli na siódmym miejscu. Nie był to powód do wstydu, ale do dumy też nie, bo ambicje łódzkiego klubu sięgały trochę wyżej. Stąd też przed sezonem 2015/2016 działacze zdecydowali się na niewykonywanie gwałtownych ruchów. Postawiono na stabilizację, co okazało się być trafnym wyborem. Do Błażeja Krzyształowicza na ławkę trenerską dołączył Jacek Pasiński. Ważnym elementem w tworzeniu łódzkiej układanki było przedłużenie współpracy z Sylwią Pycią i Gabrielą Polańską. Ponadto postawiono na zagraniczny zaciąg w postaci Heike Beier, Pavli Vincourovej i Daiany Muresan, a ważnym ogniwem zespołu miała być też młoda krew, w postaci chociażby Julii Twardowskiej, Aleksandry Gromadowskiej czy Eweliny Tobiasz. W trakcie rozgrywek okazało się, że zespół został bardzo dobrze zbilansowany, a mieszanka rutyny z młodością zaczęła odnosić sukcesy.Budowlane już na początku sezonu pokazały się z bardzo dobrej strony. Szczególnie udana w ich wykonaniu była pierwsza część sezonu zasadniczego, w której praktycznie przydarzyła im się tylko jedna wpadka z PTPS-em Piła, a urywane punkty potentatom z Wrocławia i Sopotu pozwalały im plasować się w czołówce rozgrywek. Nieco gorzej powiodło im się w drugiej rundzie. Cieniem na ich wyniki położyły się kontuzje, zatrucie pokarmowe, a z rytmu wyraźnie wybiła je przerwa dla reprezentacji, która walczyła w europejskim turnieju kwalifikacyjnym o awans na igrzyska olimpijskie. Do dobrej formy podopieczne trenera Pasińskiego wróciły dopiero w końcówce sezonu, ale nawet wygrana nad MKS-em Dąbrowa Górnicza nie pozwoliła im awansować do strefy półfinałowej. Gdyby rozgrywana była klasyczna faza play-off, to niewykluczone, że łodzianki znalazłyby się w czwórce, a tak pozostała im walka o piątą lokatę. Po pokonaniu zespołów z Bielska-Białej i Muszyny ostatecznie uplasowały się tuż za czołową czwórką, zyskując jednocześnie prawo gry w europejskich pucharach. Na uwagę zasługuje szczególnie ogranie muszynianek, tym bardziej że na wyjeździe przegrywały już 0:2. Ale po raz kolejny pokazały charakter, a dzięki zespołowości i dużej ambicji zakończyły sezon udanym akcentem.

Wizytówką Budowlanych na pewno był duet środkowych – Polańska/Pycia, który często w ofensywie wykorzystywała Vincourova. Na skrzydłach wyróżniała się Beier, za to nieco zawiodła Muresan, jednak na jej formie cieniem położyła się kontuzja, po której nie mogła znaleźć odpowiedniego rytmu gry. Szansę na rozwój wykorzystały także młode zawodniczki, wśród których warto wymienić chociażby Twardowską, która przed sezonem zmieniła pozycję, Tobiasz czy Gromadowską. Słowem, łodzianki mogą być zadowolone, bo wykonały kawał dobrej roboty, choć przy odrobinie szczęścia pewnie mogłyby nawet powalczyć o czwórkę. Ale może co się odwlecze, to nie uciecze?

Jaka przyszłość czeka łódzki klub? Wydaje się, że jego działacze nie chcą schodzić z drogi obranej przed poprzednimi rozgrywkami i wciąż będą stawiali na stabilizację składu. Wiadomo już, że część zawodniczek przedłużyła umowy z Budowlanymi, w tym te, które zostały powołane do reprezentacji Polski, czyli Polańska, Grajber, Tobiasz i Twardowska. Do drużyny ma dołączyć nowa atakująca, która zastąpi Muresan, a jeśli włodarzom uda się jeszcze pozyskać jedną, dwie doświadczone zawodniczki, to być może łódzka ekipa w końcu znajdzie się także w czołowej czwórce Orlen Ligi, a wszystkie transfery i tak zweryfikuje boisko.

Co dalej z limitami dla obcokrajowców w Polsce?

zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Tauron Liga

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2016-05-09

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved