Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > W Brazylii po 28 latach rezygnują z systemu punktowego dla graczy

W Brazylii po 28 latach rezygnują z systemu punktowego dla graczy

fot. Anna Gumowska

Znany z lig brazylijskich system punktowy dla siatkarzy i siatkarek zniknie po 28 latach. Brazylijska federacja postanowiła z niego zrezygnować w przyszłym sezonie. System, który miał zapobiegać dużym różnicom poziomu pomiędzy drużynami ekstraklasy, od dłuższego czasu budził już spore kontrowersje.

Ranking punktowy w ligach brazylijskich został wprowadzony w sezonie 1992/1993. Każdy z zawodników otrzymywał punkty od 1 do 7, w ten sposób klasyfikowano graczy względem poziomu. Kluby miały ograniczenia transferowe przed sezonem – np. w ostatnim sezonie jeden klub mógł zatrudnić tylko dwóch graczy mających siedem punktów. Celem systemu było wyrównanie poziomu ligi.System od kilku lat budził coraz większe kontrowersje. Zarzucono mu zbytnią ingerencję w rynek transferowy. Wielu brazylijskich siatkarzy lub siatkarek było zmuszonych do wyjazdu na przynajmniej sezon za granicę (po powrocie punkty im się zerowały). Również przed tym sezonem temat wrócił, ale kluby opowiedziały się za jego utrzymaniem.

Spowodowało to lawinę krytyki ze strony kibiców i samych zawodników. Zmusiło to brazylijską federację do powtórzenia głosowania. Tym razem decyzja klubów była odmienna i system punktowy od przyszłego sezonu został zlikwidowany.

źródło: inf. własna, webvolei.com.br

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, ligi zagraniczne

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2020-03-21

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved