Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Brazylia najlepsza w turnieju Montreux Volleyball Masters

Brazylia najlepsza w turnieju Montreux Volleyball Masters

Siatkarki Brazylii okazały się najlepsze w tegorocznym turnieju Montreux Volleyball Masters. Canarinhes w meczu finałowym pokonały 3:0 reprezentację Niemiec, rewanżując się tym samym za porażkę w grupie, i stanęły na najwyższym stopniu podium.

Finał szwajcarskiego turnieju rozpoczął się dość niespodziewanie, bo skazywane na pożarcie Niemki za sprawą znakomitej postawy Jennifer Geerties prowadziły 6:3. Z upływem czasu Brazylijki przejmowały inicjatywę, w ataku szalała Natalia, a po bloku Carol zrobiło się już 11:9 dla sześciokrotnych triumfatorek zawodów w Montreux. Huśtawka nastrojów na boisku trwała jednak dalej, Louisa Lippmann zdawała się mieć receptę na sforsowanie bloku Brazylijek, ale gra punkt za punkt podrażniła Rosamarię, która przez pięć kolejnych akcji nie schodziła z pola zagrywki i poprowadziła swoje koleżanki do zwycięstwa w premierowym secie (25:21).

Druga odsłona meczu ponownie przez chwilę przebiegała po myśli Niemek. Wystarczyła jednak znakomita obrona Roberty i zbicie Rosamarii, by zrobiło się 6:6. Obie rozgrywające z akcji na akcję coraz częściej uruchamiały swoje środkowe, na atak Leonie Schwermann odpowiedziała Carol. Prawdziwą zmorą dla Niemek był jednak blok reprezentacji Brazylii. Tutaj z kolei brylowała Adenizia i po raz pierwszy to Brazylijki prowadziły na przerwie technicznej (16:13). Nie do zatrzymania były w tym fragmencie meczu Tandara i Rosamaria, po drugiej stronie siatki punktowała Geertries oraz nieco szczęśliwie Marie Schölzel. O czas poprosił trener Niemek – Felix Koslowski (15:19). Po przerwie bez szans wobec ataku z jednej nogi Carol była libero Lenka Dürr i przewaga Brazylijek cały czas rosła. Grająca z kontuzją Natalia potrafiła w bardzo niekomfortowej sytuacji zmieścić piłkę po ostrym skosie, swoim doświadczeniem górując nad rywalkami. Blok na Louisie Lippmann zakończył drugą odsłonę meczu (25:18).

Wydawało się, że po pewnym wybiciu piłki po rękach blokujących w wykonaniu Lippmann i kąśliwej zagrywce Geerties, która także przyniosła punkt Niemkom, to właśnie nasze zachodnie sąsiadki przejmą inicjatywę nad boiskowymi wydarzeniami w trzecim secie. Tymczasem znów motorem napędowym po stronie Kanarkowych była Natalia i to za jej sprawą Brazylijki wykorzystały niepewność w przyjęciu Niemek. Zasięgu, jakim dysponuje Adenizia, przy próbie kiwki nie doceniła Lippmann, ale po chwili zablokowana została także Rosamaria. Błąd własny Niemek zapewnił przeciwniczkom minimalne prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej (8:7). Brazylijki przeważały na siatce dzięki swoim warunkom fizycznym, co ponownie odbiło się na wyniku i było bardzo widoczne w elemencie bloku. Kilka kontrowersyjnych decyzji sędziego, z którymi nie mógł pogodzić się Ze Roberto, takich jak przełożenie na drugą stronę rąk przez Carol czy błąd czterech odbić, wystarczyło, by Niemki wyszły na prowadzenie 13:12. Taki stan rzeczy nie utrzymywał się długo. Niestabilne przyjęcie po raz kolejny dało się we znaki siatkarkom z Europy. Zamieszanie i walka z własnymi słabościami po niemieckiej stronie siatki przechyliły szalę zwycięstwa na stronę brazylijskich siatkarek (18:14). Mecz dopiero przy trzeciej z kolei piłce meczowej zakończyła Natalia, a próba obrony jej ataku poszybowała tak wysoko, że dotknęła dachu hali w Montreux (25:20).

Niemcy – Brazylia 0:3
(21:25, 18:25, 20:25)

Niemcy: Lippmann (15), Geerties (8), Brinker (7), Schölzel (4), Schwertmann (4), Möllers (1), Dürr (libero) oraz Grosser (3), Stigrot (1), Grozer (1) i Kemmsies
Brazylia: Rosamaria (15), Natalia (12), Adenizia (9), Carolina (8), Tandara (7), Roberta (2), Suelen (libero) oraz Naiane, Edinara (3), Amanda i Drussyla