Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Brazylia M: Historyczny sukces Funvic Taubaté, Facundo Conte mistrzem Brazylii

Brazylia M: Historyczny sukces Funvic Taubaté, Facundo Conte mistrzem Brazylii

Piąty mecz zakończył rywalizację o tytuł najlepszej ekipy w zmaganiach brazylijskiej superligi. W decydującym spotkaniu Funvic Taubaté pokonał srebrnego medalistę z ubiegłego sezonu- Sesi SP Sao Paulo 3:1, zgarniając swoje pierwsze mistrzostwo Brazylii.

Po tym, jak na etapie półfinałów z rywalizacji o mistrzostwo odpadła broniąca tytułu Sada Cruzeiro rywalizacja nabrała rozpędu. Zmagania finałowe lepiej rozpoczęli siatkarze Funvic, to właśnie zespół Facundo Conte wyeliminował z gry Sadę. Również przebieg finałów, rozgrywanych do trzech zwycięstw stawiał w lepszej sytuacji ekipę Renana Dal Zotto, Funvic Taubaté prowadził już 2:1 w meczach, na własnym terenie mając szansę na dopełnienie formalności. Czwarte spotkanie należało jednak do siatkarzy Sesi, którzy wyrównali stan rywalizacji (2:2). Decydujący mecz również był zacięty, finalnie więcej „zimnej krwi” w końcówkach zachowali siatkarze Funvic, sięgając po historyczne, pierwsze mistrzostwo klubu. MVP rywalizacji wybrany został Leandro Vissotto.

Już odsłona premierowa pokazała, że w tym spotkaniu możemy oczekiwać wyrównanej i zaciętej rywalizacji. Praktycznie od pierwszych akcji utrzymywała się gra punkt za punkt, przy niewielkiej przewadze przyjezdnych (3:4, 6:7). Na zagrania Williama odpowiadał Vissotto, błędów w przyjęciu nie ustrzegł się Conte, pocelowany zagrywką Alana Souzy i jeszcze przed wkroczeniem w kluczową fazę seta to Sesi było o krok dalej (10:9). Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie, blokiem na Vissotto popisał się Eder zwiększając dystans do dwóch oczek, po chwili równie skutecznym zagraniem odwdzięczył się rywalom Facundeo Conte (11:11). Tej zaliczki gospodarze nie byli w stanie już odzyskać, wyrastający do roli lidera swojego zespołu Vissotto na pojedynczym bloku złapał Lipe Fontelesa i w końcówce seta to ekipa Renana Dal Zotto prowadziła 21:19. Gospodarze nie ustrzegli się również błędów w przyjęciu, mając najwięcej trudności z odbiorem zagrań MVP spotkania. To właśnie as serwisowy Vissotto zakończył te partię (21:25).

Drugi set, skutecznym atakiem otworzył Lucarelli, przyjmujący gości dwie akcje później posłał piłkę w aut, a kiedy odbił się od bloku Alana to Sesi prowadziło 8:6. Podobnie jak w odsłonie premierowej siatkarze Funvic przetrzymali napór ze strony rywali, a do wyrównania doprowadził Facundo Conte. Przy prawdziwej wymianie ciosów w polu serwisowym uaktywnił się Lipe, przy problemach Lucarelliego w przyjęciu miejscowi utrzymywali kontakt punktowy z dobrze dysponowanymi tego dnia rywalami. Trener miejscowych rotował jeszcze składem, na boisku pojawił się m.in. Renato, jednak wciąż siatkarze Sesi nie byli w stanie przełamać rywali (21:21). Vissotto i jego kolegów z rytmu nie wybijały również przerwy na żądanie (21:22, 22:24), w kluczowych momentach ponownie nie zawodził reprezentant Brazylii i to zagranie Vissotto dało Funvic 25. punkt w secie (22:25).

W odsłonie trzeciej po stronie Sesi został Renato, który w końcówce drugiego seta zastąpił Lipe. Podobnie jak we wcześniejszych fragmentach rywalizacji na dłuższej przestrzeni seta utrzymywała się gra na styku. Facundo Conte i jego koledzy wykorzystali błędy w przyjęciu Murilo (6:7). Na poziom widowiska wpłynęły błędy własne popełniane przez siatkarzy obu ekip w polu serwisowym. Tym razem żadna z drużyn nie była w stanie wypracować wyższej przewagi (16:16). Kolejne akcje należały do Renato, w kluczowej części seta uaktywnił się również blok Sesi (23:19). Wygrywając 25:21 wicemistrzowie Brazylii z zeszłego roku pozostali w grze. Początki czwartego seta mogły jeszcze zwiastować tie-breaka. Na zagrania Vissotto odpowiadał Alan Souza, nie brakowało niewykorzystanych okazji (7:6). Na tę wymianę ciosów lepiej zareagowali podopieczni trenera Dal Zotto (15:15). Błędy Renato i ataki Douglasa Souzy zrobiły różnicę i w kluczowej fazie partii goście prowadzili już 22:19. Nie brakowało nerwowości i dyskusji pod siatka, sportowo lepiej zareagowali siatkarze Funvic, triumfując po zagraniu Lucarelliego (20:25).