Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Brankica Mihajlović: Stałam się dużo silniejsza psychicznie

Brankica Mihajlović: Stałam się dużo silniejsza psychicznie

fot. CEV

Serbki jak burza pokonują kolejne przeciwniczki podczas turnieju eliminacyjnego do mistrzostw świata, który od wtorku rozgrywany jest na Torwarze. Przed nami jednak najważniejsza część zawodów w stolicy. – Osiągaliśmy znakomite rezultaty, dwa lata temu zajęłyśmy drugie miejsce w Pucharze Świata, w zeszłym roku wywalczyłyśmy wicemistrzostwo olimpijskie, co było dla nas zwieńczeniem długiej pracy. Może jest to wyświechtane stwierdzenie, ale naprawdę spełnił się nasz sen. Teraz jednak zaczynamy nowy etap, nie jest sekretem, że chcemy już w Warszawie zapewnić sobie kwalifikację do mistrzostw świata i wygrać ten turniej. Zrobimy wszystko, żeby tak się stało – mówi Brankica Mihajlović, przyjmująca Serbek i jedna z największych gwiazd tego turnieju.

Czy ktoś w trakcie turnieju kwalifikacyjnego do mistrzostw świata rozgrywanego na Torwarze jest w stanie zagrozić Serbii w zajęciu pierwszego, premiowanego bezpośrednim awansem, miejsca?Brankica Mihajlović: – Szczerze mówiąc, to nie myślimy o tym. Wiemy, że Czeszki i Polki wraz z naszą reprezentacją są na pewno najmocniejszymi ekipami w tej stawce. Mamy wciąż dwa mecze przed sobą, myślimy o kolejnych pojedynkach z dnia na dzień. Następne spotkanie rozgrywamy ze Słowaczkami, dlatego na razie pojedynek z gospodyniami schodzi na drugi plan. Nie ulega za wątpliwości, że prawdopodobnie to niedzielne starcie będzie dla nas tym najtrudniejszym. Mamy nadzieję, że będziemy podnosić swój poziom gry z każdym meczem i to jest nasz cel. Nie grałyśmy ze sobą w takim składzie przez dłuższy czas, dlatego na tym musimy się koncentrować.

Szybkie wygrane Czech i Serbii

Macie już jakiś plan na piątek, wolny od turniejowych zmagań?

– Na pewno będziemy miały trening i jeżeli pozostanie troszeczkę czasu, to wybierzemy się zobaczyć centrum Warszawy. Jestem w stolicy Polski już drugi raz, ale mimo to nie miałam okazji zwiedzić zbyt wiele, praktycznie nic, nie było na to czasu. Może dlatego, że wokół hotelu nie ma też nic specjalnego, tylko autostrada. (uśmiech)

Serbia jest obecnie trzecią siłą na siatkarskiej mapie świata. Patrząc przez pryzmat ogromnych sukcesów osiąganych przez was w ostatnich latach, czujecie, że oczekiwania wobec was rosną?

– W ostatnich 2-3 latach mieliśmy w reprezentacji grupę fantastycznych zawodniczek. Osiągaliśmy znakomite rezultaty, dwa lata temu zajęłyśmy drugie miejsce w Pucharze Świata, w zeszłym roku wywalczyłyśmy wicemistrzostwo olimpijskie, co było dla nas zwieńczeniem długiej pracy. Może jest to wyświechtane stwierdzenie, ale naprawdę spełnił się nasz sen. Teraz jednak zaczynamy nowy etap, nie jest sekretem, że chcemy już w Warszawie zapewnić sobie kwalifikację do mistrzostw świata i wygrać ten turniej. Zrobimy wszystko, żeby tak się stało.

W ostatnim sezonie występowałaś w chińskim Tianjin Bridgestone. Co możesz powiedzieć o azjatyckiej siatkówce? Czy będziesz kontynuowała grę na tym kontynencie?

– Tak, ostatni sezon spędziłam w Chinach, ale mogę już powiedzieć, że tam nie pozostanę. Co do przyszłości to jeszcze wszystko się okaże. Nie był to mój pierwszy raz, jeżeli chodzi o azjatycką siatkówkę, bo grałam też w klubach z Japonii i Korei. Jednak gra w Chinach to zupełnie inna historia. Bardzo trudno jest przystosować się nie tylko jeśli chodzi o sferę siatkarską, ale także mentalną. To było dla mnie duże doświadczenie, wydaje mi się, że stałam się psychicznie dużo silniejsza.

Dla kogoś, kto wcześniej nie miał do czynienia z siatkówką w Azji, różnica pomiędzy uprawianiem tego sportu w Japonii i Chinach może się wydawać niejasna.

– Może jeżeli chodzi o same treningi i ćwiczenia, to wygląda to podobnie. W obu tych ligach wiele godzin spędza się na ciężkich treningach. Zdecydowanie większa różnica jest w ludzkiej mentalności, którą jednak trudno jest opisać w kilku zdaniach.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, mistrzostwa świata

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2017-05-26

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved