Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Bogatsza wideoweryfikacja w PlusLidze

Bogatsza wideoweryfikacja w PlusLidze

fot. FIVB

Nowy sezon w PlusLidze ruszy 1 października. Po raz kolejny w rozstrzyganiu trudnych sytuacji pomagała będzie wideoweryfikacja. Podobna do tej z poprzedniego sezonu, ale nieco bogatsza.

System challenge funkcjonuje w PlusLidze już od kilku sezonów. Co chwilę jest jednak ulepszany i dostosowywany do potrzeb ligi. W tym sezonie także przeszedł kilka zmian. Najważniejsze rzeczy zostaną jednak takie same jak w poprzednich rozgrywkach.Każdy z zespołów będzie miał dwie szanse wideoweryfikacji decyzji sędziowskiej w każdym z setów. Jeśli będzie miał rację, zachowuje obie szanse, jeśli nie – szansa przepada. Prośbę o wideoweryfikację może też zgłosić sam sędzia pierwszy, ale dopiero w momencie, gdy suma punktów obu drużyn w secie przekroczy 41 lub 21 w piątej partii.

O challenge prosi trener zespołu przez naciśnięcie sygnalizatora dźwiękowego i pokazanie gestem odpowiedniej sygnalizacji. Sędzia II musi potwierdzić fakt, że challenge został przyznany. Można też, w odróżnieniu od rozgrywek międzynarodowych, poprosić o challenge, gdy poprzedni wzięty przez rywali okazał się niekorzystny dla zespołu. Nie można jednak wziąć dwóch challenge’ów po jednej akcji.

Sytuację na monitorach obserwuje sędzia drugi i to on podejmuje decyzję. Ma oglądać tylko dany fragment akcji i wycinek z kamery, ale jeśli zauważy inny błąd, który nie jest wymieniony na liście błędów do oceny, może przyznać punkt. Standardowych sytuacji do oceny jest dziewięć: ocena miejsca upadku piłki (piłka w boisku – piłka poza boiskiem – aut; kontakt piłki z podłożem), kontakt piłki z antenką, kontakt zawodnika z siatką, kontakt zawodnika z antenką, kontakt stóp zawodnika z liniami (końcową – w momencie wykonywania zagrywki; boczną – w momencie wykonywania zagrywki; ataku przez zawodnika grającego w linii obrony; środkową – w aspekcie jej przekroczenia), umiejscowienie stóp zawodnika libero przy wystawie piłki sposobem górnym palcami, po której nastąpił spełniony atak powyżej górnej krawędzi siatki, kontakt piłki z zawodnikiem przed jej wyjściem na aut („piłka po bloku”), gra zawodnika w przestrzeni przeciwnika, dwa lub cztery odbicia w aspekcie piłki odbitej od siatki, czy piłka dotknęła bloku czy nie.

Nowością jest przede wszystkim gra w przestrzeni przeciwnika, czyli ocena ewentualnego przełożenia rąk rozgrywającego czy przeszkadzania temu przy rozegraniu. Nie zmieniło się natomiast jedno. Obraz z wideoweryfikacji nie będzie pokazywany na telebimach w halach, ani w trakcie meczu, ani po jego zakończeniu.

Więcej w serwisie rzeszow.sport.pl

źródło: rzeszow.sport.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2016-09-15

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved