Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Biało-czerwona dominacja! Polscy juniorzy mistrzami świata!

Biało-czerwona dominacja! Polscy juniorzy mistrzami świata!

Innego scenariusza nie brali pod uwagę. Od samego początku polscy juniorzy zapewniali, że do Czech jadą po mistrzostwo świata. Ze swoich planów i zapewnień wywiązali się wyśmienicie! Z Brna biało-czerwoni przywieźli nie tylko złote krążki, ale także miano niepokonanej drużyny w turnieju. W wielkim finale mistrzostw świata juniorów podopieczni trenera Pawlika pokonali Kubańczyków 3:0.

Spotkanie finałowe od autowego ataku rozpoczęli reprezentanci Kuby, ale po ataku Javiera Concepciona w pierwszym secie było 1:1. Gra toczyła się punkt za punkt do momentu, kiedy dwukrotnie zablokowany został na lewym skrzydle Tomasz Fornal i na tablicy było 5:3 dla Kuby. Siatkarze z Kuby znakomicie grali blokiem i kolejny punkt zdobyty tym elementem dał im trzypunktowe prowadzenie. Biało-czerwoni jednak wyrównali po autowym ataku rywali i bloku Jakuba Kochanowskiego (7:7). Na przerwie technicznej jednak to Kubańczycy po udanym zbiciu mieli punkt przewagi. Po niej do remisu doprowadził atakiem niezwykle skuteczny Jakub Kochanowski, ale wymiana ciosów trwała dalej. Wynik oscylował wokół remisu do momentu, kiedy w boisko nie trafił Miguel David Gutierrez Suarez i zrobiło się 11:9 dla biało-czerwonych. Dwupunktowy zapas Polacy utrzymali na przerwie technicznej, na którą zespoły udanym zbiciem z drugiej linii sprowadził Tomasz Fornal. Jakub Kochanowski był skuteczny nie tylko w ataku, ale także i punktował zagrywką i kiedy dzięki postawie kapitana biało-czerwonych w polu zagrywki zrobiło się 18:14, o czas poprosił szkoleniowiec Kuby. Biało-czerwoni kontrolowali boiskowe wydarzenia, w polu zagrywki znakomicie pracował Bartosz Kwolek, na kontrze nie zawodził Jakub Ziobrowski i zrobiło się już 22:16. W dużej mierze dzięki zagrywce Gutierreza rywale zbliżyli się na 19:23, ale on i jego koledzy w samej końcówce nie wytrzymali w polu serwisowym i po błędzie w tym elemencie przegrywali w meczu 0:1.

Od skutecznej kiwki drugiego seta rozpoczął Bartosz Kwolek, do tego dołożył także zagrywkę, a koledzy blok (2:0). Biało-czerwoni nie zwalniali tempa, dobrze zagrywką typu float pracował Norbert Huber, a kontry kończyli Tomasz Fornal i niezawodny Jakub Kochanowski, działał także blok (6:1). Na przerwie technicznej numer jeden po zepsutej zagrywce rywali polscy juniorzy przeważali 8:4. Zepsute zagrywki na pewno nie pomagały Kubańczykom w odrabianiu strat, a kiedy kapitalnie kiwnął Bartosz Kwolek, a Kochanowski dołożył kolejne trzy asy serwisowe, na tablicy było już 13:5 dla Polski. Serię udanym atakiem przerwał jednak Gutierrez. Na boisku dzielili i rządzili biało-czerwoni, w ataku punktował Bartosz Kwolek, w ataku nie zawodzili także Huber i Ziobrowski. Wszystko jednak zaczynało się od trudnego serwisu Łukasza Kozuba, a dodatkowo rywale także się mylili (20:6). Kompletnie pogubionym Kubańczykom nie wychodziło nic, kiedy w kontrze znalazł się Ziobrowski, na tablicy było 22:7. Po zepsutej zagrywce Concepciona było już 24:9 i mnóstwo piłek setowych dla Polaków. Ten sam błąd Kubańczyków zakończył seta drugiego.

Trzecia partia rozpoczęła się od udanego ataku Kubańczyków, którzy po chwili zepsuli kolejną już zagrywkę. Mądra gra w ataku Tomasza Fornala i as serwisowy Kwolka dały biało-czerwonym prowadzenie 3:1. Łukasz Kozub cały czas mądrze prowadził grę, a jego koledzy, jak na przykład Kochanowski czy Ziobrowski, nie zawodzili w ataku (6:4). Na przerwę zespoły zeszły przy stanie 8:6 po zbiciu Bartosza Kwolka. Po przerwie technicznej kolejny już raz zadziałał polski blok i różnica wzrosła do trzech oczek, wygrywającą zagrywkę dołożył także kilka chwil później Bartosz Kwolek (11:7). Biało-czerwoni w dalszym ciągu kontrolowali boiskowe wydarzenia, byli zespołem lepszym w każdym elemencie. Blokiem i atakiem punktował chociażby Jakub Ziobrowski (14:9). Kiwka Łukasza Kozuba na 16:11 sprowadziła zespoły na przerwę techniczną numer dwa. Po niej swoje prowadzenie Polacy podwyższyli punktowym blokiem i wydawali się zmierzać po mistrzostwo świata, bowiem po ataku Jakuba Ziobrowskiego i znakomitej zagrywce Kwolka przeważali już 20:13. Akcja Tomasza Fornala dała już wynik 22:15, a kiedy ten zawodnik popisał się asową zagrywką, było już 24:17 i Polacy mieli piłki mistrzowskie. Kubańczycy między innymi blokując Kochanowskiego, obronili dwa meczbole, ale w kolejnej akcji kapitan biało-czerwonych przypieczętował tytuł mistrzowski dla Polski.

Kuba – Polska 0:3
(20:25, 10:25, 19:25)

Kuba: Suarez (15), Castro (7), Hernandes (6), Arredondo (3), Rojas (1), Alvarez, Rubiera (libero) oraz Arce (1), Herrera i Cabrera
Polska: Kwolek (12), Ziobrowski (12), Kochanowski (10), Fornal (10), Huber (6), Kozub (1), Masłowski (libero) oraz Gil i Jakubiszak