Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Berenika Tomsia: Nie mogę mówić, że jestem zadowolona z tego sezonu

Berenika Tomsia: Nie mogę mówić, że jestem zadowolona z tego sezonu

fot. legavolleyfemminile.it

Berenika Tomsia w ostatnim sezonie występowała w Japonii w NEC Red Rockets. Polka zdążyła wrócić do kraju. – Nie dostałam żadnej taryfy ulgowej. Traktowano mnie jak dziwną Japonkę, która nie rozumie większości rzeczy. Dostałam natomiast mieszkanie i tłumaczkę. Po raz pierwszy miała jednak do czynienia ze sportem i niestety nie potrafiła mi wytłumaczyć wielu sportowych zagadnień – opowiedziała polska siatkarka.

Za panią sezon spędzony w lidze japońskiej. Przywiezie pani z niej miłe wspomnienia?– Było bardzo ciężko. Okazało się, że nie wytrzymałam tego fizycznie. W trakcie sezonu miałyśmy trzygodzinne treningi rano i ponad czterogodzinne po południu. Wszystkie dziewczyny były ode mnie dziesięć lat młodsze, więc radziły sobie z tym wyczerpującym planem. Tym bardziej, że są do tego przyzwyczajone, bo całe życie tak trenują. Dla mnie to był szok. Nie mogę mówić, że jestem zadowolona z tego sezonu.

Rok wcześniej grała pani w lidze koreańskiej. To było mniej wyniszczające?

– W zeszłym roku w Korei myślałam, że było ciężko, po treningach potrzebowałam nawet kroplówek. Ostatecznie wytrzymałam trudy i byłam usatysfakcjonowana moimi występami w lidze. Nie spodziewałam się, że w Japonii będzie jeszcze gorzej. Nie jesteśmy nawet w stanie wymyślić, jak oni trenują i ile czasu na to poświęcają. System jest zupełnie inny od tego, co widzimy w Europie. U nas wszystko jest bardziej przemyślanie i dopasowane do możliwości fizycznych. W Azji hołduje się zasadzie: im więcej, tym lepiej.

Treningi bywają monotonne?

– Wszystko powtarza się milion razy. Liczba godzin treningowych była dla mnie szokiem. Mimo, że miałyśmy dziennie 7-8 godzin zająć, moje koleżanki siedziały w hali między treningami, przychodziły wcześniej, albo zostawały dłużej. W ten sposób wyrabiały minimum dziesięć godzin w ciągu dnia. Nie wiem, czy ktokolwiek wytrzymałby takie tempo pracy, a dla nich jest to zupełnie normalne.

Jako zawodniczkę z zagranicy traktowano panią w sposób wyjątkowy?

– W Korei tak, ale w Japonii niekoniecznie. Przyjechałam do mojego klubu i musiałam w stu procentach dopasować się do zespołu. Nie dostałam żadnej taryfy ulgowej. Traktowano mnie jak dziwną Japonkę, która nie rozumie większości rzeczy. Dostałam natomiast mieszkanie i tłumaczkę. Po raz pierwszy miała jednak do czynienia ze sportem i niestety nie potrafiła mi wytłumaczyć wielu sportowych zagadnień. Komunikacja była trudna, tym bardziej, że język angielski nie jest tam zbytnio znany. To dziwne, bo zawsze wydawało mi się, że w zespole powinna znaleźć się chociaż jedna osoba, władająca angielskim.

Cała rozmowa Mateusza Góreckiego dostępna w serwisie sport.tvp.pl

źródło: sport.tvp.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, ligi zagraniczne

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2020-03-29

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved