Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > Benjamin Toniutti: Musimy zagrać nieco mądrzej

Benjamin Toniutti: Musimy zagrać nieco mądrzej

W pierwszym meczu grupy A gospodarze Final Six pokonali 3:1 reprezentację Francji. – Stany Zjednoczone były lepiej przygotowane i grały bardziej agresywnie. Od samego początku stwarzali nam wiele problemów. Próbowaliśmy znaleźć rozwiązania, ale było to dość trudne – przyznał Lauren Tillie.

Czterosetowy pojedynek pomiędzy Amerykanami a Francuzami nie stał na zbyt wysokim poziomie. Obie drużyny popełniły łącznie 66 błędów.  – Uważam, że to wspaniałe uczucie, wygrać pierwszy mecz w finałach Ligi Narodów. To nie był bardzo ładny mecz po obu stronach, myślę, że Laurent (Tillie – przyp. red.) prawdopodobnie zgodzi się ze mną. Cieszę się, że wygraliśmy wystarczającą liczbę punktów by przejść do następnego meczu – skomentował John Speraw. – Stany Zjednoczone były lepiej przygotowane i grały bardziej agresywnie. Od samego początku stwarzali nam wiele problemów. Próbowaliśmy znaleźć rozwiązania, ale było to dość trudne. Dobrze zareagowaliśmy w trzecim secie, to było ciekawe. Następnym meczem będzie spotkanie z Rosją. Musimy powtórzyć to, co zrobiliśmy w ostatnich setach z nieco większą energią. Oba zespoły popełniły w tym spotkaniu wiele błędów, mam nadzieję, że uda nam się wyeliminować je w kolejnym spotkaniu – podsumował trener Laurent Tillie.

Amerykanie cieszyli się z tego, że po raz pierwszy w finałach mogli zagrać we własnym kraju. – Jesteśmy naprawdę podekscytowani i wdzięczni, że zorganizowaliśmy to wydarzenie. Być tutaj, grać w Chicago, mieć rodzinę i przyjaciół oraz naszych kibiców na trybunach to niesamowite. Jesteśmy podekscytowani, że możemy wrócić na naszą ziemię, ponieważ nie mamy tu zbyt wiele szansy na grę – stwierdził Taylor Sander. – Staraliśmy się zagrać jak najlepiej. To nie była czysta siatkówka, ale znaleźliśmy sposób na wygraną i właśnie to musieliśmy zrobić, gdy nie czuliśmy się w 100% dobrze – zauważył kapitan reprezentacji USA.

Amerykanie popełnili więcej błędów niż rywale, jednak największą różnicę robili zagrywką (9 asów do 4 przyjezdnych) oraz blokiem (16 do 5). Połowa bloków amerykanów należała do Maxwella Holta, który był jednocześnie najlepiej punktującym siatkarzem USA. – Wiemy, że USA to naprawdę mocny zespół w zagrywce i bloku. Wywarli na nas dużą presję i to było dla nas trudne. Mieliśmy kilka szans na zwycięstwo w drugim secie, może to zmieniłoby nieco grę. Dobrze, że wróciliśmy w trzecim secie, jednak to nie wystarczyło – skomentował Benjamin Toniutti.  O zachowanie szans na awans do półfinału Francuzi powalczą z Rosjanami. – Musimy zagrać nieco mądrzej niż w tym meczu. Próbowaliśmy skończyć każdą piłkę i wiemy, że to jest jeszcze trudniejsze przeciwko takiemu blokowi. W kolejnym meczu będzie podobnie. Rosjanie również mają mocny blok – stwierdził kapitan Francuzów.

źródło: FIVB, inf. własna