Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Belgia M: W 7. kolejce triumfował tylko Orczyk

Belgia M: W 7. kolejce triumfował tylko Orczyk

W 7. kolejce ligi belgijskiej tylko raz doszło do podziału punktów. Wicemistrzowie Belgii musieli uznać wyższość ekipy z Antwerpii i przez to rywale odskoczyli im w tabeli na dwa punkty. Jedynym Polakiem, który w miniony weekend mógł cieszyć się ze zwycięstwa, był Piotr Orczyk, którego Knack Roeselare wygrało swoje spotkanie w trzech setach i nadal lideruje tabeli.

Spotkanie na własnym terenie dobrze rozpoczęli wicemistrzowie Belgii, Noliko Maaseik (25:22), jednak w kolejnej odsłonie musieli uznać wyższość rywali. Ostatecznie o wyniku spotkania podopiecznych Daniela Castellaniego z Topvolley Callant Antwerpia decydować musiał zacięty tie-break. W nim goście wypracowali sobie dwupunktowe prowadzenie, które utrzymali już do końca i zainkasowali tym samym dwa oczka do tabeli. Ekipie z Maaseik nie pomógł nawet dobry występ Kamila Rychlickiego, który był najlepiej punktującym zawodnikiem swojej drużyny, kończąc spotkanie z 23 punktami. Przyjmujący atakował na poziomie aż 55%, a do swojego dorobku dołożył również blok oraz zagrywkę. Nikodem Wolański pojawiał się jedynie w zastępstwie Branislava Skladnego w pierwszym, czwartym oraz piątym secie.

W 7. kolejce szczęścia nie miało również Prefaxis Menen, które na wyjedzie uległo drużynie Volley Haasrode Leuven. Dwie pierwsze odsłony pojedynku były jednostronne, najpierw wyraźnie wygrali gospodarze, po czym oddali inicjatywę gościom. Dwa następne sety były już bardziej wyrównane, a o końcowych wynikach decydowała dopiero gra na przewagi. W obu z nich więcej zimnej krwi zachowała miejscowa drużyna, która dzięki temu zdobyła komplet punktów. Przyjezdnym nie pomógł kolejny dobry występ Mikołaja Sarneckiego i Janusza Górskiego. Atakujący zdobył 19 oczek. Do 18 punktów atakiem dołożył 1 blok, natomiast przyjmujący wywalczył 15 oczek, jednak jego skuteczność w ataku wynosiła zaledwie 35%. Górski aż 3 razy punktował także blokiem.

Również Łukasz Szarek i jego VBC Shanks Guibertin nie będą dobrze wspominać tej rundy spotkań. Na wyjeździe bowiem zespół w trzech setach wyraźnie uległ ekipie VOC Amigos Sint Antonius. Najbardziej wyrównana była premierowa partia, ale w niej goście dopiero w końcówce próbowali dogonić rywali. Pogoń okazała się jednak nieskuteczna, bowiem ostatecznie przegrali 22:25. Dwie kolejny odsłony wyraźnie padły już łupem VOC 25:19. Łukasz Szarek wyszedł w podstawowym składzie, jednak już w pierwszym secie zszedł z boiska, narzekając na ból nogi. Do tego momentu spisywał się jednak bardzo dobrze, zapisując na swoim koncie 8 punktów w ataku (62% skuteczności) i 1 blokiem. Tym samym jest praktycznie pewne, że ekipa z Guibertin nie zakwalifikuje się do fazy play-off.

W polskim starciu Knack Roeselere z Piotrem Orczykiem odprawiło Lindemans Aalst Adriana Staszewskiego i Kamila Droszyńskiego. W każdej odsłonie aktualni mistrzowie Belgii wypracowywali sobie prowadzenie i nie oddając inicjatywy gospodarzom spotkania, wygrali wszystkie partie 25:19. W podstawowym składzie teamu z Roeselare wyszedł Piotr Orczyk. Polski przyjmujący dostał od rozgrywającego 10 piłek, skutecznie kończąc 7 z nich. W miejscowym zespole w pierwszej szóstce zabrakło zarówno Droszyńskiego, jak i Staszewskiego. Przyjmujący pojawił się jednak na parkiecie w drugim secie i zakończył spotkanie z 5 oczkami wywalczonymi atakiem. Młody rozgrywający wchodził natomiast na zmiany w drugiej i trzeciej odsłonie.

W jedynym spotkaniu bez udziału Polaków VDK Gent Heren 3:1 pokonało na wyjeździe VBC Waremme. Goście prowadzili już 2:0, jednak w trzecim secie stracili koncentrację i oddali pole rywalom już na początku. Podobnie rozpoczęli czwartą partię (8:4), jednak tuż przed kluczową fazą tej części meczu zdołali odrobić straty, a także wyjść na minimalne prowadzenie (21:20). Ostatecznie triumfowali 25:23 i zapewnili sobie zwycięstwo w całym spotkaniu.