Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Bełchatowianom nie podoba się regulamin PlusLigi

Bełchatowianom nie podoba się regulamin PlusLigi

Na trzy kolejki przed końcem rozgrywek w PlusLidze siatkarze Asseco Resovii wyprzedzają PGE Skrę Bełchatów w tabeli tylko lepszym stosunkiem setów. Chodzi dokładnie o 0,0236 seta! Rywale wygrali o trzy mecze więcej, ale są niżej. Mówią o skandalu. Gra idzie o finał ligi.

Takiej sytuacji w PlusLidze jeszcze nie było. Od kilku kolejek trwa zażarta walka o drugie miejsce w tabeli, które da grę o złoto. W tym sezonie nie ma play-off, a o mistrzostwo zagrają tylko dwie najlepsze ekipy po sezonie zasadniczym. Jedną jest już ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, drugą wyłonią dopiero ostatnie kolejki. Na trzy rundy przed końcem sytuacja jest niezwykła, ponieważ druga Asseco Resovia i trzecia PGE Skra Bełchatów mają po 49 punktów, ale mistrzowie Polski są wyżej w tabeli przez lepszy stosunek setów, lepszy dokładnie o 0,0236 seta! Kilka dni temu wyżej byli jeszcze bełchatowianie, ale wygrali w Warszawie z Politechniką „tylko” 3:1, Asseco Resovia zwyciężyła z Indykpolem AZS-em Olsztyn 3:0 i ten jeden set zadecydował o zmianie w tabeli.

Po meczu żywo na taki obrót sprawy zareagowali siatkarze z Bełchatowa. Francuz Nicolas Marechal napisał na Twitterze o skandalu, wtórował mu Argentyńczyk Facundo Conte. Również trener Skry Miguel Angel Falasca wyrażał zdziwienie. „Nieprawdopodobne” – napisał. Tyle tylko, że zasady przecież były znane nie tylko od początku sezonu, ale także przed poprzednimi sezonami. – Każdy z udziałowców PLPS-u, czyli klubów, przed startem sezonu podpisywał regulamin, gdzie zasady ustalania tabeli były zapisane. Nikt przed sezonem ani w jego trakcie nie napisał żadnego pisma ani nie zgłosił żadnej uwagi dotyczącej punktacji czy klasyfikowania drużyn – mówi Kamil Składowski, rzecznik prasowy Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej, która zarządza rozgrywkami w PlusLidze, i dodaje: – W naszym regulaminie od początku istnienia zawodowej ligi męskiej, czyli od 15 lat, jest taki sam zapis, nigdy nie był modyfikowany.

Oburzenie bełchatowian wynika z faktu, że do tej pory wygrali oni 18 meczów, przegrali tylko 5. Asseco Resovia wygrała 15, przegrała 8. Ale to nie zwycięstwa decydują o kolejności w tabeli, a właśnie stosunek setów. Miejsce w tabeli determinuje zdobycz punktowa, gdy ta jest taka sama, decydują kolejno: stosunek setów i stosunek małych punktów. Gdy i te są równe, co jest mało prawdopodobne, wtedy decydujące są bezpośrednie pojedynki.

Zdziwienie zawodników Skry może wynikać choćby z tego, że od dwóch sezonów m.in. w Lidze Mistrzów czy Lidze Światowej liczą się przede wszystkim wygrane mecze, a dopiero później punkty, sety itp. W Polsce jednak nikt przepisów nie zmienił, a oburzenie regulaminem wybuchło dopiero na trzy kolejki przed końcem rozgrywek. Gdyby decydowały zwycięstwa, wyżej byłaby Skra, ale gdyby w siatkówce tabelę ustalano podobnie jak w piłce nożnej, koszykówce czy piłce ręcznej, nadal wyżej byłaby Asseco Resovia. Tam przy równej liczbie punktów najważniejsze są bezpośrednie pojedynki, a w tych lepsi byli rzeszowianie. Wygrali w Bełchatowie 3:1, a u siebie przegrali 2:3.

Możliwe, że zasady od przyszłego sezonu się zmienią. Już teraz kilku prezesów klubów z PlusLigi mówi wprost, że po punktach najważniejsze powinny być zwycięstwa. Ale od przyszłego sezonu. Teraz rozgrywka toczyć się będzie do ostatniego seta. Na końcu w tabeli decydować może zaledwie ułamkowa część całego długiego sezonu. – Oczywiście po zakończeniu sezonu, jeśli kluby przedstawią wniosek, że chcą zmian w regulaminie, że chcą, żeby zwycięstwa były brane pod uwagę po punktach albo nawet żeby były najważniejsze, to będzie to dyskutowane na spotkaniu prezesów. Liga jest otwarta na zmiany, o ile będą ich chcieli udziałowcy, czyli kluby – mówi Składowski.