Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Będzie problem z finansowaniem MŚ siatkarek 2022 w Polsce?

Będzie problem z finansowaniem MŚ siatkarek 2022 w Polsce?

fot. Michał Szymański

Polska razem z Holandią ma być gospodarzem mistrzostw świata w siatkówce kobiet w 2022 roku. Polski Związek Piłki Siatkowej będzie musiał wcześniej zapłacić nawet 40 mln zł za licencję, a jeśli do końca roku nie otrzyma od rządu zapewnienia, że pieniądze się znajdą, to zrezygnuje z imprezy. Ministerstwo sportu każe czekać trzy lata i nie obiecuje żadnej konkretnej kwoty.

W najnowszym wywiadzie na stronach Polskiego Związku Piłki Siatkowej (PZPS) europoseł generalizuje: – Będę przekonywał kolegów z rządu do inwestowania w siatkówkę, bo jest ona obciążona minimalnym stopniem ryzyka. Albo inaczej: siatkówka gwarantuje wysoką stopę zwrotu inwestycji. Póki co żadnych gwarancji ze strony państwa związek nie ma. Środowisko siatkarskie nie na darmo jednak inwestuje w kontakty z obozem rządzącym. – Bardzo liczymy na zaangażowanie Ryszarda. Do wyborów do Parlamentu Europejskiego nasz wiceprezes był pochłonięty kampanią. Teraz, mam nadzieję, będzie mógł się zaangażować w pełnym wymiarze – mówi prezes PZPS Jacek Kasprzyk.W rozmowie z serwisem gazeta.pl Ryszard Czarnecki uspokaja, podpierając się przy tym historią. – Siatkarskie MŚ mężczyzn w Polsce w 2014 r. zostały bardzo mocno wsparte np. przez KGHM [to państwowa spółka – red.]. W tej chwili odbywają się u nas mistrzostwa Europy kobiet, bo udało się zająć miejsce po Czechach, które się wycofały z powodu braku rządowych gwarancji [ME Polska współorganizuje z Węgrami, Słowacją i Turcją – red.]. I dodaje: – Polski rząd takie gwarancje daje na przykład dla finansowania Igrzysk Europejskich – zresztą pierwszych, które odbędą się na terytorium Unii Europejskiej. Będą one zorganizowane w Małopolsce w 2023 r. Jest dla mnie zatem rzeczą oczywistą, że i inne wielkie imprezy, takie jak MŚ 2022 w siatkówce kobiet, powinni mieć wsparcie państwa polskiego. A to, w jakiej formie będzie się to odbywać, jest już decyzją rządu.Dziś już każde liczące się państwo traktuje podobne imprezy jako promocję kraju i sposób na animowanie turystyki sportowej, która ostatnimi laty bardzo dynamicznie się rozwija.

Kropki nad „i” jednak nie stawia, bo dawanie gwarancji finansowych to nie jego kompetencje, ale rządu i państwowych spółek. Mistrzostwa świata w siatkówce kobiet to będzie największe wydarzenie sportowe w Polsce w 2022 r. Czy państwo będzie je współfinansować?  Ministerstwo Sportu i Turystyki odpisało nam: „Jeżeli w 2022 r. PZPS przedłoży kompletny i prawidłowo wypełniony formularz oferty, zostanie ona prawdopodobnie rozpatrzona pozytywnie przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wysokość dofinansowania kosztów organizacji mistrzostw świata w siatkówce kobiet w roku 2022 będzie uzależniona od wysokości środków z budżetu państwa pozostających w dyspozycji MSiT, w danym roku kalendarzowym”. Słowem: jest szansa, ale okaże się za trzy lata.

Więcej w serwisie gazeta.pl

źródło: gazeta.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, mistrzostwa świata

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2019-08-27

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved