Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Co dalej z Bartoszem Kurkiem w reprezentacji?

Co dalej z Bartoszem Kurkiem w reprezentacji?

fot. Katarzyna Antczak

Bartosz Kurek na swój wielki turniej czeka od finału Ligi Światowej 2012. Później były rozczarowania na igrzyskach olimpijskich w Londynie i Rio, słabsze występy na mistrzostwach Europy 2013 i 2015, a przed mistrzostwami świata 2014 roku w Polsce Stephane Antiga wykreślił go z kadry. Czy podobny los może czekać Kurka przed EuroVolley 2017, które już na przełomie sierpnia i września zostaną rozegrane w naszym kraju?

Przyjmujący rozczarował podczas tegorocznej edycji Ligi Światowej, w ostatnich meczach, grach o wszystko, trener zdjął go z boiska. Czy jeden z najsłynniejszych polskich siatkarzy jest na dzień dzisiejszy gotowy do gry w reprezentacji? Takie pytanie przed gośćmi programu „Polska 2017” postawił prowadzący Krzysztof Wanio. – Pastwienie się nad Bartkiem Kurkiem zaczyna być już trochę nużące. Mam wrażenie, że ten chłopak już od pewnego czasu nie buduje swojej pozycji. Ma kłopot z odnalezieniem się, ale podobne kłopoty mieli w przeszłości inni zawodnicy, choćby Piotr Gruszka. Te zmiany pozycji – raz przyjęcie, raz atak – sprawiają, że on chyba nie jest do końca zdefiniowany. W Skrze przestał większość sezonu w kwadracie, bo miał być atakującym. W końcu zdecydowano, że ma przyjmować. On chyba sam do końca nie wie, czy trenerzy potrafili go zdefiniować… – stwierdził Janusz Uznański, rzecznik prasowy PZPS-u.– Nie zaglądam w metrykę, ale chyba bliżej mu do końca kariery niż do początku. Bartek ma już 29 lat – wtrącił Łukasz Kadziewicz. Jako młody chłopak był kluczową postacią reprezentacji. Jego problemy trwają już kilka sezonów, od momentu, kiedy skończył się jego wiek młodzieńczy. Wcześniej miał wokół siebie innych liderów, a teraz sam ma się stać liderem – powiedział redaktor Wanio. – To my, media, otoczenie, wyznaczamy mu rolę lidera. On sam nigdy nie powiedział: „ja chcę być liderem”. Być może grając w towarzystwie wybitnych zawodników, odradza się. Nie próbujmy narzucać mu roli lidera. Jeśli będzie ktoś w tym zespole, kto weźmie wszystko na klatę i powie „ty graj na luzie”, to on da radę. Czuję podświadomie, choć nie mam na to żadnych argumentów, że on się odrodzi i jeszcze nas zaskoczy – dodał rzecznik PZPS-u.

Nawet największe gwiazdy mają w swej karierze słabsze momenty. Kurek zaliczył dobrą końcówkę sezonu w Bełchatowie. Skra osiągnęła dobry wynik również dzięki jego dobrej i skutecznej grze. Myślę, że Bartek wtedy jest dobrym zawodnikiem, kiedy wie, że się na niego stawia. W moim odczuciu Bartek jest takim zawodnikiem, któremu trzeba poświęcić więcej czasu niż każdemu innemu. Nie dlatego, że jest gwiazdą, tylko dlatego, że ma taki typ temperamentu, ma taką drabinę emocjonalną. I jeśli się go zostawia w reprezentacji, to nie po to, by korzystać z niego w trzeciej czy czwartej kolejności – powiedział Ireneusz Mazur. Czy jednak tak doświadczony zawodnik potrzebuje parasola ochronnego? – Czterdzieści procent w przyjęciu – najniżej ze wszystkich przyjmujących, jeden as serwisowy na całe trzy tygodnie Ligi Światowej, żeby podbić jedną piłkę w obronie, potrzebuje dwóch setów… – tak prowadzący podsumował osiągnięcia Kurka w tym sezonie reprezentacyjnym.

Czy słynnemu siatkarzowi grozi powtórka z siatkarskiego mundialu i ominie go kolejna ważna impreza rozgrywana w Polsce? Czy trener De Giorgi ma zawodników na poziomie Michała Winiarskiego i Mateusza Miki z 2014 roku, którzy będą w stanie zastąpić Kurka na ważnym turnieju? – My nie mamy innego wyjścia. Kurek jest największą gwiazdą reprezentacji, gwiazdą w skali europejskiej. Ten chłopak może sobie wybierać kluby w całej Europie. Fefe nie ma innego wyjścia. My w duecie Śliwka – Szalpuk na przyjęciu nie wygramy złotego medalu mistrzostw Europy. Kurek w tej reprezentacji być musi i to jest kwestia naszej cierpliwości, kiedy odbuduje formę – dodał Kadziewicz.

źródło: Polsat Sport

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2017-06-24

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved