Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > Bartosz Zrajkowski: Można było więcej wycisnąć z tego zespołu

Bartosz Zrajkowski: Można było więcej wycisnąć z tego zespołu

fot. Norwid Częstochowa

– Było dużo szumu związanego z tym, żeby walczyć o medale, ale czasami warto popracować w ciszy i skupieniu. Takie pompowanie balonika na niektórych nie zadziałało motywująco, a wręcz przeciwnie – sparaliżowało ich – powiedział rozgrywający Exact Systems Norwida Częstochowa, Bartosz Zrajkowski.

Przed sezonem zapowiadałeś, że przechodzisz do Norwida walczyć o najwyższe cele. Stwierdziłeś, że jak spadać to z wysokiego konia. Czy zatem upadek mocno bolał?Bartosz Zrajkowski: Ambicjonalnie bardzo bolało. Zawsze chcę walczyć o najwyższe cele, więc moja ambicja bardzo mocno została podrażniona. Na szczęście to już za mną, bo przecież przez całe życie nie można się zamartwiać.

Ale liczyłeś na zdecydowanie lepszy wynik?
– Zdecydowanie liczyłem na dużo, dużo więcej. Drużyna była bardzo fajna. Miała duży potencjał, ale nie został on w pełni wykorzystany. Uważam, że można było więcej wycisnąć z tego zespołu. Wynik na pewno jest niezadowalający.

A z czego według ciebie wynikało to, że nie udało się w pełni wykorzystać potencjału, który w was tkwił?
– Podejrzewam, że było wiele czynników, które złożyły się na tę porażkę. Duży wpływ miała na nią liczba kontuzji, które nas prześladowały. Chociaż w sumie każdy może zrzucić winę na urazy, bo tak jest najłatwiej. Spodziewałem się też innych rzeczy, jeśli chodzi o trenowanie. Czuję ogromny niedosyt po tym sezonie. Chociaż trafiła nam się świetna ekipa, w której było wiele charakterów, co według mnie było bardzo dobre. Zawsze lepiej jak w zespole jest więcej zawodników, którzy mają swoje zdanie niż jeden, który mówi, a reszta go słucha.

Ale mieliście też dobre momenty. Przez moment byliście nawet na drugim miejscu w tabeli. Dopiero pod koniec rundy zasadniczej coś się posypało…
– Ten sezon można podzielić na różne etapy. Były momenty, w których wszystko nam szło. Wówczas byliśmy w optymalnym składzie, bo każdy był zdrowy. Zawsze lepiej się trenuje jak trener ma do dyspozycji dwunastu ludzi niż jak mu ze składu wypada np. trzech przyjmujących. Wygraliśmy serię meczów z rzędu, nie przegrywaliśmy u siebie. Można w tym doszukiwać się plusów tego sezonu, ale było ich za mało, żeby osiągnąć coś więcej.

A porażka w ćwierćfinale podcięła wam skrzydła? Trudniej było zmobilizować się do walki o miejsca 5-8?
– Według mnie dobrym rozwiązaniem byłoby, żeby każdy klub zapisał w umowach zawodników, że za każde miejsce jest jakaś premia zarówno po rundzie zasadniczej, jak i na koniec sezonu. Zawsze jest tak, że jak odbywają się jakieś mecze o pietruszkę, czyli np. o miejsca 5-6 czy 7-8, to wiadomo, że emocje wówczas opadają. Jeśli klub zagwarantuje premię za dane miejsce, to zawodnicy do końca będą mieli o co walczyć. Wiadomo, że siatkarze grają też dla pieniędzy. Jeśli z tyłu głowy będą mieli świadomość, że wprawdzie nie weszli do czwórki, ale za piąte miejsce będą mieli premię, to wyzwoli ona w nich dodatkową motywację.

Może to być kwestia do przemyślenia dla działaczy, a jakie wnioski ty wyciągnąłeś po tym sezonie? Jesteś już doświadczonym zawodnikiem, ale pewnie każdy sezon uczy cię czegoś innego.
– Oczywiście, że każdy sezon uczy czegoś nowego. Po ostatnim mogę powiedzieć, że nie można być zbyt pewnym siebie. W Norwidzie było dużo szumu związanego z tym, żeby walczyć o medale, ale czasami warto popracować w ciszy i skupieniu. Takie pompowanie balonika na niektórych nie zadziałało motywująco, a wręcz przeciwnie – sparaliżowało ich. Ten sezon pokazał, że niektórzy nie udźwignęli presji związanej z tym, że mamy walczyć o najwyższe cele. Czasami po cichu łatwiej jest wejść do strefy medalowej. Nauczyłem się też tego, że od początku do końca trzeba zgrywać zespół. Każdy sezon jest nieprzewidywalny i trzeba walczyć o najmniejszy punkcik. Poziom rozgrywek był wyrównany, a praktycznie do ostatniej kolejki w rundzie zasadniczej kilka zespołów biło się o to, żeby jak najwyżej uplasować się w tabeli.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, I liga mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2019-05-07

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved