Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > W Austrii już po fazie zasadniczej, z dopingiem w tle

W Austrii już po fazie zasadniczej, z dopingiem w tle

Za nami już faza zasadnicza w lidze austriackiej. Na pierwszym miejscu tę część sezonu zakończy SK Posojilnica Aich/Dob, a drugie i trzecie miejsce przypadło w udziale „polskim” zespołom. Tuż za liderem uplasował się Hypo Tirol Volleyballteam Innsbruck Jana Króla, a oczko niżej SG Raiffeisen Waldviertel Macieja Madeja, Michała Peciakowskiego i Mateusza Jóźwika. Hypo Tirol okazał się jedynym niepokonanym zespołem w lidze, ale wpadka dopingowa rosyjskiego zawodnika Stanisława Maslijewa poskutkowała karą odjęcia pięciu punktów i spadkiem o jedną lokatę.

Do ostatniego meczu fazy zasadniczej Hypo Tirol Volleyballteam Innsbruck przystępował jako niepokonany. Amstetten NÖ/hotVolleys nie okazał się dla zespołu Jana Króla wymagającym rywalem, podobnie jak prawie wszyscy pozostali przeciwnicy. Mistrzowie Austrii szybko wypracowywali sobie w każdym meczu przewagę i potem tylko ją sukcesywnie powiększali. Różnica była widoczna w każdym elemencie, w ataku goście osiągnęli 60% efektywności, zaś ich rywale zaledwie 40%. Ważnym czynnikiem, który pomógł ekipie z Innsbrucka zwyciężyć, był także blok, którym zapunktowała ona 13 razy, przy zaledwie trzech blokach rywali. Jan Król grał w dwóch pierwszych setach, zdobywając 9 punktów (7 atakiem przy 64% skuteczności i po jednym blokiem i zagrywką). Liderem zespołu był jednak zdobywca 17 punktów, Martti Juhkami.

Amstetten NÖ/hotVolleys – Hypo Tirol Innsbruck 0:3
(15:25, 17:25, 20:25)

Wynik ten oznacza, że ekipa z Innsbrucka zakończyła fazę zasadniczą bez porażki, lider, czyli SK Posojilnica Aich/Dob, przegrał dwa mecze (właśnie z Hypo Tirol Volleyballteam). Ekipa Jana Króla zamiast na pierwszym miejscu została sklasyfikowana na drugim ze względu na karę odjęcia pięciu punktów nałożoną przez krajową agencję antydopingową. Kara jest wynikiem wpadki dopingowej Rosjanina – Stanisława Maslijewa. W jego organizmie w listopadzie ubiegłego roku wykryto stanozolol, substancję pozytywnie wpływającą na siłę mięśni. Zawodnik oczywiście został zawieszony.

Z bilansem 13 zwycięstw i 5 porażek sezon zasadniczy zakończyło SG Raiffeisen Waldviertel Macieja Madeja, Michała Peciakowskiego i Mateusza Jóźwika. W swoim ostatnim meczu w tej części sezonu ekipa trójki Polaków w trzech setach pokonała UVC Weberzeile Ried im Innkreis, czyli ostatni zespół tabeli. Nie można powiedzieć jednak, że było to jednostronne spotkanie, bowiem outsider postawił się nieco faworytom zwłaszcza w secie trzecim. W ataku gospodarze odnotowali 42% skuteczności, przy 40% rywali, dużą przewagę „polski” zespół osiągnął w bloku (9:3). Gospodarze robili także nieco więcej szkód rywalom swoją zagrywką. Od początku grę SG Raiffeisen Waldviertel prowadził Madej i za swoją postawę odebrał po meczu nagrodę dla wyróżniającego się zawodnika. Zdobył on sześć punktów, jeden zagrywką, dwa blokiem i trzy atakiem. Mateusz Jóźwik z kolei grał w drugim i trzecim secie. Zdobył sześć punktów (cztery atakiem przy 80% skuteczności i dwa blokiem). Zanotował też 73% przyjęcia pozytywnego i 64% perfekcyjnego. Michał Peciakowski wszedł tylko na chwilę w trzeciej partii.

Raiffeisen Waldviertel  – UVC Weberzeile Ried im Innkreis 3:0
(25:23, 25:19, 25:22)

SK Posojilnica Aich/Dob i Hypo Tirol awansowały bezpośrednio do półfinału, natomiast SG Raiffeisen Waldviertel walkę o medale rozpoczną od 1/4 finału. Ekipa trójki Polaków już od 22.02 rozpocznie rywalizację z VBK Wörther-See-Löwen Klagenfurt i w razie wygranej zmierzy się o finał z Hypo Tirol Volleyballteam.