Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > Artur Popko: FIVB ma ogromną determinację, żeby rozegrać Ligę Narodów

Artur Popko: FIVB ma ogromną determinację, żeby rozegrać Ligę Narodów

fot. archiwum

FIVB rozważa różne scenariusze dotyczące tegorocznej Ligi Narodów. Niewykluczone nawet, że w tym roku reprezentacyjny turniej nie dojdzie w ogóle do skutku. – Są rozważane różne modele Ligi Narodów, żeby zmniejszyć do 12 zespołów, uwarunkować terytorialnie, żeby te podróże były jak najkrótsze, ale dzisiaj to nie jest rozstrzygnięte. Myślę, że dopiero po świętach Wielkiejnocy będzie wiadomo. Jest pełny paraliż – przyznał w programie #7Strefa Artur Popko.

Coraz więcej lig ogłasza zakończenie sezonu 2019/2020. W zawieszeniu pozostają między innymi Włosi oraz europejskie puchary. – Decyzje nie są podjęte i myślę że jest to uwarunkowane Ligą Narodów. Była mowa, że zagra ona po igrzyskach, igrzyska zostały przesunięte. Na Ligę Narodów przy tej formule, która jest, potrzeba do rozegrania około 6 tygodni, czyli logicznie patrząc, jeżeli wszystko byłoby ok, to powinna rozpocząć się około 15 sierpnia, kończąc się koniec września, początek października – powiedział Artur Popko. – Licencje CEV są do 15 maja. Wiem, że Włosi zwracali się o wydłużenie tych licencji, my też mieliśmy taki pomysł, ale ze względu na to, że liga została skończona, nie było sensu występowania o przedłużanie certyfikatów. Pojawia się dużo niewiadomych, natomiast FIVB ma ogromną determinację, żeby rozegrać tę Ligę Narodów – przyznał pełnomocnik zarządu PLS.Wciąż trwają dyskusje na temat tego, kiedy oraz w jaki sposób rozegrać Siatkarską Ligę Narodów. Turnieje te wiążą się bowiem z licznymi podróżami, co w obecnej sytuacji może być utrudnione. – Jeszcze są rozważane różne modele Ligi Narodów, żeby zmniejszyć do 12 zespołów, uwarunkować terytorialnie, żeby te podróże były jak najkrótsze, ale dzisiaj to nie jest rozstrzygnięte. Myślę, że dopiero po świętach Wielkiejnocy będzie wiadomo. Jest pełny paraliż, jednak to musi nastąpić. Myślę, że puchary europejskie również czekają do takiego momentu, bo może narodzą się pomysły kończenia we wrześniu, chociaż wtedy mamy innych zawodników – wyjaśnił Popko. – Trzeba rozważyć jaki system, ile zespołów, kiedy rozpocząć i zakończyć. Wydaje mi się, patrząc z punktu byłego siatkarza i trenera ten okres przygotowawczy można zmniejszyć do 3-4 tygodni, bo pamiętajmy jedną rzecz – teraz wszystkie zawodniczki, wszyscy zawodnicy nie leżą na kanapie. Nie tylko oglądają seriale telewizyjne, mają swoje programy, które muszą realizować. Może nie ma w domu siłowni, ale można wiele rzeczy w przygotowaniu fizycznym, indywidualnym wykonać. Jestem przekonany, w końcu to są zawodowcy – podkreślił Maciej Jarosz.

Dotychczas problemem był mały odstęp między zakończeniem rozgrywek klubowych a początkiem sezonu reprezentacyjnego. Teraz wyzwanie jest zupełnie inne. – Było tak, że graliśmy praktycznie cały czas z marszu i te przygotowania trwały 2-3 tygodnie a teraz są od zera a to są zupełnie inna sprawa przygotować zespół do takiego grania, tego poziomu sportowego – zauważył Popko. – Na całym świecie to jest, kwestia tego, żeby wykorzystać wiedzę zawodniczą w przygotowaniach w ograniczonych możliwościach. Nie każdy ma ogród, nieraz jest się w bloku i tam jest trudniej. Jeżeli jest dom, ogródek, to zdecydowanie łatwiej jest przygotowania fizyczne kontynuować nawet ze swoimi dzieciakami, można pograć w piłkę i wymyślić coś, żeby się zmęczyć. Zmęczenie psychiczne będzie bardzo duże i myślę, że już jest. Każdy marzy o tym, żeby ubrać trampki i wyjść na boisko. Tak samo sądzę, że cała ta sytuacja zmieni podejście do różnego rodzaju spraw – zaznaczył Maciej Jarosz.

Co ciekawe, jak donosi włoski portal volleyball.it niewykluczone, że turniej pod egidą FIVB nie dojdzie w ogóle do skutku. Kilka federacji zwróciło się z prośbą o odwołanie dwóch kolejnych edycji Ligi Narodów. Kilka lig liczy na wcześniejsze rozpoczęcie rywalizacji, by zmniejszyć i tak już długą przerwę w rozgrywkach. Dodatkowo federacje nie ukrywają, że udział w VNL wiąże się z dużymi wydatkami, na które w obecnej sytuacji nie wszyscy mogą sobie pozwolić.

źródło: opr. własne, polsatsport.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Siatkarska Liga Narodów

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2020-03-29

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved