Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Argentyńczycy wywalczyli kwalifikację do IO

Argentyńczycy wywalczyli kwalifikację do IO

Siatkarze Argentyny wygrywając kontynentalny turniej kwalifikacyjny, zapewnili sobie udział w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro w przyszłym roku. Argentyńczycy są drugą drużyną z Ameryki Południowej, obok gospodarzy – Brazylii, która zapewniła sobie udział w turnieju.

Od piątku do niedzieli rozgrywany był turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich dla męskich drużyn z Ameryki Południowej. Udział w turnieju wzięły cztery drużyny, a najlepsza okazała się reprezentacja Argentyny, która wygrała wszystkie swoje spotkania. Podopieczni trenera Julio Velasco w piątek bez problemów w trzech setach rozprawili się z Kolumbią, a w sobotę w podobnym stosunku pokonali Chile. Decydujący był niedzielny mecz z Wenezuelą, która również miała dwie wygrane na swoim koncie. Pierwszego seta Argentyńczycy wygrali dość łatwo, ale rywale wyrównali. W trzecim znów było 25:12 dla Argentyny, ale Wenezeula nie rezygnowała. Losy spotkania i awansu do igrzysk olimpijskich rozstrzygnęły się dopiero w tie-breaku, wygranym przez podopiecznych Julio Velasco 15:12. Najwięcej punktów dla Argentyny w tym meczu zdobył Ezequiel Palacios (19), w drużynie rywali najskuteczniejszy był Willner Rivas (18).

Ten mecz miał dwa różne oblicza. Pewnie wygraliśmy pierwszą i trzecią partię, w drugiej i czwartej graliśmy słabo, a rywale bardzo dobrze. Musieliśmy grać piątego seta, którego na szczęście wygraliśmy i jedziemy do Rio – mówił po tym spotkaniu Julio Velasco. Osiągnęliśmy najważniejszy cel dla nas w tym roku, walczyliśmy do końca – przyznał kapitan reprezentacji Argentyny Javier Filardi. Wenezuelczycy, którzy zajęli w turnieju drugie miejsce, wystąpią w jednym z turniejów interkontynentalnych, z których awans do igrzysk olimpijskich wywalczą zwycięzcy.

Zacięta walka trwała też ostatniego dnia w meczu Chile z Kolumbią, który decydował o trzecim miejscu w turnieju. Kolumbijczycy wygrali dwa sety na przewagi, ale ostatecznie w tie-breaku lepsi okazali się Chilijczycy, którzy również pojadą na jeden z turniejów interkontynentalnych.