Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Argentyńczycy najlepsi w Pan American Cup

Argentyńczycy najlepsi w Pan American Cup

Reprezentacja argentyńskich siatkarzy triumfowała w Pan American Cup. Ramos i spółka w finale pokonali w czterech setach Portoryko. Trzecie miejsce, po wygranej 3:1 z Kanadą, zajęli Kubańczycy.

Argentyńczycy przejęli inicjatywę na boisku w połowie pierwszej odsłony. Wszystko za sprawą dobrych zagrywek i skutecznego bloku, który był ich następstwem. W ich szeregach dużą rolę odgrywali Sole i De Cecco, którzy mocno przyczynili się do pewnej wygranej w drugiej partii. Portorykańska drużyna nie oddała inicjatywy zupełnie. Wykorzystała moment dekoncentracji rywali, którzy zaczęli grać mniej precyzyjnie w ataku. Szybko różnica dzieląca obie drużyny urosła (20:14). Argentyńscy siatkarze w końcówce włączyli wyższy bieg, zaczęli punktować raz za razem, wywierając coraz większą presję na przeciwnikach. Przewaga Portoryko była jednak za duża i to ta drużyna triumfowała w secie. Kończąca mecz odsłona rozegrana została już pod dyktando argentyńskiej drużyny, która świetnie spisywała się w ataku. De Cecco bardzo dobrze rozdzielał piłki pomiędzy swoich kolegów na boisku, natomiast drużyna z Portoryko miała duże problemy z wyprowadzeniem równie skutecznych akcji.

Przegraliśmy seta, ponieważ mój zespół był już zmęczony. Zespół portorykański był bardzo zmotywowany i bardzo agresywny w grze. Musieliśmy stopniowo wrócić do swojego poziomu. Jestem zadowolony z tego, jak funkcjonowała współpraca na linii blok-obrona, z postawy młodych zawodników, takich jak Bruno Lima oraz z tego, jak Martin Ramos spisywał się na swojej pozycji – podsumował po finale występ swojej drużyny Julio Velasco, trener reprezentacji Argentyny. – Jestem bardzo zadowolony z postawy mojej ekipy w całym turnieju. Zrobiliśmy w nim progres i z meczu na mecz graliśmy lepiej. To dopiero trzeci medal w Pan American Cup dla naszej reprezentacji w historii, a także pierwszy turniej w tym sezonie. Jestem podekscytowany, patrząc w przyszłość tej drużyny. Teraz musimy odpocząć, a następnie zacząć przygotowania do mistrzostw NORCECA – stwierdził szkoleniowiec Portoryko, Ramon Hernandez.

W spotkaniu o trzecie miejsce Kanadyjczycy – na własnym terenie – podejmowali reprezentację Kuby. Doping kibiców nie pomógł jednak gospodarzom, którzy od początku meczu popełniali sporo błędów, co pozwoliło Kubie prowadzić dość wyraźnie. W drugiej odsłonie decydujące były ostatnie akcje, w których miejscowi zdobyli kilka ważnych punktów dzięki mocnym uderzeniom w ataku i w zagrywce. To pomogło im wygrać. W dwóch kolejnych dość wyrównanych setach to jednak Kubańczycy byli zespołem lepszym, a gospodarze gonili wynik i odrabiali straty. Jak się okazało – bezskutecznie. – Mój zespół zagrał dobre spotkanie. Podnieśliśmy się mentalnie po przegranej z Portoryko i rozpoczęliśmy ten mecz z innym nastawieniem mentalnym. To będzie niezapomniane doświadczenie dla wielu z nas, dla których ten turniej jest pierwszy w seniorskiej siatkówce – powiedział Miguel Angel Lopez, który zdobył w ostatnim starciu dla Kuby 21 punktów.