Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > rozgrywki towarzyskie > Anna Sumelka: Poświęciłam Memoriałowi Gołasia dużo serca

Anna Sumelka: Poświęciłam Memoriałowi Gołasia dużo serca

fot. Łukasz Krzywański

23 września rozpocznie się XIII Memoriał Arkadiusza Gołasia w Murowanej Goślinie. W tegorocznym turnieju obok GKS-u Katowice, Onico Warszawa i Jastrzębskiego Węgla wystąpi finalista Ligi Mistrzów – Berlin Recycling Volleys. – Wystarczyła rekomendacja jastrzębian, by ekipa ze stolicy Niemiec potwierdziła swój udział w turnieju. Przyjazd do nas traktuje ona poważnie, o czym świadczy choćby to, że jako jedyna będzie trenować w piątek w Suchym Lesie – powiedziała Anna Sumelka, organizatorka turnieju.

W czwartek zaczyna się wielkie święto polskiej siatkówki, czyli mistrzostwa Europy mężczyzn w naszym kraju, a za miesiąc, 23 września, wielkie święto wielkopolskiej siatkówki, czyli XIII Memoriał Arkadiusza Gołasia. Panią nazwano swego czasu „królową siatkówki”, więc pewnie do obu imprez podchodzi pani niezwykle emocjonalnie?Anna Sumelka: – Do mistrzostw Europy nie mamy ostatnio szczęścia, o czym przekonałam się na przedostatnim turnieju mistrzowskim w Danii. Jechałam na finałowe mecze, by świętować sukces Polaków. tymczasem biało-czerwoni skończyli turniej na dziewiątym miejscu, choć rok później zostali mistrzami świata. Dwa lata temu też zresztą nie przebiliśmy się do strefy medalowej. Nie chcę powiedzieć, że ten scenariusz musi się powtórzyć, ale warto pamiętać, że reprezentację mamy w przebudowie i na styku dwóch pokoleń. Starzy już są trochę wypaleni, a młodzi jeszcze w niej nie zaistnieli. Oczywiście nie mam nic przeciwko temu, by Damian Wojtaszek z Onico Warszawa przyjechał do nas we wrześniu jako mistrz Europy. Zawsze kibicuję biało-czerwonym, ale też zawsze staram się realnie oceniać szanse naszej reprezentacji. Memoriał Arkadiusza Gołasia to jednak zupełnie inna historia. Po pierwsze w nim grają drużyny klubowe, a nie narodowe, a po drugie z nim jestem dużo bardziej emocjonalnie związana, bo w ostatnich latach poświęciłam mu dużo czasu i serca, by znalazł się w elitarnym gronie najważniejszych imprez polskiej siatkówki. Warto podkreślić, że tylko trzy memoriały w kraju przetrwały próbę czasu. Nasz, Memoriał Huberta Wagnera i Memoriał Zdzisława Ambroziaka. Pozostałe imprezy memoriałowe albo odbywają się nieregularnie, albo straciły na znaczeniu, albo popadły w niepamięć.

Wydarzeniem tegorocznego turnieju w Murowanej Goślinie będzie z pewnością udział uczestnika ostatniej edycji Ligi Mistrzów, a więc Berlin Recycling Volleys. Jak to się stało, że tak topowy zespół przyjedzie do nas?

Zadziałały kontakty branżowe. Jastrzębski Węgiel wraca do nas po dwóch latach i był pierwszy na liście uczestników, zanim dołączyły do niej zespoły GKS-u Katowice i Onico Warszawa. W poprzednim sezonie trenerem przygotowania fizycznego w Jastrzębiu był obecny trener berlińczyków, 32-letni Australijczyk Luke Reynolds. Wystarczyła rekomendacja jastrzębian, by ekipa ze stolicy Niemiec potwierdziła swój udział w turnieju. Przyjazd do nas traktuje ona poważnie, o czym świadczy choćby to, że jako jedyna będzie trenować w piątek w Suchym Lesie.

Władze Murowanej Gośliny spisały się, tak samo jak drużyny, na piątkę. Czy to samo można powiedzieć o zaangażowaniu PZPS-u i PlusLigi w organizację imprezy?

– Ze strony obu organizacji nie mamy żadnej pomocy. Od kilku lat działacze PZPS-u i PlusLigi nie odpowiadają nawet na nasze pisma i e-maile. Oczywiście my mamy siatkówkę w sercu i sobie bez pomocy związku poradzimy, ale z drugiej strony PZPS chyba jest od tego, by wspierać takich pasjonatów jak my. Przykre jest to tym bardziej, że Memoriał Gołasia to jedyna impreza siatkówki męskiej w Wielkopolsce na tak wysokim poziomie.

Cała rozmowa Radosława Patroniaka w Głosie Wielkopolski

źródło: Głos Wielkopolski

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, rozgrywki towarzyskie

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2017-08-21

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved