Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Andrzej Urbański: Liga trzyma wysoki poziom

Andrzej Urbański: Liga trzyma wysoki poziom

– Nic się nie zmieni. Jak co roku grać o mistrzostwo będą grać kluby, które mają najwięcej pieniędzy, czyli ZAKSA, Asseco Resovia i Skra – mówi były trener Płomienia Sosnowiec, Andrzej Urbański. – Hierarchia zostanie zachowana, choć trudno dziś wskazać kandydata na mistrza. To akurat dobrze, bo sport nie lubi, kiedy jeden zespół zdecydowanie dominuje nad konkurencją – dodaje.

Już za kilka dni rusza kolejny sezon PlusLigi. W lecie odeszło z niej jednak kilku czołowych graczy, między innymi Bartosz Kurek. Czy w związku z tym poziom będzie niższy?Andrzej Urbański: – Od wielu lat nasza liga trzyma wysoki poziom i tak będzie dalej. Jedni odchodzą, ale inni przychodzą. W klubach wciąż jest mnóstwo świetnych zawodników, którzy gwarantują najwyższą jakość. Na początku sezonu jedynym problemem może być zgranie, bo były igrzyska olimpijskie, potem eliminacje do przyszłorocznych mistrzostw Europy, więc wielu siatkarzy z opóźnieniem docierało do klubów.

Jak mocno zmieniła się liga, od kiedy pan z Kazimierzem Płomieniem Sosnowiec zdobywał mistrzostwo kraju?

– Na pewno siła akcji jest większa. Zawodnicy są wyżsi i atakują dużo mocniej. Gra jest szybsza, choć w Płomieniu miałem akurat na rozegraniu Jarka Szopę, wystawiającego z porównywalną szybkością, jak obecni rozgrywający. Jeśli natomiast chodzi o wyszkolenie techniczne poszczególnych graczy, to mam wrażenie, że wówczas stało na wyższym poziomie.

W tym sezonie po wielu latach wraca do elity klub z Katowic.

 Bardzo się z tego cieszę. Gdy pojawiły się informacje o PlusLidze w Katowicach, łezka w oku się zakręciła. Miałem okazję grać w I lidze w Michałkowicach, a następnie pracować w Baildonie Katowice. Wówczas też mówiło się o budowie silnego zespołu w Katowicach. Jednak nie było odpowiedniego klimatu, by taki pomysł zrealizować. Liczyła się piłka nożna, hokej i koszykówka. Dobrze, że tym razem się udało, bo Katowice zasługują na sport na najwyższym poziomie. Nie wiem tylko, czy nazwa jest odpowiednia. GKS to jednak przede wszystkim piłka nożna.

GKS ma szansę odegrać poważniejszą rolę w ekstraklasie?

– Ten zespół nie jest słaby. To są chłopcy, którzy mają już spore doświadczenie, więc stać ich na miejsce w środku tabeli. W tak silnej lidze nie byłby to zły wynik w pierwszym sezonie.

Więcej w katowickim Sporcie

źródło: Katowicki Sport

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2016-09-29

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved