Strona Główna > Aktualności > siatkówka akademicka > AMP: Złoty medal dla WSZiA w Opolu

AMP: Złoty medal dla WSZiA w Opolu

W czwórce najlepszych drużyn Akademickich Mistrzostw Polski znalazły się zespoły UWAM Olsztyn, UE Katowice, WSZiA Opole oraz ALK Opole. W półfinałach nie było zbyt wielu emocji i do walki o złoty medal bez większych problemów awansowali siatkarze z Olsztyna oraz Opola. W finale to właśnie studenci opolskiej uczelni stanęli na najwyższym stopniu podium.

Półfinały:

Półfinałowe starcia nie przyniosły zbyt wielu emocji. W pierwszym z nich UWM Olsztyn potrzebował dwóch setów, aby zakwalifikować się do walki o złoty medal Akademickich Mistrzostw Polski. W drugim secie UE Katowice postawił rywalom z Warmii i Mazur trudniejsze warunki, niż w pierwszej, przegranej 15:25, ale i tak zwycięstwo olsztynian nie było zagrożone.

UWM Olsztyn – UE Katowice 2:0
(25:15, 25:20)

W drugim półfinale już na początku zespół z Opola wypracował sobie wyraźną zaliczkę (8:3), z pola zagrywki długo nie schodził Mateusz Malinowski (10:3). Na przestrzeni całego seta ALK Warszawa miała problemy z przyjęciem, co przekładało się na wynik (12:22) i to właśnie as serwisowy zakończył zmagania w secie. Chociaż druga partia na początku była wyrównana, to potem jej przebieg zaczął przypominać premierową odsłonę i bez większego problemu opolska uczelnia awansowała do finału rozgrywek.

WSZiA Opole – ALK Warszawa 2:0
(25:12, 25:16)

Mecz o brąz:

Walka o najniższy stopień podium rozpoczęła się od wyrównanej gry, w której ani zespół z Katowic, ani z Warszawy nie był w stanie narzucić swojego rytmu gry. Dopiero dobre zagrywki katowiczan pozwoliły im odskoczyć (19:15), rywale mieli natomiast problemy ze skończeniem swoich akcji. Gracze stołecznej ekipy starty zaczęli odrabiać przy serwisie Przemysława Smolińskiego (18:20), a dwa udane bloki doprowadziły do wyrównania (22:22). Na tym stołeczna ekipa nie skończyła, udane kontry przyniosły im minimalne prowadzenie i po jednej z nich, zakończyli seta (27:25).

W drugiej odsłonie znów UE Katowice jako pierwszy wyszedł na prowadzenie, ale dwukrotnie dał się dogonić przeciwnikom. Tym razem jednak katowiczanie nie spuszczali z tonu, popełniali mniej błędów i byli bardziej skuteczni od zespołu po drugiej stronie siatki (22:20). W końcówce znów dała o sobie znać zagrywka warszawian (23:23), as serwisowy dał im piłkę setową, kolejny zakończył zmagania w tej odsłonie (25:23

Trzy pierwsze akcje padły łupem ALK Warszawa, ale potem to stołeczną drużynę dopadła całkowita niemoc i to katowiczanie wygrywali 6:3. Inicjatywa należała do graczy Uniwersytetu Ekonomicznego (11:7), którzy ponownie nie byli w stanie jej utrzymać (13:12). ALK Warszawa szybko nie tylko doprowadziła do wyrównania, ale po kontrze Kewina Sasaka odskoczyła na dwa oczka (15:13) i stopniowo powiększała prowadzenie (18:14). Katowicki team nie był w stanie przedrzeć się przez siatkę (14:20), fatalną serię przerwał dopiero mocny atak z prawego skrzydła (15:20). Nie byli oni w stanie jednak odrobić już tak sporego dystansu, ponownie dała o sobie znać mocna zagrywka warszawian (24:17), którzy po kontrze z lewej flanki mogli cieszyć się z brązowego medalu.

UE Katowice – ALK Warszawa 0:3
(25:27, 23:25, 17:25)

Finał:

Jako pierwsi na prowadzenie wyszli gracze z Opola (4:2), ale równie szybko na tablicy wyników zagościł remis po 4. Zagrywki Mateusza Malinowskiego pozwoliły odskoczyć opolskiej drużynie (8:4), jej prowadzenie podwyższyły kolejny dobre serwisy, tym razem Artura Pasińskiego (11:5). Mocnym uderzeniami zza linii 9. metra imponowali także akademicy z Warmii i Mazur (8:12), jednak to WSZiA Opole wyraźnie dyktowało warunki w tej partii (19:9) i pewnie triumfowało 25:14.

Po wyrównanej grze na początku drugiej części meczu to olsztynianie mieli dwa oczka więcej, ale sytuacja szybko się odwróciła i na przewagę wysunęli się gracze z Opola (14:11). Akademicy z Warmii i Mazur się nie poddawali (17:17) i chociaż chwilę potem ponownie tracili dwa oczka do rywali, to wyrównali stan rywalizacji dzięki dobrym zagrywkom Adama Świdronia. Walka rozpoczęła się od nowa, a w wyrównanej końcówce więcej zimnej krwi zachowali siatkarze z Olsztyna, którzy popełnili w niej mniej błędów (27:25).

Początek seta stał pod znakiem wyrównanej walki, olsztynianie świetnie spisywali się w obronie, ale to WSZiA Opole było na prowadzeniu (10:7). Zawodnicy z Warmii i Mazur mieli problemy z zagrywkami Marcina Komendy, co nie pozwalało im swobodnie wyprowadzać akcji (7:16). Nic już nie przeszkodziło graczom z opolskiej uczelni w wygraniu tej partii, piłkę setową dał im autowy atak UWM (24:12) i po akcji z lewej flanki Marcina Walińskiego prowadzili w całym meczu 2:1.

To opolanie od mocnego uderzenia rozpoczęli czwartą partię (5:1), jednak akademicy z Olsztyna nie zamierzali składać broni i po świetnej kontrze złapali kontakt punktowy (7:8). WSZiA w Opolu odzyskała swoje prowadzenie (13:9) i chociaż cały czas je utrzymywała, to na parkiecie nie brakowało długich i ciekawych wymian. Studenci z Opola byli coraz bliżej zwycięstwa (21:16), mocny serwis Marcina Walińskiego dał im piłkę meczową (24:16), a atak po prostej Pasińskiego pozwolił cieszyć ze złotego medalu Akademickich Mistrzostw Polski.

UWM Olsztyn – WSZiA Opole 1:3
(15:25, 27:25, 13:25, 17:25)