Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > Alojzy Świderek: Trzeba stawiać na młodzież

Alojzy Świderek: Trzeba stawiać na młodzież

fot. archiwum

– Zachęcam trenerów, by w rozgrywkach Orlen Ligi odważniej sięgali po młodzież, bo wszyscy na tym skorzystają – apeluje były selekcjoner reprezentacji, Alojzy Świderek. Orlen Liga, choć 14-zespołowa, zapowiada się niezwykle interesująco, choć głównym kandydatem do złota nadal jest Chemik Police. Jednak kilka zespołów, w tym Tauron MKS Dąbrowa Górnicza, które mogą mu zagrozić.

Czy powiększenie Orlen Ligi do 14 zespołów to trafiony pomysł?Alojzy Świderek:Władze Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej, za przyzwoleniem działaczy związkowych, zdecydowali się na powiększenie ligi chyba zbyt pośpiesznie. Istnieje duża różnica między trzema, czterema drużynami z czołówki oraz tymi z końca tabeli. To nie tylko różnica w umiejętnościach sportowych, ale również organizacyjna i finansowa. Po powiększeniu ligi do 14 zespołów będzie to nader widoczne. Zostało ono zrobione na wyrost i miejmy nadzieję, że niebawem z tego pomysłu się wycofamy.

A pańskim zdaniem ile Orlen Liga powinna mieć zespołów?

– Optymalnie 10 drużyn, bo wówczas nie będzie widać takich rażących dysproporcji między najlepszymi i najsłabszymi. A ponadto zespoły byłyby, być może, stabilniejsze organizacyjnie oraz finansowo. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Władze PLPS-u wraz działaczami związku powinny uwzględnić interes reprezentacji. Jest on jednak spychany na dalszy plan, nad czym mocno ubolewam. Owszem, przyjęliśmy strategię 4-letniej budowy reprezentacji i chwała wszystkim za ten ambitny plan, z którym trudno się nie zgodzić. Kadra powinna pracować w dłuższym wymiarze czasowym, a tymczasem rozgrywki ligowe przy 14 zespołach jeszcze bardziej zostaną wydłużone i pierwsze zgrupowanie kadry przed World Grand Prix będzie krótkie, będzie miało dwa, co najwyżej trzy tygodnie. A najlepsi na świecie: Chiny, USA, Brazylia, Japonia czy Korea mają zupełnie inną strategię przygotowań reprezentacji i pracują znacznie dłużej, nim przystąpią do gry w turniejach. Ktoś może mi powiedzieć, że taki obowiązuje model w Europie, ale mnie to nie przekonuje, bo przecież chcemy równać do najlepszych w świecie.

Wysychają źródła finansowania w żeńskiej siatkówce, czy przypadkiem w tym sezonie nie będzie równania w dół?

– Spółki skarbu państwa nieco ograniczyły finansowanie klubów zarówno w żeńskiej, jak i męskiej lidze. Może to i dobrze, bo nakręcała się spirala oczekiwań do granic możliwości. Jedno jest pewne – tytułu nie można kupić. Jeżeli się dysponowało budżetem niemalże nieograniczonym, to wówczas do klubu sprowadzało się najlepsze nasze zawodniczki oraz gwiazdy zagraniczne. Trudno się dziwić, że między liderem a kilkoma innymi zespołami była przepaść. Takim zespołem był Chemik, ale teraz te dysproporcje chyba już nie będą tak widoczne. Liga może być bardziej spłaszczona, będzie więcej wyrównanych meczów. A poziom? O tym się przekonamy dopiero po I rundzie rozgrywek.

Jednak powiększenie ligi może korzystnie wpłynąć na siatkarską młodzież. Czy młode zawodniczki dostaną szansę częstszej gry?

– Mam taką nadzieję. Trener Jacek Nawrocki wraz ze swoimi współpracownikami w okresie letnim wykonał ogromną pracę i powinna ona być widoczna w sezonie ligowym. Zachęcam trenerów, zwłaszcza polskich, by w większym wymiarze czasowym odważniej sięgali po młodzież. Uważam, że miejsce reprezentantek kraju jest na boisku. Jak będzie, to się okaże już niebawem. Jeszcze raz apeluję do prezesów klubów oraz trenerów, by odważnie stawiali na młodzież. Wtedy wymierne efekty przyjdą prędzej czy później, jestem o tym przekonany.

Czy mocno się zmieni układ sił w Orlen Lidze?

– Na pewno się zmieni chociażby z prostej przyczyny, że z czołówki po wycofaniu się sponsora wypadnie Trefl Sopot. Jednak podziwiam działaczy tego klubu, że go utrzymali, choć będzie grał w mocno odmłodzonym zespół. Dwa lata z rzędu sopocka młodzież sięgała po mistrzostwo Młodej Ligi, teraz będzie miała okazję pokazać się w Orlen Lidze. To będzie z korzyścią dla całej naszej siatkówki. Nie będę odkrywcą, jeżeli wskażę Chemika Police jako głównego kandydata do mistrzostwa. Ale zespoły z Dąbrowy Górniczej, Wrocławia i Budowlanych Łódź będą również miały wiele do powiedzenia. Nie skreślałbym też nowej ekipy z Rzeszowa, która może sprawić niejedną niespodziankę. Tradycyjnie swoje ambicje mają również drużyny z Bielska-Białej czy Muszyny.

źródło: Katowicki Sport

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Tauron Liga

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2016-10-15

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved