Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Alojzy Świderek: Trenerzy mają najlepsze rozeznanie

Alojzy Świderek: Trenerzy mają najlepsze rozeznanie

fot. archiwum

– Musimy pamiętać, że trenerzy mają najlepsze rozeznanie i należy im ufać, bo oni najlepiej wiedzą, kto jest im potrzebny do całej układanki. W tamtym roku, gdy Heynen rozpoczynał swoją pracę z reprezentacją, jego decyzje również wzbudzały spore kontrowersje, ale koniec końców wywalczył mistrzostwo świata – komentuje ostatnie wybory Vitala Heynena Alojzy Świderek.  – Dzięki temu, że Belg mieszał składem w trakcie Ligi Narodów nie musimy się obawiać, że pojawienie się któregokolwiek zawodnika z ławki zaburzy równowagę w zespole – dodaje.

Pierwszymi, oficjalnymi sprawdzianami formy biało-czerwonych były sparingi z Holandią w Opolu. – Momentami wydawało mi się, że biało-czerwoni byli nieco przytłumieni. Po zawodnikach było jednak również widać, że bardzo zależy im na grze w reprezentacji w kwalifikacjach olimpijskich. To tylko pokazuje, że potrafią ze sobą rywalizować i nie przejmują się porażką w walce o miejsce w kadrze na dany turniej – wskazuje Alojzy Świderek, który w roli asystenta Raula Lozano zdobył z polską reprezentacją wicemistrzostwo świata w 2006 roku.



Po tych meczach Vital Heynen wytypował czternastkę, która wystąpi w Memoriale Wagnera i kwalifikacjach olimpijskich. Ze składu odpadli Jakub Kochanowski i Bartosz Bednorz. – Patrząc na to, że mamy duży urodzaj na pozycji przyjmującego, trzeba było kogoś wybrać. Rezygnacja z Bartosza Bednorza, a uwzględnienie w składzie Artura Szalpuka, który dla części osób miał najmniejsze szanse, by się w nim znaleźć, było podyktowane oceną ich gry oraz przydatności w zespole. Jeśli chodzi o rezygnację z Jakuba Kochanowskiego, to uważam, że Heynen postawił na większe doświadczenie pozostałych zawodników grających na pozycji środkowego. Niestety czternastoosobowy skład nie jest z gumy – ocenił Świderek. – Musimy pamiętać, że trenerzy mają najlepsze rozeznanie i należy im ufać, bo oni najlepiej wiedzą, kto jest im potrzebny do całej układanki. W tamtym roku, gdy Heynen rozpoczynał swoją pracę z reprezentacją, jego decyzje również wzbudzały spore kontrowersje, ale koniec końców wywalczył mistrzostwo świata – dodał  ekspert.

Alojzy Świderek pokusił się o ocenę składu wybranego przez belgijskiego szkoleniowca. – Przede wszystkim nie musimy się martwić o środek i rozegranie, bo bez względu na to, kto zamelduje się na boisku, poziom naszej gry nie ulegnie zmianie. Trudniej stwierdzić, kogo Heynen zdecyduje się wystawić na pozycji atakującego. Może wygrać doświadczenie Dawida Konarskiego, ale z drugiej strony Maciej Muzaj posiada o wiele lepsze parametry w ataku z wysokich piłek. W odwodzie jest jeszcze Aleksander Śliwka i Wilfredo Leon, ale wydaje mi się, że przestawienie ich na atak nie będzie konieczne. U Heynena te kwestie są jednak bardzo płynne i z tego powodu uważam, że w każdym spotkaniu będzie grała szóstka, która w danym momencie będzie potrzebna na boisku. Dzięki temu, że Belg mieszał składem w trakcie Ligi Narodów nie musimy się obawiać, że pojawienie się któregokolwiek zawodnika z ławki zaburzy równowagę w zespole – analizuje Świderek.

Już od czwartku biało-czerwoni będą rywalizowali w Memoriale Wagnera. – W Memoriale Wagnera biało-czerwoni będą o krok od optymalnej dyspozycji. Dla niektórych będzie to możliwość popracowania nad formą i w związku z tym możemy częściej widzieć na boisku Michała Kubiaka, którego dyspozycja nie jest jeszcze do końca ustabilizowana. Rywale, z którymi zmierzymy się w Krakowie, będą temu służyć, bo są to drużyny z najwyższej półki. Finlandia może nie należy do czołówki światowej, ale zawsze jest dla nas bardzo wymagającym przeciwnikiem – kończy Świderek.

źródło: inf. własna, przegladsportowy.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2019-07-31

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved