Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Alojzy Świderek: Potrzeba odpowiedniego szkolenia

Alojzy Świderek: Potrzeba odpowiedniego szkolenia

fot. archiwum

– Jak otwiera się nowe czterolecie, powinno się wyselekcjonować te zawodniczki, które chcą grać w kadrze i mają szansę dotrwać do kolejnych igrzysk olimpijskich, a do tego powołać te siatkarki, które aspirują do gry w reprezentacji. Mamy duży potencjał wśród młodych zawodniczek, tylko potrzeba im odpowiedniego szkolenia – uważa były szkoleniowiec reprezentacji Polski kobiet, Alojzy Świderek.

Polskie siatkarki po raz drugi z rzędu nie zagrają na igrzyskach olimpijskich. Szansę na wyjazd do Rio de Janeiro zaprzepaściły w europejskim turnieju kwalifikacyjnym. Wprawdzie rozpoczęły go od dwóch wygranych setów z mistrzyniami Europy, ale później okazało się, że były to tylko miłe złego początki. Ostatecznie skończyło się na trzech porażkach i braku awansu nawet do strefy półfinałowej. – W kilku fragmentach tego turnieju graliśmy bardzo dobrze. Przede wszystkim na początku meczu z Rosją, ale zabrakło nam takiej ciągłości w grze w następnych meczach. To był główny problem tej reprezentacji – powiedział Alojzy Świderek. Wszystkie zespoły w żeńskiej siatkówce, które wygrywają na świecie, mają dłuższy okres szkolenia. Jak przychodzi krótki okres przygotowań do turnieju kwalifikacyjnego, to schematy gry są gotowe, a wybiera się tylko te dziewczyny, które w danym momencie są w najwyższej formie. U nas tak się nie dzieje. Poza tym jest jeszcze inny problem. Zawodniczka jest tak silna psychicznie w czasie gry, jak silna jest na treningu. To jest jeszcze maksyma Huberta Jerzego Wagnera. Pod tym względem nasze dziewczyny odbiegają od czołowych, żeńskich drużyn świata, które zawsze walczą o każdą piłkę i nie poddają się po trzech czy czterech nieudanych akcjach. Nasze dziewczyny nie do końca w takich momentach mogą grać lepiej. Nie potrzeba im psychologa, potrzeba im treningu – dodał były szkoleniowiec reprezentacji Polski.Jedynym udanym turniejem w tym sezonie były dla biało-czerwonych igrzyska europejskie w Baku, w których zdobyły srebrne medale. W tym turnieju jednak wiele drużyn grało w rezerwowych składach. Zdecydowanie gorzej podopiecznym trenera Nawrockiego poszło w World Grand Prix czy mistrzostwach Europy, nie wspominając już o kwalifikacjach olimpijskich. Czy można zatem powiedzieć, że ostatnie miesiące to stracony czas dla reprezentacji? – Patrząc pod kątem kwalifikacji, to tak. Po turnieju widzimy, że były szanse na to, żeby dziewczyny były w strefie półfinałowej. Nie mówię o zwycięstwie w turnieju, ale drugie lub trzecie miejsce było w ich zasięgu – skomentował Świderek. – Według mnie słuszne było założenie, żeby grać w igrzyskach europejskich po to, żeby zdobyć punkty do rankingu europejskiego i zagrać w turnieju kwalifikacyjnym. To się sprawdziło, a to, co było wcześniej – to już inna sprawa. Grand Prix grane drugim składem od początku było skazane na straty, a mistrzostwa Europy wyszły jak wyszły – ocenił były szkoleniowiec polskiej kadry.

Po nieudanych kwalifikacjach do igrzysk olimpijskich w kontekście żeńskiej reprezentacji pojawia się mnóstwo pytań. Niezależnie od tego, czy wciąż prowadził ją będzie trener Nawrocki, czy inny szkoleniowiec, to czekało go będzie tworzenie nowej drużyny. – Nigdzie na świecie nie sprawdza się to, że tworzy się młody zespół, buduje się go przez cztery lata i potem pojawiają się wyniki. One muszą przychodzić po kolei. Z reguły jest tak, że jak otwiera się nowe czterolecie, powinno się wyselekcjonować te zawodniczki, które chcą grać w kadrze i mają szansę dotrwać do kolejnych igrzysk olimpijskich, a do tego powołać te siatkarki, które aspirują do gry w reprezentacji. Nie można zapominać o tym, że po drodze są jeszcze mistrzostwa świata i Europy – podkreślił Świderek. – Na pewno mamy duży potencjał wśród młodych zawodniczek, tylko potrzeba im odpowiedniego szkolenia. W Chinach czy Japonii reprezentacja przygotowuje się przez osiem miesięcy. Kiraly przez kilka miesięcy też pracuje z wyróżniającymi się zawodniczkami. Z nich wyłania kilka, które dołącza do reprezentacji, dzięki temu starsze siatkarki mają konkurencję wśród młodych. W tym kierunku także my powinniśmy iść – zakończył.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Igrzyska Olimpijskie, reprezentacja Polski kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2016-01-15

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved