Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Aleksander Śliwka: Grą zespołową maskujemy wady

Aleksander Śliwka: Grą zespołową maskujemy wady

Nie ma mocnych na siatkarzy ZAKSY Kędzierzyn-Koźle w tym sezonie. W powtórce zeszłosezonowego finału mistrzostw Polski kędzierzynianie zrewanżowali się podopiecznym Roberto Piazzy, wygrywając 3:1. – Pojedynki Skry z ZAKSĄ są pewnymi klasykami tej ligi i zawsze elektryzują kibiców, ale nas również. Gramy takie mecze na 110% swoich możliwości i chęci. Wywozimy z Bełchatowa trzy punkty, a to naprawdę nie jest łatwa sprawa – mówił po spotkaniu MVP meczu, Aleksander Śliwka.

Przedświąteczny hit PlusLigi nie zawiódł, a siatkarze obu ekip wspięli się na wyżyny swoich możliwości. Ponad 50% skuteczności w ataku zanotowali Wlazły, Ebadipour i Szalpuk, ale to nie wystarczyło na podopiecznych Andrei Gardiniego. Kędzierzynianie wygrali końcówki pierwszego i czwartego seta i dzięki temu cieszyli się z kolejnego już kompletu punktów. – Chcieliśmy utrzymać koncentrację, która cechowała nas przez całą tę rundę. Wiadomo, że myślami byliśmy już przy czasie wolnym i świątecznym stole, bo tym meczem kończymy 2018 rok. Cieszę się, że udało nam się na to spotkanie odpowiednio zmotywować, chociaż dodatkowej mobilizacji nie potrzebowaliśmy. Pojedynki Skry z ZAKSĄ są pewnymi klasykami tej ligi i zawsze elektryzują kibiców, ale nas również. Gramy takie mecze na 110% swoich możliwości i chęci. Wywozimy z Bełchatowa trzy punkty, a to naprawdę nie jest łatwa sprawa – mówił po meczu w Bełchatowie MVP tego pojedynku, Aleksander Śliwka.

Mistrz świata zdobył 18 punktów dla swojej drużyny i skutecznie wspomógł Sama Deroo oraz Łukasza Kaczmarka. Śliwka przestrzegł jednak przed nadmiernym huraoptymizmem. – Musimy nakładać na siebie presję i cały czas mocno trenować, aby ciągle robić postępy jako zespół. Wiemy, że mamy jeszcze trochę do poprawy, w sobotę też nie uniknęliśmy krótkich przestojów. W dalszej części sezonu będzie nam jeszcze trudniej wygrywać, bo niektóre zespoły się powzmacniały, a te, które jeszcze nie weszły w rytm, teraz pokażą swój potencjał – zauważył przyjmujący ZAKSY. Jak będzie wyglądała świąteczna przerwa dla siatkarzy z Kędzierzyna? – My akurat w tym roku mamy bardzo dobry układ. Mecz z zespołem z Będzina został przełożony, więc mamy około tygodnia przerwy. Możemy się zregenerować, co jest bardzo ważne dla tych chłopaków, którzy byli na mistrzostwach świata. Wszyscy będą mogli odetchnąć i spędzić święta w rodzinnym gronie. Wiadomo, że w trakcie sezonu rzadko kiedy jest taka możliwość, by pobyć w domu dłużej niż 2 dni. Następny mecz gramy dopiero 15 stycznia w Gliwicach z Lube i po powrocie ze świąt będziemy się przygotowywać do tego meczu – zdradził były zawodnik Resovii Rzeszów.

Trener Vital Heynen wspominał, że prędzej czy później reprezentantów Polski może dotknąć kryzys związany ze zmęczeniem ciągłymi treningami. Tymczasem żaden z trzech mistrzów świata, którzy w sobotę pojawili się na parkiecie, nie zawiódł. – Każdy z nas miał jakieś gorsze czy lepsze mecze. Na szczęście udaje nam się to dobrze maskować grą zespołową i to jest największa wartość dodana. Ukrywamy wady i eksponujemy swoje zalety. Pomagamy sobie nawzajem, każdy w tej drużynie jest w stanie wziąć na swoje barki odpowiedzialność – podkreślił mocne strony zespołu Aleksander Śliwka. O ile na krajowym podwórku kędzierzynianie nie znaleźli do tej pory pogromców, to w Lidze Mistrzów musieli uznać wyższość siatkarzy z Modeny – Azimut Modena pokonał ZAKSĘ 3:1. – Myślę, że nie byliśmy aż tak daleko od zwycięstwa. Zadecydowały detale, dwa, trzy błędy. Na takim poziomie, na jakim gra drużyna z Modeny, jeden czy dwa błędy własne w końcówce seta mogą zaważyć na wyniku seta i meczu. My takie błędy popełniliśmy, ja także się ich nie ustrzegłem. Ten mecz nam uciekł, szkoda, bo czuliśmy, że było blisko. Takie mecze z mocnymi drużynami dadzą nam dużo doświadczenia także w kontekście walki o mistrzostwo Polski – zakończył Śliwka.