Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Aleja Gwiazd Siatkówki – od tablicy po imprezę z dużym rozmachem

Aleja Gwiazd Siatkówki – od tablicy po imprezę z dużym rozmachem

fot. archiwum

Aleja Gwiazd szybko wpisała się do kalendarza ważnych imprez w siatkarskim środowisku. Z każdą kolejną edycją wydarzenie nabierało coraz większego rozmachu – w poprzednim roku Fundacja Aleja Gwiazd Siatkówki zadbała, by z odpowiednią pompą pożegnać Pawła Zagumnego, który ogłosił zakończenie kariery reprezentacyjnej. W ten weekend oficjalnie z kadrą rozstanie się Krzysztof Ignaczak.

I edycjaInauguracja Alei Gwiazd Polskiej Siatkówki miała miejsce 10 maja 2003 r. Pomysłodawcami przedsięwzięcia byli Sławomir Jachimowski i Mirosław Wachowiak, a na miejsce imprezy wybrano Milicz. Aleja Gwiazd miała na celu upamiętnienie wybitnych polskich siatkarzy i trenerów. Była to okazja do spotkań i wspomnień. Organizatorzy zadbali również o atrakcje dla kibiców. Uroczystość uświetniły mecze pomiędzy Orłami Wagnera i Złotą Drużyną Gwardii oraz pomiędzy Galaxią Częstochowa i Gwardią Wrocław.

Po raz pierwszy w symbolicznej alei wmurowano cztery tablice z odciskami dłoni działaczy i najlepszych zawodników piłki siatkowej. Odcisk dłoni pozostawili: Edward Skorek, siatkarz złotej drużyny Wagnera, trener Galaxii Częstochowa, Ryszard Bosek i Tomasz Wójtowicz, siatkarze Wagnera, wieloletni trenerzy reprezentacji Polski oraz Władysław Pałaszewski, trener reprezentacji.

Po oficjalnej ceremonii rozegrano mecz pomiędzy drużyną Orłów Wagnera a Złotą Drużyną Gwardii. Orły Wagnera w składzie: Edward Skorek, Tomasz Wójtowicz, Marek Karbarz, Włodzimierz Sadalski, Wiesław Czaja, Zbigniew Zarzycki, Zbigniew Lubiejewski, Alojzy Świderek, trener – Andrzej Warych zremisowali 1:1 ze Złotą Drużyną Gwardii w składzie: Ireneusz Kłos, Sławomir Skup, Krzysztof Olszewski, Maciej Jarosz, Jan Żytko, Bogdan Mielnikiewicz, Zbigniew Barański, Waldemar Zimny, Marek Ciaszkiewicz, Tomasz Swędrowski, trener – Władysław Pałaszewski.

II edycja

Kolejna edycja Alei Gwiazd była wyjątkowa, ponieważ 2 maja 2004 r. wyróżnieni zostali mistrzowie olimpijscy z 1976 r. Zanim Włodzimierz Sadalski, Zbigniew Zarzycki, Marek Karbarz, Stanisław Gościniak odcisnęli swoje dłonie w Alei Gwiazd, organizatorzy odsłonili tablicę, poświęconą pamięci Huberta Wagnera, najwybitniejszego trenera w historii polskiej siatkówki, pod wodzą którego reprezentacja Polski święciła największe triumfy (mistrzostwo świata, mistrzostwo olimpijskie).

Uroczystości zostały połączone z Międzynarodowym Turniejem Piłki Siatkowej Juniorów, w tym miejscu warto odnotować skład młodzieżowej kadry: Michał Kozłowski, Michał Żuk, Michał Lach, Marcel Gromadowski, Patryk Czarnowski, Bartosz Gawryszewski, libero – Tomasz Drzyzga, Damian Dominik, Jakub Jarosz, Piotr Skrok, Maciej Kordysz, Marcin Możdżonek. Trenerzy – Adam Kowalski, Leszek Milewski.

III edycja

W III edycji Alei Gwiazd, która odbyła się 2 maja 2005 r., wzięło udział siedmiu Orłów Wagnera: Wiesław Czaja, Ryszard Bosek, Stanisław Gościniak, Mirosław Rybaczewski, Włodzimierz Sadalski, Edward Skorek i Włodzimierz Stefański. Wszyscy wymienieni zagrali w meczu pomiędzy drużyną Orły Wagnera a Gwiazdami Ekranu. Emocjonujący pojedynek zakończył się zwycięstwem drużyny Wagnera 2:0. W drużynie Gwiazd Ekranu wystąpili: Artur Popko, Mirosław Przedpełski, Tomasz Swędrowski, Maciej Jarosz, Waldemar Wspaniały, Juliusz Karski.

Dłonie odcisnęli: Włodzimierz Stefański, Mirosław Rybaczewski, dr Józef Wołyniec oraz Wiesław Gawłowski.

IV edycja

W związku z 30. rocznicą wywalczenia przez reprezentację Polski złotego medalu na igrzyskach olimpijskich organizatorzy Alei Gwiazd w 2006 r. postanowili powtórzyć finał z Montrealu. 20 maja 2006 r. Polska ponownie okazała się lepsza od reprezentacji byłego ZSRR i triumfowała 2:1. Drużyny Polski i ZSRR grały w wiernych replikach strojów narodowych, w których występowały podczas meczów na olimpiadzie w Montrealu.

IV edycja Alei Gwiazd była wyjątkowa również z innego powodu. Po raz pierwszy bowiem dłonie odcisnęła kobieta. Zaszczyt przypadł Małgorzacie Glince. Oprócz dwukrotnej mistrzyni Europy swój ślad pozostawili również Andrzej Niemczyk, Zbigniew Lubiejewski, Bronisław Bebel, Wiesław Czaja, Jurij Czesnokow.

V edycja

Aleja Gwiazd do 2006 r. odbywała się co roku, jednak 2007 r. był dość niefortunny. Początkowo wydarzenie miało się odbyć w lipcu, później plany przesunięto na sierpień, a w ostateczności na październik. Przekładanie terminu było o tyle zrozumiałe, że w towarzyskim meczu zmierzyć się miały gwiazdy polskiej i brazylijskiej siatkówki. Lipcowy termin przełożyli Brazylijczycy, następnie w związku z przygotowaniami do mistrzostw Europy o zmianę poprosili Polacy. Ostatecznie do starcia gwiazd polsko-brazylijskich nie doszło, a V edycja Alei Gwiazd odbyła się 14 czerwca 2008 r.

Swoje odciski dłoni przed halą przy gimnazjum zostawili: Halina Aszkiełowicz-Wojno (brązowa medalistka olimpijska z Meksyku 1968), Dorota Świeniewicz, Maciej Jarosz, Piotr Gruszka oraz Raul Lozano.

Po zakończeniu oficjalnej części kibice mieli okazję obejrzeć towarzyski mecz reprezentacji narodowej A i B osób niepełnosprawnych. Później rozegrano spotkanie reprezentacji narodowych juniorek Polski i Czech, przed startem spotkania uczczono minutą ciszy pamięć Agaty Mróz-Olszewskiej, dwukrotnej złotej medalistki mistrzostw Europy, która przegrała walkę z białaczką.

VI edycja

VI edycji Alei Gwiazd, która odbyła się 6 czerwca 2009 r., przyświecało hasło „Dziękujemy polskim kibicom”. Do Milicza zjechała reprezentacja Polski, która przygotowuje się do pierwszych spotkań Ligi Światowej. Jedną z głównych atrakcji tej edycji była możliwość zobaczenia w akcji kadry prowadzonej przez Daniela Castellaniego, która po raz pierwszy zaprezentowała się polskiej publiczności. W Miliczu reprezentacja Polski pokonała Egipt 3:1.

VI edycja Alei Gwiazd upłynęła pod znakiem ślubów i spraw rodzinnych. Do Milicza nie dojechali Katarzyna Skowrońska-Dolata, Mariusz Wlazły i Paweł Zagumny. Natomiast Mariola Zenik wraz z kadrą siatkarek przygotowywała się już do wyjazdu na turniej w Montreux. Z siatkarzy, którzy odcisnęli swoje dłonie, była obecna jedynie Maria Liktoras. Oprócz niej w Miliczu zjawił się również Mirosław Przedpełski.

Organizatorzy postanowili wykorzystać fakt, że reprezentacja Polski rozgrywała w Miliczu mecz i zorganizowano konkurs na najszybszą zagrywkę. Rywalizację wygrał Bartosz Kurek, który zaserwował z prędkością 122 km/h.

źródło: alejagwiazd.eu, inf. własna, pzps.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2017-05-19

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved