Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka akademicka > Akademicy uczcili pamięć Jerzego Szymczyka

Akademicy uczcili pamięć Jerzego Szymczyka

fot. Tomasz Tadrała

W minioną sobotę krakowskie drużyny akademickie wzięły udział w I Memoriale Jerzego Szymczyka 123-krotnego reprezentanta Polski, uczestnika igrzysk olimpijskich w Meksyku w 1968 roku, upamiętniającym byłego szkoleniowca między innymi Hutnika Kraków, WKS-u Wawel i trenera młodzieżowej reprezentacji Polski. 

W turnieju organizowanym przez Centrum Sportu i Rekreacji, Akademicki Związek Sportowy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz stowarzyszenie SET wzięło udział sześć drużyn męskich oraz cztery ekipy żeńskie. Cały turniej składał się z przedstawicieli krakowskich uczelni, którzy na co dzień rywalizują ze sobą w Akademickich Mistrzostwach Małopolski. Mimo że był to jedynie turniej towarzyski, swoim honorowym patronatem objął go JM Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie prof. dr hab. Kazimierz Karolczak, który otworzył rozgrywki.Jerzy Szymczyk był wybitną postacią polskiej siatkówki, a zarazem kolegą, z którym mieliśmy przyjemność pracować i po którym przejmowaliśmy prowadzenie sekcji siatkówki KU AZS UP Kraków. Chcieliśmy upamiętnić pana Jerzego poprzez memoriał jego imienia, ponieważ uznaliśmy, że taka sportowa forma będzie najlepsza, biorąc pod uwagę jego pasję do siatkówki oraz związek ze środowiskiem akademickim – wyjaśnia Łukasz Lic, szkoleniowiec ekipy żeńskiej oraz prezes AZS-u UP.

Turniej składał się z jednej grupy żeńskiej oraz dwóch męskich, które rywalizowały równocześnie na trzech sektorach. Co ciekawe, w turnieju męskim AZS UP wystawiło aż dwie ekipy. Gospodarze nie okazali się zbyt gościnni w rozgrywkach męskich, bowiem ekipa AZS-u UP 2 zwyciężyła cały turniej,  wygrywając w finale (do dwóch wygranych setów) z CMUJ 2:0 (25:19, 25:16). Turniej żeński natomiast odbywał się systemem każdy z każdym, a najlepszy okazał się krakowski Uniwersytet Rolniczy.

Jerzy Szymczyk (ur. 30 września 1942, zm. 22 października 2016) – zawodnik, trener, olimpijczyk z Meksyku 1968. Karierę siatkarską rozpoczął w Lechii Tomaszów Mazowiecki, z którą zdobył mistrzostwo i wicemistrzostwo Polski (1958-1959). Podczas studiów reprezentował barwy AZS-u AWF Warszawa, zdobywając dwa mistrzostwa Polski. Kolejnym klubem Szymczyka był Hutnik Kraków, z którym również dwukrotnie wywalczył tytuł najlepszej ekipy w Polsce. W reprezentacji Polski rozegrał 123 mecze. W 1967 roku zdobył brązowy medal mistrzostw Europy, a już rok później wystąpił na igrzyskach olimpijskich u boku między innymi Huberta Jerzego Wagnera, Edwarda Skorka czy Stanisława Gościniaka, zajmując 5. lokatę. W 1971 roku wyjechał do Włoch, gdzie reprezentował barwy Giaotii Rawenna i Pescara Voley. Po powrocie do Polski objął posadę trenera Hutnika Kraków (1982-1984), a następnie WKS-u Wawel (1985-1994). Był również szkoleniowcem młodzieżowej reprezentacji Polski w latach 1991-1992.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, siatkówka akademicka

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2018-11-20

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved