Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > rozgrywki towarzyskie > Akademicy ponownie uczcili pamięć Jerzego Szymczyka

Akademicy ponownie uczcili pamięć Jerzego Szymczyka

Już po raz drugi krakowskie środowisko akademickie uczciło pamięć olimpijczyka z Meksyku z 1968, Jerzego Szymczyka. Ten 123-krotny reprezentant Polski w siatkówce odszedł 22 października 2016 roku, lecz pamięć o nim jest wciąż żywa głównie za sprawą cyklicznego memoriału na jego cześć.

Powagę turniejowi nadał patronat Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Zarządu Głównego AZS, a także patronat honorowy, rektora Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie profesora Kazimierza Karolczaka. Podobnie jak i w poprzednim roku turniej zorganizowało Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Klub Uczelniany AZS UP Kraków oraz stowarzyszenie SET. Warto przypomnieć, że Jerzy Szymczyk był niegdyś wieloletnim pracownikiem Uniwersytetu Pedagogicznego, gdzie prowadził między innymi sekcję siatkarską. Sam turniej, rozgrywany w hali Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie podzielony został na kategorię żeńską i męską.W kategorii kobiet wystąpiły Uniwersytet Pedagogiczny, Uniwersytetu Rolniczy, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytet Ekonomiczny. Męski turniej był nieco bardziej rozbudowany, a udział wzięły między innymi: Uniwersytet Rolniczy, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademia Wychowania Fizycznego, Uniwersytet Jagielloński oraz dwa zespoły z Uniwersytetu Pedagogicznego. Wszystkie powyższe zespoły rywalizują ze sobą w ramach rozgrywek Akademickiej Ligi Małopolski, więc był to świetny sprawdzian przed rozpoczynającymi się zawodami. W turnieju żeńskim każdy z zespołów grał w systemie „każdy z każdym”, natomiast turniej męski podzielony został na dwie grupy, następie rozegrano półfinały i finały.

Najlepszą drużyną żeńską okazała się ekipa Uniwersytetu Rolniczego, natomiast zmagania męski wygrała ekipa Uniwersytetu Pedagogicznego II, która w finale pokonała 2:0 Uniwersytety Pedagogiczny I. Radości z wyniku nie krył Paweł Leja, trener AZS-u UP Kraków. – Bardzo cieszy mnie wynik, ale jeszcze bardziej gra chłopaków. Jeszcze nigdy nie byłem tak spokojny przed żadnym meczem, a tym bardziej przed meczem finałowym- skomentował po turnieju.

Klasyfikacja końcowa turnieju żeńskiego:
1. Uniwersytety Rolniczy
2. Uniwersytet Pedagogiczny
3. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
4. Uniwersytet Ekonomiczny

Klasyfikacja końcowa turnieju męskiego:
1. Uniwersytet Pedagogiczny II
2. Uniwersytet Pedagogiczny I
3. Akademia Wychowania Fizycznego
4. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
5. Uniwersytet Rolniczy
6. Uniwersytet Jagielloński

Jerzy Szymczyk (ur. 30 września 1942, zm. 22 października 2016) –zawodnik, trener, olimpijczyk z Meksyku 1968. Swoją karierę rozpoczął w Lechii Tomaszów Mazowiecki, z którą zdobył mistrzostwo i wicemistrzostwo Polski (1958-1959). Jako student reprezentował barwy AZS-u AWF Warszawa, zdobywając dwa tytuł najlepszej ekipy w Polski. Kolejnym klubem Szymczyka był Hutnik Kraków, gdzie również dwukrotnie wywalczył mistrzostwo. W reprezentacji Polski rozegrał 123 mecze. W 1967 roku zdobył brązowy medal mistrzostw Europy, a już rok później wystąpił na igrzyskach, gdzie zajął piąta lokatę. W 1971 roku przeniósł się do Włoch, gdzie reprezentował barwy ekipy z Rawenna i Pescary Volley. Po powrocie do Polski objął posadę trenera Hutnika Kraków (1982-1984), a następnie WKS-u Wawel (1985-1994). Szymczyk był także trenerem młodzieżowej reprezentacji Polski w latach 1991-1992 oraz pracownikiem Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, rozgrywki towarzyskie, siatkówka akademicka

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2019-11-19

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved