Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Agnieszka Kąkolewska: Trzeba działać w radykalny sposób

Agnieszka Kąkolewska: Trzeba działać w radykalny sposób

fot. Michał Szymański

– Mamy do czynienia z tak poważnym zagrożeniem zdrowia i życia, że trzeba działać w radykalny sposób. Dlatego w tym momencie siatkówka nie jest najważniejszą rzeczą. Z drugiej strony to nasza praca. Jeżeli jednak jest jakikolwiek ryzyko rozwoju wirusa, to należy to zatrzymać – powiedziała Agnieszka Kąkolewska, środkowa reprezentacji Polski.

W związku z rozwojem epidemii korona wirusa we Włoszech rząd tego kraju podjął decyzję o wprowadzeniu na całym obszarze czerwonej strefy. Odwołane zostały wszelkie koncerty, wydarzenia sportowe,  a ograniczone do minimum jest nawet poruszanie się. – Żyjemy w prowincji Florencja i do tej pory sytuacja nie była aż tak napięta. Życie u nas nie wyglądało tak, jak choćby w Lombardii i w północnych terenach Włoch. Od pewnego czasu mecze ligowe były wstrzymane, ale trenowałyśmy normalnie. Teraz jednak zanosi się na to, że nawet treningi mogą być utrudnione, o ile w ogóle będą przeprowadzane, bo – z tego, co słyszałam w mediach – siłownie i hale sportowe mają być zamknięte – powiedziała Agnieszka Kąkolewska, która nie ukrywa, że stosuje się do wytycznych rządowych i klubowych. – Dopóki nie muszę, to się nie ruszam. We wtorek mamy jeszcze wolne, a w środę mamy zaplanowany trening. Pewnie dopiero wtedy przekonam się o tym, jak zmieniło się życie we Włoszech w ostatnich dniach – dodała środkowa reprezentacji Polski.Mimo tego, że rozgrywki Serie A zostały zawieszone, to drużyna Polki powinna trenować, bowiem za kilka dni czeka ją dwumecz w Lidze Mistrzyń z Eczacibasi Stambuł. Ma on zostać rozegrany w Mariborze, ale sytuacja jest dynamiczna i nie wiadomo czy dojdzie do skutku. – Nie ma mowy o wolnym, bo klub chce kontynuować treningi ze względu na Ligę Mistrzyń. Teoretycznie powinnyśmy zagrać 18 i 19 marca w Mariborze w Słowenii z Eczacibasi Stambuł w ćwierćfinale tych rozgrywek. Był o to długa wojna, bo one nie chciały przyjechać do Włoch. I nie ma w tym nic dziwnego. W końcu ustalono, że mecze odbędą się na neutralnym terenie. Wszystko jednak zmienia się tak szybko, że nie wiem, czy w ogóle dojdzie do tych spotkań – przyznała Polka.

Ciekawa będzie też sytuacja z płacami dla zawodniczek, bo wprawdzie są one zatrudnione w klubie i trenują, ale nie rozgrywają meczów. Czy w związku z tym otrzymają niższe pensje? – Jestem w klubie, który nie miał żadnych problemów z płatnościami. Do tej pory otrzymywałyśmy wypłaty regularnie. Nie wiem też, czy coś się teraz zmieni. Myślę, że takie rozmowy są przed nami. Nikt się bowiem nie spodziewał wybuchu takiej epidemii. Nie ma też żadnych zapisów w kontrakcie dotyczących wirusów, czy podobnych sytuacji. Nie myślę jednak o tym w tej chwili – zaznaczyła zawodniczka, dla której najistotniejszą kwestią jest bezpieczeństwo wszystkich. – Dla mnie najważniejsze jest to, by wyjść z sytuacji, która teraz jest, żeby można było potem spokojnie pojechać do domu, bez strachu przed tym, czy nie zarazimy kogoś bliskiego. To jest teraz najważniejsze – dodała.

Na razie rozgrywki ligowe we Włoszech zostały wstrzymane do 3 kwietnia. Nie jest jednak przesądzone, że potem zostaną wznowione. Decyzje będą zapewne podejmowane na bieżąco. Obecnie ściera się kilka koncepcji, bowiem niektórzy chcą czekać na dalszy rozwój wypadków, a inni – grać bez udziału publiczności. – Wydaje mi się, że mamy do czynienia z tak poważnym zagrożeniem zdrowia i życia, że trzeba działać w radykalny sposób. Przekonują mnie opinie włoskich lekarzy, którzy mówią, że po prostu już nie ma miejsc w szpitalach. Pacjenci albo leżą na korytarzach, albo lekarze muszą wybierać osoby, które mają większe szanse na przeżycie. Sytuacja jest naprawdę poważna. Dlatego w tym momencie siatkówka nie jest najważniejszą rzeczą. Z drugiej strony to nasza praca. Jeżeli jednak jest jakikolwiek ryzyko rozwoju wirusa, to należy to zatrzymać – zakończyła Kąkolewska.

źródło: inf. własna, onet.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, ligi zagraniczne

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2020-03-10

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved