Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Adam Gorol: Sytuacja jest pod kontrolą

Adam Gorol: Sytuacja jest pod kontrolą

fot. Izabela Kornas

– Zakładam, że wyjście klubu z dołka finansowego zajmie nam trzy, może dwa lata. Pod względem organizacyjnym i biznesowym dostosuję klub do warunków rynkowych w ciągu kilku najbliższych miesięcy – mówi prezes Jastrzębskiego Węgla, Adam Gorol. – Na razie obserwuję i porównuję, jak jest u nas, a jak w innych klubach w Polsce.

Panie prezesie, co się takiego stało w klubie, że przejął pan stery? To druga zmiana prezesa w przeciągu zaledwie sześciu miesięcy.Adam Gorol: Pół roku temu, oprócz zmian na stanowisku prezesa klubu, doszło również do zmian w składzie rady nadzorczej. Objąłem funkcję przewodniczącego rady i wtedy też, z racji pełnionej funkcji, zacząłem zapoznawać się z sytuacją finansową klubu. Okazało się, że sytuacja jest bardzo trudna.

Zastał pan pustą kasę, czy klub był na minusie?

Klub miał zaległe zobowiązania. Z uwagi na sytuację finansową klubu jako przewodniczący rady nadzorczej widziałem konieczność wsparcia prezesa Michalczyka w działaniach biznesowych. Podobnego zdania była rada nadzorcza, która podjęła decyzję o oddelegowaniu mnie na stanowisko prezesa zarządu klubu Jastrzębski Węgiel.

Rozumiem, że prezes Michalczyk nie dawał sobie rady ze sprawami finansowymi?

Ja bym powiedział, że prezes Michalczyk potrzebował wsparcia kogoś, kto się zna na biznesie. On zna się na sporcie, a ja na sprawach finansowych. Myślę, że będziemy tworzyć dobry duet. Ale żeby było jasne, nigdy nie zabiegałem o tę funkcję. Prowadzę swoją działalność gospodarczą, mam sporo obowiązków i to, co teraz robię w klubie, robię kosztem swoich firm i życia rodzinnego. Mógłbym zająć się swoim biznesem, ale uznałem, że mam koncepcję, mogę pomóc klubowi i podjąłem to wyzwanie.

Ale wróćmy do organizacji klubu, jak pan sobie ją wyobraża?

Na razie obserwuję i porównuję, jak jest u nas, a jak w innych klubach w Polsce. Obserwuję tych najlepszych i tych nieco słabszych. To pozwoli mi określić miejsce, w którym jest Jastrzębski Węgiel. Nie mówię o aspekcie sportowym, ale organizacyjnym. Już teraz wiem, że trzeba zmienić mentalność pracowników naszego klubu. Nie możemy wychodzić z założenia, że nam coś się należy tylko dlatego, że jesteśmy. Musimy na wszystko zapracować. Chcę stworzyć markę, która będzie znana, rozpoznawalna i na tyle silna, że przedsiębiorcy będą bardzo zainteresowani swoją promocją za pośrednictwem naszego logo. Wiem, że łatwo powiedzieć, a trudniej to zrobić. W mojej ocenie jest to możliwe, ale pod warunkiem, że będziemy elastyczni, rzetelni i pod każdym względem transparentni. No i wszyscy w klubie musimy dawać z siebie wszystko. Zawodnicy na parkiecie, a my w biurach i w terenie. Jeśli jeden element zawiedzie, to nic z tego nie będzie. No i ja będę dbał o to, aby tych słabych elementów nie było. Biorę za to pełną odpowiedzialność. Nie miejmy złudzeń. Nawet najlepsza organizacja klubu nie sprawi, że sponsorzy będą sami pukać z pieniędzmi do drzwi klubu. Trzeba ich zachęcić. Najlepsza organizacja klubu to warunek bezwzględny, by funkcjonować i pozyskać finansowanie. Nie możemy czekać. To my musimy wyjść w teren i pozyskać partnerów. Trzeba pokazać innowacje, przekonać szczególnie lokalny biznes, właścicieli firm, że warto wspierać Jastrzębski Węgiel, że nasz klub jest lepszy od innych. Gdy wszystko będzie funkcjonowało w klubie jak trzeba, chętniej będą nam pomagać, a tak naprawdę moim życzeniem jest to, by było jak najmniej pomagania, a jak najwięcej biznesowej wymiany. Jestem na etapie wdrażania programu „Promocja siatkówki w regionie”. To projekt, który ma na celu wypełnienie trybun, skupienie wokół Jastrzębskiego Węgla okolicznego biznesu. Jestem po rozmowach z prezydentami, burmistrzami okolicznych miast i władze tych miast są zainteresowane współpracą w ramach programu promocji siatkówki. Chcę doprowadzić do tego, żeby Jastrzębski Węgiel był nie tylko klubem z Jastrzębia, ale reprezentantem całego regionu.

Na meczach ze znaną drużyną łatwiej o frekwencję. Problem zawsze był na meczach z drużynami słabszymi, bez gwiazd. Trybuny świecą pustkami.

Nasz program promocji siatkówki ma to zmienić. Mecz to ma być wydarzenie dla rodziny. Chcemy z tym programem wyjść szeroko, jak najszerzej. Kibice siatkówki są wszędzie. Ja pochodzę z Orzesza, okazuje się, że wielu moich znajomych nie widziało nigdy meczu siatkówki na żywo, w hali. Zorganizowałem dwa autokary, które przywiozły kibiców na mecz, a po meczu powiedzieli, że nie wiedzieli, że siatkówka jest taka przyjemna, taka fajna, że tak miło można spędzić czas. Czyli potencjał w regionie jest. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w przyszłości, na przykład w Gliwicach, gdzie buduje się piękną, nowoczesną halę, odbywały się mecze Jastrzębskiego z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. Myślę, że taki mecz przyciągnąłby wielu nowych kibiców i sponsorów. Bełchatów też niektóre swoje mecze rozgrywa w Łodzi. Ruch Chorzów derby z Górnikiem Zabrze gra na Stadionie Śląskim. Tu chodzi o  promocję.

Daj Boże, że na mecz Jastrzębskiego Węgla z jakąkolwiek drużyną, w jakiejkolwiek hali przyjdzie kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Choć teraz wydaje mi się to niemożliwe. Trzeba wpierw zbudować drużynę, która powalczy o najwyższe cele. No właśnie, skład się zmieni w przyszłym sezonie?

– Przed obecnym sezonem w klubie nastąpiła rewolucja kadrowa i założono wtedy, że miejsce w środku tabeli będzie sukcesem. Zakładam, że tak będzie. W przyszłym sezonie nie planujemy kolejnej rewolucji. Zmiany będą raczej kosmetyczne. Drużyna ma potencjał, co zresztą już udowodniła w tegorocznych rozgrywkach. Sprawa numer jeden to sprawa trenera, któremu kończy się kontrakt. Planujemy dalszą współpracę.

A co z Michalem Masnym i Maciejem Muzajem? Inne kluby o nich nie pytają?

To kluczowe postacie naszej drużyny. Michalowi Masnemu należą się wielkie słowa uznania za to, że w tak trudnym i ważnym momencie dla naszego klubu nie zdecydował się odejść. Tacy zawodnicy przechodzą do historii klubu. Nie ujmując niczego pozostałym zawodnikom, to on jako najbardziej doświadczony zawodnik wziął na siebie ciężar odpowiedzialności i organizacji gry. Jest dużym autorytetem w drużynie. Oczywiście chciałbym, by pozostał w naszej drużynie. Z Maciejem Muzajem łączy nas dwuletni kontrakt. Z oczywistych względów zainteresowanie Maćkiem rośnie i będzie rosło, ale póki co jest naszym zawodnikiem. Jest bardzo perspektywicznym zawodnikiem i z tego, co wiem, on też jest zadowolony z gry w naszym klubie.

Co z Akademią Talentów? Przetrwa w tych ciężkich czasach?

Oczywiście, że przetrwa. Tuż przed moim przyjściem do klubu były zakusy likwidacji Akademii Talentów z uwagi na dodatkowe koszty. Wtedy jeszcze z pozycji właściciela Jastrzębskiego Węgla, KS-u Jastrzębie Borynia spowodowałem, że akademia ruszyła w porę. To ja doprowadziłem rzutem na taśmę do zawarcia wszystkich umów warunkujących jej funkcjonowanie. To była moim zdaniem bardzo dobra decyzja. Szczególnie teraz, w trudnym dla nas okresie, widzę sens szkolenia jak największej ilości własnych wychowanków. Prowadzenie akademii ma również szeroki wymiar społeczny. Każdy uznany klub winien szkolić młodzież i my też to chcemy robić. Jeszcze poprzedni zarząd doprowadził do przeniesienia akademii z Jastrzębia do Żor i z uwagi na tamtejsze zaplecze widzę dużą szansę jej rozwoju. Jeszcze w tym roku powstanie nowa hala treningowa. Pomimo przeniesienia Akademii Talentów do Żor jej program sportowy uwzględnia nabór i szkolenie najmłodszych grup na terenie miasta Jastrzębie. Hala sportowa w Szerokiej stanowi zaplecze zarówno treningowe, jak również służy do bieżących rozgrywek ligowych akademii. Pracuję nad tym, aby akademia była najsilniejszą w Polsce. Prowadzę również rozmowy z Akademią Wychowania Fizycznego w Katowicach, aby w szerokim zakresie wspierała działania naszej Akademii Talentów. Myślę, że to jeszcze bardziej podniesie jej rangę. Chcemy też, aby nasi zawodnicy grali również w I lidze. Obecnie gramy w niższych klasach rozgrywkowych. To jeszcze bardziej podniesie rangę akademii, bo młodzi chłopcy przychodząc do nas, będą wiedzieli, że mogą zagrać na każdym szczeblu rozgrywek. Jak ktoś będzie dobry, to zagra w I lidze, jak słabszy, to w II lub III lidze. To dla nich bardzo ważne. Oczywiście zyska na tym przede wszystkim pierwsza drużyna Jastrzębskiego Węgla, bo będzie mogła sięgać po talenty z akademii.

Budżet na przyszły sezon wam się domknie, czy JSW będzie musiała dołożyć?

JSW nic nie musi. Z uwagi na obecną sytuację w branży górniczej na razie nie mam odwagi prosić JSW o kolejne wsparcie, skupiamy się na zakończeniu tego sezonu. Jestem wdzięczny, że spółka w dalszym ciągu wspomaga sport. Całe środowisko sportowe w Jastrzębiu powinno być wdzięczne, że w tak trudnej sytuacji spółka znalazła jeszcze środki na sport. Za to jesteśmy JSW bardzo wdzięczni i zrobimy wszystko, by być godną wizytówką naszego sponsora. Prawda jest taka, że gdyby nie JSW, to Jastrzębskiego Węgla by już nie było. Może funkcjonowałby w innym mieście, pod inną nazwą, ale ostatnie mecze z czołowymi drużynami PlusLigi pokazały, że to w Jastrzębiu jest potrzebna siatkówka. Wracając do pytania. Robimy wszystko, aby pozyskać nowych sponsorów niezwiązanych z branżą górniczą. Prowadzimy również rozmowy z UM Jastrzębie. Dla mnie niezrozumiałym jest fakt, że takie kluby jak nasz czy klub hokejowy mogą liczyć zaledwie na symboliczne wsparcie ze strony miasta. W mojej ocenie miasto Jastrzębie-Zdrój potrzebuje dynamicznego rozwoju, a więc dużego wsparcia reklamowego w kraju. Wspólnie z hokejem taką reklamę jesteśmy w stanie zapewnić i zapewniamy, ale miasto winno być zainteresowane wspieraniem naszych klubów. My szkolimy młodzież, pełnimy misję społeczną, na nasze mecze przychodzą tysiące kibiców z Jastrzębia. Uważam, że wręcz obowiązkiem miasta jest nas wspierać. To dobro społeczne.

Czyli nie ma mowy o wycofaniu drużyny z rozgrywek?

Absolutnie nie bierzemy takiego scenariusza pod uwagę. Sytuacja jest pod kontrolą. Nie dopuszczę do tego, nie po to objąłem funkcję prezesa zarządu klubu.

Cały wywiad w serwisie jsw.pl

źródło: jsw.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2016-03-08

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved