Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Copa Panamericana mężczyzn: Amerykanie czy Kanadyjczycy?

Copa Panamericana mężczyzn: Amerykanie czy Kanadyjczycy?

W kanadyjskim Winnipeg, w piątek, 6 czerwca, rozegrano trzy spotkania. Kostaryka pokonała Portoryko, zajmując 5. miejsce w turnieju. W półfinałach walki o medale, Amerykanie wygrali z Dominikaną, zaś Kanadyjczycy z ekipą Meksyku.

Jako pierwsi na parkiet wybiegli siatkarze Kostaryki i Portoryko, aby rozegrać mecz o 5. miejsce w turnieju. Kostarykańczycy wykorzystali brak w składzie rywali podstawowych zawodników, i wygrali po wyrównanej, czterosetowej walce. Jeffery Calderon Orozco i Jose-Pablo Zumbado Mora zdobyli dla zwycięskiej drużyny po 15 punktów. Portorykańczykom, z 25 punktami, przewodził Angel Ruiz, a po 11 punktów dołożyli Emanuel Batista i Omar Rivera

W pierwszym półfinale, odmłodzona drużyna Stanów Zjednoczonych musiała mocno bronić się przed walczącymi zaciekle w pełnym swoim składzie Dominikańczykami. – Bardzo dobrze się złożyło, że siatkarze Dominikany zagrali dzisiaj wspaniały mecz. To dało moim zawodnikom możliwość sprawdzenia się w ostrej konfrontacji z dobrym rywalem. Egzamin został zdany na piątkę. Po przegraniu trzeciego seta moi zawodnicy znakomicie wytrzymali presję w secie czwartym, i wygrali bardzo wyrównaną końcówkę, pokazując, że wiedzą, co to znaczy trzymanie się założeń poczynionych przed rozpoczęciem gry – powiedział po meczu trener ekipy amerykańskiej, Alan Knipe. Liderem zespołu amerykańskiego, z 24 punktami na koncie, był grający w Europie Evan Patak. Elvis Contreras zdobył dla Dominikany tylko o jeden punkt mniej. W drugim półfinale, Kanadyjczycy tylko w pierwszym secie dali się zaskoczyć siatkarzom meksykańskim. Trzy następne partie wygrali zdecydowanie. Gavin Schmitt punktował 18 razy dla zwycięzców. Dla pokonanych 15 punktów zdobył Irving Bricio. – Zaczęliśmy spotkanie od problemów ze wzajemnym zrozumieniem się moich zawodników. Rywale nie robili w tym czasie błędów, dlatego odskoczyli nam, i pewnie wygrali tę partię. Kilka udanych zmian w dalszej części spotkania pozwoliło nam wrócić do dobrej gry i kontrolować mecz do końca – powiedział po zwycięstwie trener Kanadyjczyków, Glenn Hoag

(18:25, 25:22, 25:12, 25:18)

Ze względu na start w turnieju tylko siedmiu zespołów, organizatorzy zdecydowali, że dzisiaj obok meczów finałowych odbędzie się jeszcze jeden mecz dodatkowy, w którym dwie najsłabsze ekipy turnieju – Portoryko i Trynidad i Tobago, zagrają o miejsca 6-7. W finale, o godz. 16.00 lokalnego czasu, zagrają Amerykanie i Kanadyjczycy.