Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME K: Rosjanki obroniły tytuł, zespół Holandii na kolanach

ME K: Rosjanki obroniły tytuł, zespół Holandii na kolanach

Holenderki, które w mistrzostwach Europy szły jak burza, w finale nie miały nic do powiedzenia przy świetnie dysponowanych zawodniczkach z Rosji. Ekipa Sbornej wygrała spotkanie w trzech setach i obroniła tytuł sprzed dwóch lat.

Niesione dopingiem swoich kibiców Holenderki dobrze rozpoczęły rywalizację o złoty medal mistrzostw Europy. Dobra zagrywka wymusiła błędy w przyjęciu Rosjanek, a w ataku pierwszą pomyłkę zanotowała Ksenia Ilczenko (3:0). Siatkarki Sbornej szybko wróciły na właściwe dla nich tory, uruchamiając tym samym największy atut w tym meczu – blok (3:3). Mocna, dobrze spełniająca swoje zadanie zagrywka sprawiała wiele problemów libero reprezentacji Holandii Debby Stam-Pilon. Gra punkt za punkt utrzymywała się tylko do pierwszej przerwy technicznej, na którą Holenderki zeszły z jednopunktową przewagą (8:7). Od tego momentu spotkania na boisku królowały już tylko Rosjanki. Na lewym skrzydle nie do zatrzymania była Tatiana Koszelewa, dla której holenderski blok nie stanowił najmniejszego problemu. Kolejny atak nad blokiem wysunął na prowadzenie reprezentację Rosji (9:11). Gorsza od koleżanki nie chciała być atakująca Sbornej Natalia Obmoczajewa, która dokładając kolejne skuteczne ataki z prawej strony siatki, powiększała przewagę punktową nad Holenderkami (12:16). Siatkarki Oranje nie były w stanie zatrzymać blokiem wykonywanych na nieosiągalnym dla nich pułapie ataków, przez co Rosjanki konsekwentnie dążyły do wygrania seta. Kolejny blok Iriny Zariażko nie pozostawiał złudzeń, kto przeważa w tym meczu (12:20). Do swoich bloków Zariażko dołożyła punktowy atak ze środka, kończąc tym samym pierwszą partię (14:25).

Rozpędzone siatkarki reprezentacji Rosji drugą partię rozpoczęły od mocnego uderzenia. Trudna zagrywka ułatwiała szczelne ustawienie bloku, dzięki czemu Holenderki nie mogły skończyć ataku w swojej pierwszej akcji. Przez mur nieskutecznie próbowały się przebić przyjmująca Anne Buijs oraz atakująca Lonneke Sloetjes (1:5). Jednorazowy zryw udało się przeprowadzić po podwójnej zmianie, kiedy to na boisku pojawiła się Manon Nummerdor-Flier. Jeden z nielicznych punktowych bloków oraz skuteczny atak w kontrataku Buijs przybliżyły Holenderki na dwa punkty (6:8). W ataku brylowała Obmoczajewa, dostarczając kolejne punkty dla swojej drużyny. Prosta, ale jakże skuteczna gra rozgrywającej Jekateriny Kosjanienko przynosiła zamierzony efekt. Taktyka oparta na skrzydłach oraz mała ilość gry środkiem wystarczyła na Holenderki. Obmoczajewa atakowała ponad blokiem rywalek, wykorzystując do tego przede wszystkim skos i przekątną boiska (9:16). Bezradna linia obrony Holenderek mogła się tylko przyglądać, jak piłki po atakach liderek Sbornej lądowały przez strefę bloku w boisku (13:19). Gospodynie było jeszcze stać w tym secie na jeden zryw, kiedy to serią dobrych zagrywek dogoniły rywalki na cztery punkty (20:24). Kropkę nad i w tym secie postawiła niezawodna Obmoczajewa.

Nieoczekiwanie w ostatnim secie finałowego meczu reprezentantki Holandii wyszły na wysokie prowadzenie, a całe zamieszanie było zasługą wprowadzonej w tej partii Celeste Plak. Trener Guidetti tą zmianą chciał wzmocnić atak swojej drużyny. Na skutki nie trzeba było długo czekać. Seria mocnych ataków po przekątnej oraz wykorzystanie bloku przez Plak dały Holenderkom przewagę w postaci pięciu punktów (5:0). Rosjanki długo odrabiały starty, a wszystko to przez gorszą skuteczność w wyprowadzeniu pierwszej akcji. Niezawodne jednak dwie rosyjskie wieże – Obmoczajewa i Koszelewa – wyrównały swoimi potężnymi atakami wynik spotkania (12:11). Po dwóch błędach Holenderek – dotknięcie siatki oraz podwójne odbicie rozgrywającej – Rosjanki wyszły na prowadzenie 14:15, którego nie oddały już do końca meczu. Zepsuta zagrywka Flier przybliżyła do złota mistrzostw Europy rywalki (17:20). Ważnym momentem ostatniej partii był challenge, w którym sędzia dopatrzył się siatki przy udanym potrójnym bloku Holenderek. Zamiast dwupunktowej straty, Oranje musiały odrobić cztery punkty, a Rosjanki od złota dzieliła jedna piłka (20:24). Mecz zakończył się bezpośrednim błędem w przyjęciu Holenderek (20:25). Rosjanki pokazały siłę i potęgę ataku, zdobywając tym samym mistrzostwo Europy.

Holandia – Rosja 0:3
(14:25, 20:25, 20:25)

Holandia: Belien (3), De Kruijf (5), Balkestein (2), Sloetjes (11), Buijs (5), Dijkema (1), Stam-Pilon (libero) oraz Stoltenborg, Plak (10), Steenbergen (4), Pietersen, Nummerdor-Flier (1) i Schoot (libero)
Rosja: Obmoczajewa (20), Kosjanienko (1), Fetisowa (5), Koszelewa (19), Zariażko (5), Ilczenko (5), Małowa (libero) oraz Starcewa i Małych