Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME K: Bezradne Turczynki, reprezentacja Serbii z brązem

ME K: Bezradne Turczynki, reprezentacja Serbii z brązem

Reprezentacja Serbii zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy kobiet. W finale pocieszenia plavi pokonały ekipę znad Bosforu w trzech krótkich setach, pieczętując tym samym zdobycie trzeciego miejsca w holendersko-belgijskim turnieju.

Spotkanie o brąz pewniej rozpoczęły Serbki (8:4). Spokojnie piłki rozgrywała Maja Ognjenović. Pomimo interwencji trenera reprezentantki Turcji długo nie były w stanie skutecznie skończyć ataku. Dopiero po wzmocnieniu zagrywki siatkarki Ferhata Akbasa zmniejszyły straty (12:14). Autowy atak Gözde Kirdar sprowadził drużyny na drugi regulaminowy czas (13:16). Po przerwie gra Turczynek wyraźnie się poprawiła – skutecznie atakowała Neriman Ozsoy, a na tablicy wyników pojawił się remis (17:17). Zryw siatkarek z Turcji nie trwał jednak długo, gdyż tureckie zawodniczki zaczęły popełniać proste błędy. W decydującym momencie dobrze prezentowała się Brankica Mihajlović, co pozwoliło Serbkom ponownie wyjść na prowadzenie. Efektowny atak ze środka Stefany Veljković zamknął nierównego seta.

Od początku drugiej odsłony spotkania grę zdominowały podopieczne Zorana Terzicia i szybko o czas poprosił trener Akbas (5:1). Błąd Turczynek dał sygnał do pierwszej przerwy technicznej, podczas której Serbki prowadziły sześcioma punktami. Reprezentantki Turcji nie były w stanie wyprowadzić skutecznego ataku, nie radziły sobie także w obronie. Dopiero gdy funkcjonować zaczął turecki blok, ich strata zmalała do trzech oczek. Pojedyncze skuteczne ataki Hande Baladin i jej dobra zagrywka nie wystarczyły, by siatkarki Ferhata Akbasa doprowadziły do wyrównania. Atak Stefany Veljković sprowadził drużyny na drugi regulaminowy czas (16:13). Pomimo starań zawodniczki z Turcji nie były w stanie skutecznie zatrzymać rozpędzone przeciwniczki. Serbki bardzo dobrze ustawiały blok (21:16). Podopieczne trenera Terzicia do końca utrzymały koncentrację, wygrywając drugiego seta do 17.

Pierwsze akcje trzeciej partii były wyrównane, jednak podobnie jak w poprzednich to Serbki prowadziły podczas pierwszej przerwy technicznej (8:6). Chociaż podopieczne Zorana Terzicia popełniały błędy, nie miały problemów z utrzymaniem kilku punktów przewagi, dobrze w ataku prezentowała się Milena Rasić. Gra Turczynek wyglądała znacznie lepiej niż w poprzednim secie. Skutecznie do gry wprowadziły się zmienniczki – Yilmaz i Ismailoglu. Efektowne ataki z prostymi błędami przeplatała Baladin. Wyrównana walka trwała do zdobycia dwudziestego punktu przez Serbki, w decydującym momencie spotkania siatkarki Zorana Terzicia przejęły inicjatywę. Chociaż Turczynki starały się walczyć, nie były w stanie przeciwstawić się spokojnie grającym przeciwniczkom. W końcówce nie do zatrzymania była Tijana Malesević. Nierówne spotkanie zakończył błąd zagrywki po stronie tureckiej i to plavi mogły cieszyć się ze zdobycia brązowych medali mistrzostw Europy.

Turcja – Serbia 0:3
(19:25, 17:25, 18:25)

Turcja: Kirdar (6), Akman (9), Aydemir (2), Ozsoy (4), Erdem (3), Baladin (8), Karadayi (libero) oraz Dalbeler (libero), Yilmaz (4), Ozdemir, Uslupehlivan, Ismailoglu (2) i Kilcli
Serbia: Malesević (8), Mihajlović (10), Ognjenović (4), Veljković (9), Rasić (12), Bosković (11), Popović (libero) oraz Zivković (2)