Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME K: Półfinał w barwach oranje, Holenderki zagrają o złoto

ME K: Półfinał w barwach oranje, Holenderki zagrają o złoto

Siatkarki kadry Holandii zameldowały się w finale mistrzostw Europy. Podopieczne trenera Guidettiego wygrały z Turczynkami 3:0. Tylko w trzeciej partii zawodniczki znad Bosforu postawiły rywalkom trudne warunki, ale ostatecznie przegrały po grze na przewagi.

Od początku pierwszego półfinałowego pojedynku trwała wyrównana walka, jednak z akcji na akcję coraz pewniej w ataku prezentowały się Holenderki (8:6). Po przerwie technicznej zagrania były jeszcze szybsze i bardziej efektowne. Pomimo dobrej dyspozycji w ataku Neriman Ozsoy to gospodynie pojedynku utrzymywały prowadzenie. Efektownie atakowała Anne Buijs. Zdecydowane zagranie po skosie Lonneke Slöetjes dało sygnał do drugiego regulaminowego czasu (16:14). Obie drużyny bardzo dobrze prezentowały się w obronie. Gra gospodyń była kombinacyjna i bardzo szybka. Atak w aut Uslupehlivan skłonił trenera Ferhata Akbasa do wykorzystania czasu (17:20). W decydującym momencie seta wyraźnie skuteczność w pierwszej akcji poprawiły Turczynki. Nie wystarczyło to jednak do odrobienia wcześniej powstałych strat. Atak Robin De Kruijf zakończył pierwszego seta.

Również pierwsze akcje drugiego seta były niezwykle wyrównane. Podobnie jak w pierwszej partii po przerwie technicznej przewaga gospodyń wzrosła (11:6). Gdy strata była już bardzo wyraźna, po kolejne zmiany sięgnął trener Akbas. Pomimo starań Turczynki nie były w stanie przeciwstawić się dobrze dysponowanym przeciwniczkom, których wyraźną liderką była Lonneke Slöetjes. Po długiej akcji zakończonej mocnym zagraniem Buijs drużyny zeszły na drugi regulaminowy czas (16:11). Reprezentantki Turcji nie radziły sobie z przyjęciem oraz przebiciem się przez blok rywalek. Chociaż zawodniczki Ferhata Akbasa walczyły, to Holenderki utrzymywały wyraźną przewagę sytuacyjną. Wspierane przez licznie zgromadzonych kibiców gospodynie wygrały drugą odsłonę spotkania do 18.

Otwarcie trzeciej partii należało do reprezentantek Holandii (5:1). Z akcji na akcję gra gospodyń była coraz bardziej efektowna (8:4). Pomimo dobrej gry w obronie Turczynki nie radziły sobie z przebiciem się przez holenderski blok. Podopiecznym Giovanniego Guidettiego wychodziła każda akcja. Pomimo interwencji trenera Akbasa prowadzona przez niego reprezentacja nie była w stanie zatrzymać rozpędzonych przeciwniczek (12:6). Mocny atak Yvon Belien dał sygnał do drugiego regulaminowego czasu (16:10). Po przerwie gospodynie straciły koncentrację, a ich przewaga wyraźnie zmalała. Bardzo dobrze w ataku punktowała Eda Erdem Dündar, a swoją zagrywką problemy przeciwniczkom sprawiała Hande Baladin. Spadła skuteczność Holenderek w ataku, po błędzie Slöetjes na tablicy wyników pojawił się remis (20:20). W emocjonującej i wyrównanej końcówce minimalnie lepsze okazały się Holenderki, które najpierw obroniły dwie piłki setowe Turczynek, a następnie po podwójnym bloku cieszyły się ze zwycięstwa w całym pojedynku.

Holandia – Turcja 3:0
(25:22, 25:18, 28:26)

Holandia: Belien (3), De Kruijf (8), Balkestein-Grothues (5), Slöetjes (24), Buijs (16), Dijkema (1), Stam-Pilon (libero) oraz Pietersen, Stoltenborg i Nummerdor-Flier
Turcja: Kirdar (15), Akman (8), Uslupehlivan (9), Aydemir Akyol, Ozsoy (6), Erdem Dündar (8), Karadayi (libero) oraz Yilmaz (2), Özdemir (1), İsmailoğlu i Baladin (3)