Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > A. Świderek: Awans do Rio to jak wygrać małe mistrzostwo Europy

A. Świderek: Awans do Rio to jak wygrać małe mistrzostwo Europy

fot. archiwum

- Dobrze, że dostaliśmy się do ósemki, bo dzięki temu możemy jechać na turniej kontynentalny do Ankary. Jakie będziemy mieli szanse? Zmierzymy się z europejską czołówką i będzie to bardzo ciężka gra - powiedział były trener kadry, Alojzy Świderek.

Mistrzostwa Europy kobiet w Belgii i Holandii zakończyły się dla naszych siatkarek na etapie ćwierćfinału. Porażki z Włoszkami i Holenderkami oraz wygrana ze Słowenią w grupie pozwoliły na występ w barażu. Tam Polkom udało się pokonać 3:2 reprezentację Białorusi i awansować do ćwierćfinału, który był celem minimum. Tam na drodze po raz drugi stanęły Holenderki i po raz drugi wygrały. Dla biało-czerwonych oznaczało to miejsce w najlepszej ósemce drużyn w Europie, jednak nadzieje i apetyty były większe. – Minimum zostało zrealizowane, bo znaleźliśmy się w ósemce najlepszych zespołów Europy, ale to chyba troszeczkę mało. Apetyty były większe, a chyba szanse też były większe – ocenił były trener kadry Polski kobiet, Alojzy Świderek.

Choć Joanna Wołosz i jej koleżanki wróciły z Beneluksu bez medalu, to miejsce wśród ośmiu najlepszych zespołów Europy przyniosło pewne korzyści. Dzięki takiemu wynikowi sportowemu nasze siatkarki udadzą się w styczniu do Ankary, by w kwalifikacjach kontynentalnych powalczyć o przepustki do Rio de Janeiro. – Dobrze, że dostaliśmy się do ósemki na kontynencie, bo to zapewniło dodatkowe punkty w rankingu. Dzięki temu możemy pojechać na turniej, który odbędzie się w Ankarze na początku stycznia. W turnieju udział weźmie osiem zespołów i tylko pierwszy będzie miał kwalifikację europejską do igrzysk. Dwa kolejne zespoły jadą na turniej ostatniej szansy – turniej interkontynentalny w Japonii. Jakie będziemy mieli szanse? Myślę, że wygrać ten pierwszy turniej będzie bardzo ciężko. Wezmą w nim udział najlepsze zespoły Europy bez Serbii, która ma już kwalifikację olimpijską. Zmierzymy się z europejską czołówką i będzie to bardzo ciężka gra – przyznał Świderek.

Uzyskanie paszportów do każdych igrzysk olimpijskich jest w Europie szczególnie trudne. To właśnie na tym kontynencie znajduje się największe nagromadzenie faworytów do wszystkich najważniejszych tytułów na świecie. W męskiej siatkówce do tego grona zaliczyć można chociażby Rosję, Francję, Serbię czy Polskę, natomiast u kobiet mocne kadry mają Niemki, Włoszki, Turczynki, Rosjanki czy Holenderki. – W Europie jest bardzo dużo mocnych reprezentacji. Szczególnie wśród mężczyzn jest to widoczne – oprócz Brazylii i Stanów Zjednoczonych reszta faworytów jest z Europy. W siatkówce kobiecej jest jeszcze Azja, która ma równie silne zespoły, co te europejskie. Wygrać turniej kwalifikacyjny to tak jakby wygrać małe mistrzostwa Europy. Turniej kwalifikacyjny i mistrzostwa Europy rozgrywane są w przeciągu kilku miesięcy i ja naprawdę nie widzę przeszkód, by mistrz Starego Kontynentu miał paszport olimpijski. To by załatwiało sprawę. Międzynarodowa federacja ma w tym jednak jakiś własny biznes i ciągnie ustalony system kwalifikacji w taki sposób, w jaki wygląda on do tej pory. To mocno obciąża zawodników i zawodniczki od strony fizycznej – pojawia się dodatkowa ilość gier, a dodatkowo rozkłada całą ligę. W lidze granej od października do maja trzeba będzie znaleźć jeszcze 3 tygodnie czasu, by przygotować się do tych rozgrywek, to kłopot – powiedział były opiekun reprezentacji.Jakie więc są szanse na awans do Rio? Według trenera Świderka nie są one równe zeru, jednak wywalczenie kwalifikacji będzie zadaniem bardzo trudnym. – Przy naszej dobrej grze i odrobinie szczęścia można myśleć o tym, by walczyć o lokaty w pierwszej czwórce. Nasza reprezentacja jest na takim poziomie i na takim etapie, że przy odpowiedniej pracy można myśleć, a nie tylko marzyć o kwalifikacji na turniej interkontynentalny. Czasu będzie mało, bo tylko 2-3 tygodnie i będzie to trudne zadanie – podsumował Świderek.

źródło: inf. własna, TVP Sport

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacja Polski kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2015-10-03

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved