Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > Rusza I liga kobiet, mocniejsza niż rok temu

Rusza I liga kobiet, mocniejsza niż rok temu

fot. archiwum

Już w piątek meczem Budowlanych Toruń z AZS-em Politechniką Śląską Gliwice rozpocznie swoje rozgrywki I liga kobiet. 12 zespołów rywalizować będzie o... tego jeszcze nikt nie wie, ale wszyscy mają nadzieję, że o awans do ekstraklasy. Na pewno będzie ciekawie.

Sporo zawirowań było w I lidze kobiet przed tym sezonem. Z rozgrywek wycofał się Ekstrim Gorlice, a jego miejsce zajął PSPS Chemik Police. Czołowe zespoły poprzedniego sezonu do pierwszych dni lipca czekały na decyzję PLPS-u o dopuszczeniu ich do ekstraklasy, nie wiedząc do tego czasu, czy mają budować drużyny na grę w Orlen Lidze czy też w I lidze. W końcu we wrześniu, tuż przed rozpoczęciem rozgrywek, ze stawki wypadł KS Jastrzębie-Borynia, który z przyczyn finansowych wycofał się z rywalizacji, a zawodniczki w pośpiechu szukały nowych klubów.

Mimo problemów czołowe zespoły I ligi kobiet wzmocniły się w porównaniu z poprzednim sezonem. W zespole Zawiszy Sulechów będziemy mogli zobaczyć mającą ekstraklasową przeszłość Ewę Cabajewską, a także Justynę Raczyńską i wracającą po przerwie Dominikę Sieradzan (obecnie Minicz). W Sulechowie nie ukrywają rozgoryczenia po decyzji PLPS-u po ostatnim sezonie i swoją postawą będą chcieli udowodnić, że miejsce w ekstraklasie im się należy. Sulechowianki wprawdzie w 1. kolejce pauzują, ale w niedzielę rozegrają awansem mecz z Karpatami Krosno. Nie poddał się również zespół ŁKS-u Łódź, w składzie którego pojawiło się aż osiem nowych siatkarek. Katarzyna Nadziałek z PTPS-u Piła, Patrycja Tomczyk z Pałacu Bydgoszcz, trzy nowe środkowe, w tym reprezentantka Australii Katarina Osadchuk oraz Słowaczka Monika Smitalova, a także przyjmująca Katarzyna Bryda mają sprawić, że łodzianki powalczą o czołowe miejsca w lidze. Podopieczne trenera Macieja Bartodziejskiego sezon rozpoczną meczem z SMS-em PZPS Szczyrk, w skłądzie którego znajdą się reprezentantki Polski w kategoriach młodzieżowych. Zespół SMS-u w poprzednim sezonie znacznie odstawał poziomem od pozostałych zespołów, ze szkoły po sezonie odeszły trzy podstawowe siatkarki, ale te, które zostały, z pewnością potrafią już więcej i mogą sprawić niejedną niespodziankę.

Ciekawy zespół zbudowano w Toruniu. Po zawirowaniach w kręgach działaczy do drużyny dołączyły Katarzyna Filipowicz z Developresu Rzeszów, Marzena Wilczyńska z PTPS-u Piła, Marta Łukaszewska z MKS-u Dąbrowa Górnicza czy Ilona Gierak z Muszynianki. Brązowe medalistki ubiegłego sezonu z pewnością będą liczyły się w stawce zespołów walczących o medale i awans. Pierwszym przeciwnikiem torunianek będzie beniaminek z Gliwic. Do AZS-u dołączyły trzy byłe siatkarki ŁKS-u: Aleksandra Filip, Klaudia Gajewska oraz Katarzyna Bakuła, w składzie pojawiło się również kilka zawodniczek mających pierwszoligową przeszłość. Dużo mówi się również o innym beniaminku I ligi, Wiśle Warszawa. Zespół ze stolicy zakontraktował trzy zawodniczki zagraniczne (na parkiecie mogą występować tylko dwie), do drużyny dołączyły również Anna Sołodkowicz z Zawiszy oraz Barbara Włodarczyk (dawniej Kubieniec) z ŁKS-u. Warszawianki z dobrej strony pokazały się w przedsezonowych turniejach i już są uważane za jednego z faworytów. Beniaminek sezon rozpocznie w Świeciu, gdzie z pewnością nie będzie miał łatwej przeprawy. Zespół Jokera, który w poprzednim sezonie zajął 4. miejsce, znów może sporo namieszać w ligowej tabeli. Do drużyny przed sezonem dołączyły znane z innych pierwszoligowych zespołów Gabriela Borawska, Magdalena Pytel czy też Aneta Duda z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski.Beniaminek z Polic rozpocznie rozgrywki z Karpatami Krosno. Trenerowi Mariuszowi Bujkowi udało się skompletować ciekawy zespół, który swoją siłę pokazał już w przedmeczowych turniejach,  z pewnością będzie zagrożeniem dla najlepszych. Zespół z Krosna w tym sezonie będzie zagadką, jednak znając ambicje działaczy i trenera, z pewnością nie będzie to tylko dostarczyciel punktów. W Węgrowie miejscowa Nike rozpocznie sezon z Silesią Volley Mysłowice. W składzie Nike pojawiły się dwie zawodniczki z ekstraklasy – Dominika Nowakowska (obecnie Makowska) z KSZO Ostrowiec Św. oraz Pola Nowacka z Pałacu Bydgoszcz. Skład uzupełniły młode zawodniczki, które z pewnością będą chciały udowodnić, że gra w I lidze im się należy. Z kolei zespół Silesii będzie stanowił dla wszystkich zagadkę. Z drużyny po sezonie odeszło aż 10 zawodniczek i będzie to zupełnie nowy zespół. Jeśli trenerowi Rafałowi Kalinowskiemu uda się wszystkie elementy szybko poskładać w zespół, to Silesia może niejednego zaskoczyć swoją grą.

W pierwszej kolejce pauzować będzie zespół z Murowanej Gośliny, do którego przed sezonem dołączyły m.in. Judyta Szulc czy też Dominika Żółtańska. Większość składu będą jednak stanowiiły młode zawodniczki, których zadaniem będzie przebicie się do pierwszej szóstki pierwszoligowego składu.

Zobacz również:
Zestaw par 1. kolejki I ligi kobiet

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
I liga kobiet

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2015-10-02

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved