Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > I liga K: Budowlani Toruń bez litości dla beniaminka

I liga K: Budowlani Toruń bez litości dla beniaminka

Brązowe medalistki ubiegłego sezonu udanie rozpoczęły sezon w I lidze kobiet. Zespół Budowlanych Toruń na inaugurację pokonał w trzech szybkich setach AZS Politechniki Śląskiej Gliwice, nie dając beniaminkowi w tym meczu większych szans.

Spotkanie rozpoczęło się od nerwowych akcji po jednej i drugiej stronie, żaden z zespołów nie mógł wypracować sobie przewagi. W zespole gospodyń dobrze na siatce radziła sobie Jowita Jaroszewicz, odpowiadała jej skutecznymi atakami Sandra Szychowska. Pierwsze dwupunktową przewagę uzyskały gliwiczanki (10:8) po ataku Barbary Susek i bloku Szychowskiej, ale bardzo szybko straciły ją po własnych błędach. Mocno dała się we znaki rywalkom Marta Łukaszewska i trener Krzysztof Czapla przy stanie 14:11 dla gospodyń poprosił o przerwę. Przewaga Budowlanych była jednak coraz wyraźniejsza, po skutecznym ataku Ilony Gierak torunianki prowadziły już 18:12. Zespół gości rzucił się do odrabiania strat, ale własne błędy i niefrasobliwość w przyjęciu zagrywki sprawiły, że pogoń okazała się nieskuteczna. Po kolejnym skutecznym ataku Łukaszewskiej było już 22:16 dla Budowlanych, a w końcówce atak Marzeny Wilczyńskiej dał gospodyniom pewne zwycięstwo do 17.

Drugiego seta zespół AZS-u rozpoczął z Aleksandrą Filip, Klaudią Gajewską i Małgorzatą Sikorą w podstawowym składzie. Po wymianie ciosów na początku seta torunianki przejęły inicjatywę, wykorzystując liczne błędy rywalek (8:4), ale przyjezdne dość szybko odrobiły część strat. Zespół Budowlanych błyskawicznie otrząsnął się z marazmu. Skuteczne ataki Jowity Jaroszewicz, Marzeny Wilczyńskiej oraz Marty Łukaszewskiej sprawiły, że torunianki prowadziły już 14:8. Na boisko powróciła Sandra Szychowska i gliwiczanki odrobiły trzy punkty. W zespole Budowlanych znów z dobrej strony pokazała się Jaroszewicz i trener Czapla poprosił o przerwę przy stanie 17:12 dla gospodyń. Trener Mariusz Soja wprowadził na plac gry Aleksandrę Gutkowską (dawniej Theis) oraz Aleksandrę Stachowicz, a ta druga od razu popisała się skuteczną zagrywką (19:13). Gospodynie w końcówce świetnie broniły, dobrze grały blokiem, kończąc przy tym kontrataki. Trener Czapla poprosił jeszcze o drugą przerwę przy stanie 22:14 dla rywalek, ale Budowlani spokojnie zakończyli seta wygraną 25:17 po ataku ze środka Jaroszewicz.

W trzecim secie wyrównana walka trwała do stanu 3:3, potem gliwiczanki znów popełniały proste błędy dające punkty gospodyniom. Po ataku Marty Łukaszewskiej było już 7:3 dla Budowlanych, a podopieczne Mariusza Soi spokojnie kończyły ataki, wciąż bardzo dobrze grając w obronie. Po błędzie podwójnego odbicia w swoim zespole o przerwę poprosił trener przyjezdnych (10:4). Gliwiczanki co jakiś czas popisywały się dobrymi akcjami, zupełnie jednak nie mogły sobie poradzić z kiwkami rywalek i często były bezradne w obronie. Po atakach Ilony Gierak przewaga torunianek wynosiła już dziesięć punktów (18:8), a trener Czapla poprosił o ostatnią przerwę w meczu. W końcówce seta gospodynie spokojnie prowadząc swoją grę, punktowały rywalki. Seta wynikiem 25:13 zakończył skuteczny atak Aleksandry Gutkowskiej i Budowlani pewnie wygrali całe spotkanie 3:0. Najlepszą zawodniczką całego spotkania wybrana została Ilona Gierak.

Budowlani Toruń – AZS Politechniki Śląskiej Gliwice 3:0
(25:17, 25:17, 25:13)

Budowlani: Łukaszewska, Wilczyńska, Jaroszewicz, Lewandowska, Filipowicz, Gierak, Bąkowska (libero) oraz Stachowicz, Gutkowska i Wiśniewska
AZS: Sowisz, Wrzeszcz, Szychowska, Susek, Ząbek, Pietrek, Szajer (libero) oraz Sikora, Gajewska, Filip, Drożdzińska i Jurkojć