Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME K: Włoszki pokonały Chorwację i zagrają w ćwierćfinale

ME K: Włoszki pokonały Chorwację i zagrają w ćwierćfinale

Siatkarki reprezentacji Włoch pokonały w trzech setach ekipę Chorwacji i awansowały do ćwierćfinału mistrzostw Europy. W kolejnym spotkaniu podopieczne Marco Bonitty zmierzą się z trudnym rywalem, jakim niewątpliwie są Rosjanki.

Spotkanie lepiej rozpoczęły faworytki dzisiejszego starcia, które po skutecznych atakach Valentiny Diouf prowadziły 2:0. Później zawodniczki z Chorwacji dzięki dobrej postawie w polu zagrywki Miry Topić zdobyły pięć punktów z rzędu i to one prowadziły 5:2, ale Włoszki szybko doprowadziły do remisu 7:7. Z jednym oczkiem przewagi na pierwszą przerwę techniczną schodziły podopieczne Angelo Vercesiego. Siatkarki z Bałkanów osiągnęły dwupunktową przewagę (11:9), ale dobra gra zespołu włoskiego ze skrzydeł pozwoliła szybko odrobić straty. W kolejnych akcjach podopieczne Angelo Vercesiego ponownie wyszły na dwupunktowe prowadzenie na drugim czasie technicznym (16:14). W dalszej części seta przyjezdne nadal utrzymywały dwupunktową przewagę (18:16), ale dobra postawa włoskich środkowych Guiggi i Chirichelly pozwoliła wyjść Włoszkom na prowadzenie w decydującej części pierwszego seta (20:19), wówczas o przerwę dla swojego zespołu poprosił szkoleniowiec Chorwacji. Siatkarki z Półwyspu Apenińskiego z każdą kolejną akcją rozkręcały się, osiągając dwa oczka przewagi (23:21). Udany blok Martiny Guiggi zakończył premierową odsłonę, którą ostatecznie wygrały miejscowe (25:22).

W pierwszych akcjach drugiego seta toczyła się wyrównana walka punkt za punkt (4:4). Oba zespoły popisywały się efektownymi akcjami ze skrzydeł. As serwisowy Cateriny Bosetti dał pierwsze prowadzenie włoskiej reprezentacji w drugiej partii (7:6). Atak bez bloku Catariny Barum pozwolił Włoszkom zwiększyć prowadzenie na pierwszym czasie technicznym. Następnie Chorwatki zaczęły popełniać błędy, co zaczęła wykorzystywać Italia (10:6). Później przyjezdnym udało się zniwelować straty. Po skutecznej akcji ze skrzydła Topić był remis 10:10, wtedy zareagował trener Marco Bonitta, prosząc o czas dla swojego zespołu. Był to pozytywny ruch szkoleniowca, ponieważ jego zawodniczki zaczęły grać dobrze w relacji blok-obrona, co zaowocowało zbudowaniem dwupunktowej przewagi na drugiej przerwie technicznej (16:14). Chorwatki starały się doprowadzić do remisu, ale gospodynie dzisiejszego spotkania kontrolowały przebieg gry w drugiej odsłonie (21:18). W końcowej fazie tego seta w ekipie włoskiej zaczęły pojawiać się niewymuszone błędy. Po błędzie w ataku Valentiny Diouf było 21:20. Gdy na skrzydle została zablokowana Barum, znów podopieczne Marco Bonitty były bliższe wygrania (23:20), jednak Włoszki wygrały drugą partię 25:21.

Podrażnione porażką w poprzednich partiach seta numer trzy lepiej otworzyły Chorwatki od prowadzenia 5:3, ale Włoszki szybko doprowadziły do remisu 6:6. Podobnie jak w ubiegłym secie w kolejnych akcjach utrzymywała się wyrównana gra punkt za punkt (10:10). Gdy udaną zagrywką popisała się Guiggi, wtedy o czas dla swojego zespołu poprosił Angelo Vercesi (13:11). As serwisowy Ivany Milos dał kolejny remis w tym secie (14:14), ale dwa oczka zaliczki na drugiej przerwie technicznej miały Włoszki. Kolejny zryw w ataku oraz ambitna gra w obronie pozwoliły jeszcze Chorwatkom zniwelować dystans punktowy (18:17). Udany atak z lewego skrzydła Senny Usić pozwolił doprowadzić do remisu po 18, wtedy czas dla swojego zespołu wziął Marco Bonitta. W końcowych fragmentach trzeciej partii dobra gra w defensywie pozwoliła zawodniczkom z Półwyspu Apenińskiego osiągnąć dwupunktową przewagę (21:19), wówczas drugą przerwę wykorzystał chorwacki szkoleniowiec. Dobra gra blokiem środkowych włoskiej drużyny pozwoliła odskoczyć na trzy punkt przewagi (23:20). Mecz zakończył skuteczny blok Guiggi (25:20) i w całym spotkaniu Włoszki zwyciężyły 3:0.

Włochy – Chorwacja 3:0
(25:22, 25:21, 25:20)

Włochy: Guiggi (12), Chirichella (8), Lo Bianco (2), Del Core, C. Bosetti (9), Diouf (20), De Gennaro (libero) oraz L. Bosetti (8) i Tirozzi
Chorwacja: Usić (10), Grbac (2), Topić (11), Milos (2), Barun (10), Poljak (12), Bozicević (libero) oraz Cutuk, Fabris (3) i Brcić