Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME K: Belgijki wygrały z Czeszkami i awansowały do ćwierćfinału

ME K: Belgijki wygrały z Czeszkami i awansowały do ćwierćfinału

Reprezentacja Belgii wygrała z Czeszkami 3:1 i zapewniła sobie awans do ćwierćfinału. Czeszki tylko w drugim wygranym secie dzielnie stawiały opór swoim przeciwniczkom. Rywalem Belgijek będzie jeden z faworytów tego turnieju - Serbia.

Spotkanie z Czeszkami Belgijki rozpoczęły od mocnego uderzenia, na samym początku prowadziły 7:0. Po pierwszej przerwie technicznej sytuacja na boisku uległa zmianie, reprezentacja Czech odrobiła straty i przegrywała zaledwie jednym punktem (9:10). Podrażnione takim obrotem sprawy reprezentantki Belgii narzuciły swój styl gry i odskoczyły swoim rywalkom na sześć punktów (16:10). Podłamane takim obrotem sprawy Czeszki nie podjęły już w tym secie walki i wysoko przegrały, bo aż różnicą trzynastu punktów (12:25).

Niezrażone takim obrotem sprawy Czeszki zaczęły dyktować warunki gry na boisku i na efekty tego nie trzeba było długo czekać, najpierw nasze południowe sąsiadki prowadziły 6:4, a wkrótce potem 12:6. Odrzucone od siatki Belgijki nie były w stanie nawiązać wyrównanej gry ze swoimi rywalkami i popełniły wiele niewymuszonych błędów własnych. Czeszki bardzo dobrze grały w ataku, szczególnie wyróżniała się Aneta Havlickova i dzięki temu elementowi przez cały czas prowadziły i dominowały na boisku (16:11). Z kolei Van Hecke robiła co mogła, ale nie znalazła ona wsparcia wśród swoich koleżanek. W końcówce seta Belgijki jeszcze raz zerwały się do ataków (23:24). Ostatnie słowo należało jednak do Czeszek, które wygrały tę partię i doprowadziły w cały meczu do remisu 1:1.

W kolejnej partii spotkania tym razem minimalną przewagę uzyskały Belgijki (7:5) i były w natarciu. Potem przewaga podopiecznych Gerta Vande Broeka wzrosła do czterech punktów (12:8), a na drugiej przerwie technicznej było 16:10 dla Belgijek. W reprezentacji Belgii dobrze w ataku prezentowała się Van Hecke, która raz za razem zdobywała cenne punkty dla swojej reprezentacji (20:15). Czeszki miały po swojej stronie Havlickovą, lecz ta zawodniczka w pojedynkę niewiele mogła zdziałać. Ostatecznie to Belgijki wygrały i były bliskie odniesienia zwycięstwa w całym spotkaniu.

Czwarta partia to spektakl jednego aktora. Belgijki wręcz demolowały Czeszki i w szybkim odstępie czasu prowadziły 14:3. Nie do zatrzymania w ataku była Van Hecke, kroku dotrzymywała jej Heyrman (22:6). Czeszki były tłem dla swoich rywalek i myliły się niemal w każdym elemencie siatkarskim. Przy stanie 24:6 zadowolone wysokiego prowadzenia Belgijki straciły trzy punkty z rzędu (24:9), ale wkrótce potem zakończyły tego jednostronnego seta i zapewniły sobie grę w ćwierćfinale.

Belgia – Czechy 3:1
(25:12, 23:25, 25:21, 25:9)

Belgia: Dirickx (7), Heyrman (17), Leys (7), Albrecht (7), Van Hecke (26), Vandesteene (7), Courtois (libero) oraz Grobelna (1), Cianci i Van de Vyver
Czechy: Havlickova (14), Smutna (3), Purchartova (5), Mlejnkova (3), Sajdova (6), Havelkova (10), Kovarova (libero) oraz Hodanova, Trnkova, Vanzurova (7), Vincourova, Toufarova i Dostalova (libero)